Budapeszt – Jedna z najpiękniejszych europejskich stolic. Nazywana środkowo-wschodnim Paryżem Europy.

My pokażemy oczywiście Budapeszt, w socjalistycznym stylu. A jest co pokazywać i co zwiedzać. Węgrzy, jako jedyni, ze wschodniej kurtyny nie burzyli, nie niszczyli, nie dewastowali, tylko przenieśli większość najważniejszych monumentów Węgierskiej Republiki Ludowej do powstałego na obrzeżach Budapesztu, Parku Pomników.

Węgrzy nie dość, że pokazują okres socjalizmu oraz sztuki realizmu socrealistycznego, w najlepszym wydaniu. To przy tym uczą historii, robiąc na tym świetny interes poprzez niespotykaną i jedyną taką atrakcję turystyczną, przyciągając rzesze turystów, z całej Europy. I słusznie…

Wzgórze Gellerta…

Pomnik wolności, wcześniej był pomnik ku czci żołnierzy radzieckich, poległych w walce o wyzwolenie Węgier, widoczny z każdego zakątka Budapesztu(Pomnik ma 14-ście metrów wysokości natomiast postument, na którym jest ustawiony mierzy 26 metrów).

Park Pomników…

Park Pomników wita nas butami należącymi do Stalina. Na zdjęciach NRD-owski Trabant oraz budka telefoniczna, z którego można wykręcić numer, i posłuchać najważniejszych ojców socjalizmu na przykład choćby Fidela Castro.

Prawdziwe perełki socrealizmu…

Przywódca Rewolucji Październikowej w Parku Pomników…

Karol Marks I Fryderyk Engels…

Monumenty Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, twórców ideologii socjalistycznej, kończą wycieczkę w Parku Pomników.

Komunikacja, kultowymi pojazdami…

W Budapeszcie nawet przez poruszanie się miejską komunikacją, można poczuć ducha tamtych lat. Zabytkowe Tramwaje i nieśmiertelne Ikarusy, do dzsiaj świetnie spełniają swoją funkcję. I do tego przejeżdżka takim kultowem pojazdem, jest nielada gratką dla turystów.

Jak przewodnik o Węgrzech, to tylko wydanie z okresu PRL-u, na zdjęciach przewodnik wydawnictwa Wiedza Powszechna z 1988 roku.

472

Po prostu Budapeszt…

Berlin – Stolica Niemiec, a zarazem jedna z największych metropolii oraz najpotężniejszych miast świata. Niegdyś była stolica Niemieckiej Republiki Demokratycznej(NRD).

Berlin jako jedyne miasto zza wschodniej kurtyny nie pozbyło się nazw ulic pionierów tamtej epoki.  Znaczną część miejsc sztuki socrealistycznej odświeżyli i bardzo prawidłowo, robiąc w dawnym Berlinie Wschodnim świetną promocję miasta, wabiąc rzesze turystów z całego świata.

A swoją drogą polskie miasta gdzie historia jest obecna na każdym kroku, mogą się tylko uczyć i brać przykład od Berlina w jaki sposób można wykorzystać historię do promocji miasta i kraju, marząc o tak wielkiej ilości wycieczkowiczów, którzy przyjeżdżają zobaczyć kawał pięknej historii.

Przed wami szybka notka tego potężnego miasta oczywiście śladami socjalizmu., które przetrwały do dzisiejszego dnia…

Marks wiecznie żywy…

028

Nazwy ulic(m.in. stacji metra)dawnych druhów socjalizmu można spotkać na każdym kroku, w całym Berlinie.

Warto zwrócić uwagę na nazwy przystanków, jednej z linii metra.

Muzeum Marksizmu

Części muru Berlińskiego przy Muzeum Marksizmu, dla wielu zwykły mur dla innych prawdziwa relikwia.

Ulica Marksistowska, a w tle ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w nowoczesnej odsłonie, prowokacja czy przypadek.

Tych dwóch dżentelmenów nie trzeba przedstawiać(Oczywiście Karol Marks i Fryderyk Engels).

Magiczne miejsca NRD…

Fontanna Przyjaźni Narodów

Wieża telewizyjna, najwyższa budowla w Niemczech mająca obecnie ponad 368 metrów.

Warto zwrócić uwagę na zdjęcie po środku(drugi rząd)gdzie na tle wieży widoczna jest hala dworca Alexanderplatz.

Alexanderplatz – to tutaj powstał Plac Socjalistyczny, na którym pojawiły się kultowe miejsca NRD dla wschodnich berlińczyków. Miejsca te możecie zobaczyć w naszym fotoreportażu o Berlinie.

Zegar czasu światowego Urania, te dzieło NRD-owskiego socjalizmu odmierza czas w 24-strefach czasowych.

Osiągniecia socrealistycznej architektury…

Centrum Berlina i charakterystyczne wieżowce, wybudowane na przełomie lat 70-tych. Do złudzenia przypominają największe polskie miasta jak Warszawa, Łódź czy Gdańsk, w których to największy rozkwit architektury socrealizmu był właśnie w latach 70-tych.

Bloki z tzw. wielkiej płyty do dzisiejszego dnia możemy spotkać na ulicach Berlina.

Wojskowo, w płaszczu Armii Czerwonej…

Cmentarz-Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Berlinie

091

Żołnierze Armii Czerwonej i Amerykańskiej razem…? Pod bramą Brandenburską wszystko jest możliwe. Fotka z takimi wojskowymi to nie lada atrakcja dla każdego turysty, który pragnie mieć nietuzinkową pamiątkę z wyjazdu.

DDR…

Plakat oraz jedna ze ścian Muzeum Niemieckiej Republiki Demokratycznej

009

Tablica rejestracyjna Niemieckiej Republiki Demokratycznej

200

Władze PRL-u nie tylko utrzymywały kontakty z braćmi z NRD, ale także z Niemcami z RFN. Kontakty polityczne reaktywowane zostały w latach 70-tych przez Edwarda Gierka, sekretarz Partii, który otworzył Polskę Ludową na świat…