sladami
Tutaj zobaczycie czy w dzisiejszych czasach, czasach siermiężnego, dzikiego kapitalizmu, komercji oraz wszędobylskiego kiczu, który nas zalewa codziennie, z coraz większą siłą… ślady tamtego okresu, który jeszcze w wielu miejscach się zachował lub przez wiele osób jest kultywowany z wielką nostalgią i tęsknotą.

Impreza tematyczna Made in PRL…

Na początek fotoreportaż, z imprezy tematycznej, oczywiście w stylu PRL, która odbyła się w okolicach Trójmiasta… Prawdziwy powiew tamtych lat, dzisiejszym okiem…

Patrzcie i podziwiajcie, jak można się bawić, dobrze bawić…:-)

Moda w pełnej odsłonie czyli szyk, sex i styl…

Uwaga, Uwaga… nakryto do stołu…

Pijemy, jemy, świętujemy…

A po jedzeniu, tłustą plamę należy zaprać… Ojciec…? Prać…!!!

Jest impreza, muszą być rekwizyty…

I, tak na koniec, w kolorze…

Na imprezkę dojechać jakoś trzeba… a najlepiej transportem rodem PRL-u z podwarszawskich Otrębus…

Otrębusy – Wieś licząca niespełna dwa tysiące mieszkańców w powiecie pruszkowskim, w gminie Brwinów na terenie województwa mazowieckiego. I to jest właśnie niezwykłe, że w tak kameralnym miejscu znajduję się największe Muzeum Motoryzacji i Techniki w Polsce. Prawdziwa gratka dla miłośników kultowych samochodów oraz sprzętu RTV, które były produkowane w Polsce Ludowej.

I właśnie w tamtym okresie mogliśmy się poszczycić nie tylko sprzętem audio, ale przede wszystkim własnymi markami samochodów oraz motocykli.

Zobaczcie sami…032

Perełki naszych szos…

Perełki naszych wschodnich braci…

Auta Dygnitarzy…

Ogórki Autosan…

Papamobile, czołg radziecki…

013

W Otrębusach wszystko jest możliwe

Moto…

Bicykle, rowery, wózki i wózeczki…

024

Technika PRL-u…

Chwila relaksu w blasku auto-moto…

Oprócz podziwiania techniki Polski Rzeczypospolitej Ludowej możemy skorzystać z baru, w którym możemy ugasić pragnienie lub pożywić się dobrym obiadem w danym dniu. Wszystko przygotowywane jest na powietrzu.

026

Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach

003

Auto-Moto PRLWŁADCY DRÓG I POBOCZY – to album z niezwykle ciekawymi zdjęciami oraz opowieść o powojennej myśli technicznej. Rekomendowany przez Patryka Mikiciuka, dziennikarza telewizyjnego programów motoryzacyjnych, współzałożyciela Muzeum Motoryzacji w Otrębusach.

Imprezka, imprezką, auto z Otrębus załatwione, ale trzeba jeszcze kupić produkty, ale gdzie? Oczywiście w SPOŁEM…

Sklep spożywczy SPOŁEM czyli taaaka firma…

Zaopatrzenie sklepu i kultowe wyroby(nie zawsze świeże)…

Zaopatrzenie w sklepie jest, kartki w gotowości są…

Bilety wstępu do Muzeum ”Drogi do Wolności” w formie kartek na „mięso”

A gdyby ktoś nawalił, telefon mamy pod ręką…

Zdjęcia zostały wykonane w niestety nieistniejącym już  Muzeum ”Drogi do Wolności” w Gdańsku. Niestety nieistniejącym już. W sierpniu 2014 roku zastąpiono to wyjątkowe miejsce Europejskim Centrum Solidarności(ECS), na który wydano setki milionów złotych, a sama wystawa to już jedynie sale multimedialne, które pozostawiają wiele do życzenia. Takich właśnie mamy rządzących, którzy bezmyślnie i tylko dla własnych ukrytych korzyści finansowych, niewidocznych dla szarego obywatela stawiają monstrualne skanseny, które z prawdziwym muzeum mają niewiele wspólnego. Smutne to, ale prawdziwe. A kto nie zdążył odwiedzić prawdziwej ”Drogi do Wolności”, niech żałuje…

Udane zakupy zawsze w UNIWERSAM SPOŁEM ”GROCHÓW”…

UNIWERSAM Społem ”GROCHÓW” – na warszawskim Grochowie to już historia…

Z dniem 31 grudnia 2015 roku był ostatnim dniem handlu dla UNIWERSAM GROCHÓW i tym samym ostatnim takim obiektem handlowo-usługowym w Polsce.

Sam obiekt został oddany do użytku w sierpniu 1977 roku i do ostatniego dnia cieszył się sporym powodzeniem choć oczywiście najlepsze lata miał już poza sobą, ale to właśnie przez całą dekadę lat 80-tych i 90-tych można było kupić dosłownie wszystko, gdy w innych miejscach nie było łatwo o towary, dlatego UNIWERSAM był zawsze dumą wśród miejscowej społeczności.

UNIWERSAM GROCHÓW zastąpić ma wysoki apartamentowiec i galeria handlowa.

Cóż, skończyła się pewna epoka…

041

Kolorowe neony i popularna linia tramwajowa 22 to nieodłączony krajobraz dla „Grochowa”

UNIWERSAM Społem ”GROCHÓW” ikona warszawskiego Grochowa

Ewentualnie zawsze można zrobić wypad na zielony Żoliborz i wpaść do Domu Handlowego Społem MERKURY. Rozrywka murowana…

Po zakupach obowiązkowy spacer, po warszawskich neonach…

Społem taką reklamę świetlną(o ile świeciła)znają wszyscy, którzy przeżyli choć jeden dzień w PRL-owskiej rzeczywistości

Budynek Muzeum Neonów na warszawskiej Pradze to historia sama w sobie. Wcześniej mieściły się tutaj zakłady przemysłowe, które zatrudniały większą część mieszkańców Starej Pragi. W tej chwili magią tego miejsca jest Neon Muzeum, które jest pierwszym w Polsce i jednym z nielicznych muzeów neonów na świecie.

O to kilka z najciekawszych neonów, które udało nam się zobaczyć…

Z dworca…

… i z Super Sam-u

Syrenka jak prawdziwa…

Pałac jak malowany…

Przed samym Muzeum Neonów mamy piękną wizualizacją Pałacu Kultury i Nauki. Prawdziwa perełka socrealistycznej Warszawy.

Muzeum Neonów jest miejscem wyjątkowym w swoim rodzaju gdzie możemy napatrzeć się do woli na świetlne reklamy i neony wytworzone w złotym okresie Polski Ludowej. Zyskały nowe życie i zachwycają na nowo.

A, jak będziemy mieli wszystkiego już dosyć, wsiądziemy do pociągu… i to niebylejakiego…

Salonka Bieruta– Reprezentacyjny wagon, którym podróżowali najważniejsi dygnitarze PRL-u. Między innymi Bolesław Bierut, Władysław Gomułka czy Józef Cyrankiewicz.

Wnętrze wagonu po dziś dzień jest zachowane w oryginale, a więc z przełomu lat 40-tych i 50-tych.

Ten niezwykły wagon można zobaczyć w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, w budynku dawnego dworca Warszawa-Główna, a został wybudowany w Zakładach Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Salonka Bieruta ze względu na swoją wyjątkowość i ogromną wartość muzealną na co dzień jest niedostępny dla zwiedzających. Ten prawdziwy relikt Polski Ludowej dla zwiedzających jest czynny jedynie przez sześć dni w roku.

W Muzeum Kolejnictwa znajduje się także Salonik Recepcji Rządowej, otwarty w 1955 roku na Dworcu Głównym Warszawa –  Główna. Służył przez wiele lat do obsługi krajowych i zagranicznych delegacji rządowej.