sladami
Tutaj zobaczycie czy w dzisiejszych czasach, czasach siermiężnego, dzikiego kapitalizmu, komercji oraz wszędobylskiego kiczu, który nas zalewa codziennie, z coraz większą siłą… ślady tamtego okresu, który jeszcze w wielu miejscach się zachował lub przez wiele osób jest kultywowany z wielką nostalgią i tęsknotą.

Impreza tematyczna Made in PRL…

Na początek fotoreportaż, z imprezy tematycznej, oczywiście w stylu PRL, która odbyła się w okolicach Trójmiasta… Prawdziwy powiew tamtych lat, dzisiejszym okiem…

Patrzcie i podziwiajcie, jak można się bawić, dobrze bawić…:-)

Moda w pełnej odsłonie czyli szyk, sex i styl…

Uwaga, Uwaga… nakryto do stołu…

Pijemy, jemy, świętujemy…

A po jedzeniu, tłustą plamę należy zaprać… Ojciec…? Prać…!!!

Jest impreza, muszą być rekwizyty…

I, tak na koniec, w kolorze…

Na imprezkę dojechać jakoś trzeba… a najlepiej transportem rodem PRL-u z podwarszawskich Otrębus…

Otrębusy – Wieś licząca niespełna dwa tysiące mieszkańców w powiecie pruszkowskim, w gminie Brwinów na terenie województwa mazowieckiego. I to jest właśnie niezwykłe, że w tak kameralnym miejscu znajduję się największe Muzeum Motoryzacji i Techniki w Polsce. Prawdziwa gratka dla miłośników kultowych samochodów oraz sprzętu RTV, które były produkowane w Polsce Ludowej.

I właśnie w tamtym okresie mogliśmy się poszczycić nie tylko sprzętem audio, ale przede wszystkim własnymi markami samochodów oraz motocykli.

Zobaczcie sami…032

Perełki naszych szos…

Perełki naszych wschodnich braci…

Auta Dygnitarzy…

Ogórki Autosan…

Papamobile, czołg radziecki…

013

W Otrębusach wszystko jest możliwe

Moto…

Bicykle, rowery, wózki i wózeczki…

024

Technika PRL-u…

Chwila relaksu w blasku auto-moto…

Oprócz podziwiania techniki Polski Rzeczypospolitej Ludowej możemy skorzystać z baru, w którym możemy ugasić pragnienie lub pożywić się dobrym obiadem w danym dniu. Wszystko przygotowywane jest na powietrzu.

026

Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach

003

Auto-Moto PRLWŁADCY DRÓG I POBOCZY – to album z niezwykle ciekawymi zdjęciami oraz opowieść o powojennej myśli technicznej. Rekomendowany przez Patryka Mikciuka, dziennikarza telewizyjnego programów motoryzacyjnych, współzałożyciela Muzeum Motoryzacji w Otrębusach.

Imprezka, imprezką, auto z Otrębus załatwione, ale trzeba jeszcze kupić produkty, ale gdzie? Oczywiście w SPOŁEM…

Sklep spożywczy SPOŁEM czyli taaaka firma…

Zaopatrzenie sklepu i kultowe wyroby(nie zawsze świeże)…

Zaopatrzenie w sklepie jest, kartki w gotowości są…

DSCF0308

Jedna ze ścian muzeum ”Drogi do Wolności”

A gdyby ktoś nawalił, telefon mamy pod ręką…

Zdjęcia zostały wykonane w niestety nieistniejącym już  Muzeum ”Drogi do Wolności” w Gdańsku. Niestety nieistniejącym już. W sierpniu 2014 roku zastąpiono to wyjątkowe miejsce Europejskim Centrum Solidarności(ECS), na który wydano setki milionów złotych, a sama wystawa to już jedynie sale multimedialne, które pozostawiają wiele do życzenia. Takich właśnie mamy rządzących, którzy bezmyślnie i tylko dla własnych ukrytych korzyści finansowych, niewidocznych dla szarego obywatela stawiają monstrualne skanseny, które z prawdziwym muzeum mają niewiele wspólnego. Smutne to, ale prawdziwe. A kto nie zdążył odwiedzić prawdziwej ”Drogi do Wolności”, niech żałuje…

Udane zakupy zawsze w UNIWERSAM SPOŁEM ”GROCHÓW”…

020

UNIWERSAM Społem ”GROCHÓW” na warszawskim Grochowie to już historia…

Z dniem 31 grudnia 2015 roku był ostatnim dniem handlu dla Uniwersamu Grochów i tym samym ostatnim takim obiektem handlowo-usługowym w Polsce.

Sam obiekt został oddany do użytku w sierpniu 1977 roku i do ostatniego dnia cieszył się sporym powodzeniem choć oczywiście najlepsze lata miał już poza sobą, ale to właśnie przez całą dekadę lat 80-tych i 90-tych można było kupić dosłownie wszystko, gdy w innych miejscach nie było łatwo o towary, dlatego Uniwersam był zawsze dumą wśród miejscowej społeczności.

Uniwersam Grochów zastąpić ma wysoki apartamentowiec i galeria handlowa.

Cóż, skończyła się pewna epoka…

041

Kolorowe neony i popularna linia tramwajowa 22 to elementy charakterystyczne dla całej dzielnicy Grochów

018

UNIWERSAM Społem ”GROCHÓW” ikona warszawskiego Grochowa