Budapeszt – Jedna z najpiękniejszych europejskich stolic. Nazywana środkowo-wschodnim Paryżem Europy.

My pokażemy oczywiście Budapeszt w socjalistycznym stylu, a jest co pokazywać i co zwiedzać. Węgrzy, jako jedyni ze wschodniej kurtyny nie burzyli, nie niszczyli, nie dewastowali, tylko przenieśli większość najważniejszych monumentów Węgierskiej Republiki Ludowej do powstałego na obrzeżach Budapesztu, Parku Pomników.

Węgrzy nie dość, że pokazują okres socjalizmu i sztukę realizmu socrealistycznego w najlepszym wydaniu. To przy tym uczą historii, robiąc na tym świetny interes poprzez niespotykaną i jedyną taką atrakcję turystyczną, przyciągając rzesze turystów z całej Europy. I słusznie…

Wzgórze Gellerta…

Pomnik wolności, wcześniej był pomnik ku czci żołnierzy radzieckich, poległych w walce o wyzwolenie Węgier z jarzma rodzimego faszyzmu. Widoczny z każdego zakątka Budapesztu(pomnik ma czternaście metrów wysokości natomiast postument, na którym jest ustawiony mierzy 26 metrów).

Park Pomników…

Park Pomników wita nas oficerkami należącymi do Stalina

Budka telefoniczna zaprasza wszystkich do rozmowy. Wystarczy tylko wykręcić odpowiedni numer i posłuchać najważniejszych Ojców socjalizmu, choćby Fidela Castro, Breżniewa czy Generała Wojciecha Jaruzelskiego. Osobiście dzwoniliśmy do El Comandante, Che Guevara naturalnie!!! Na zdjęciu(środkowa fotografia)Filip Gach, administrator i właściciel platformy Przystanku PRL.

NRD-owski Trabant na wejściu do muzeum…

Prawdziwe perełki socrealizmu…

Przywódca Rewolucji Październikowej w Parku Pomników w zaśnieżonym anturażu…

Karol Marks i Fryderyk Engels…

Monumenty Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, twórców ideologii socjalistycznej, kończą wycieczkę w Parku Pomników.

Memento Park – Park Pomników

Komunikacja, kultowymi pojazdami…

Zabytkowy tramwaj na ulicach Budapesztu

W Budapeszcie nawet przez poruszanie się miejską komunikacją można poczuć ducha tamtych lat. Zabytkowe Tramwaje i nieśmiertelne Ikarusy, do dzisiaj świetnie spełniają swoją funkcję. I do tego przejażdżka takim kultowym pojazdem jest nie lada gratką dla turystów.

Jak przewodnik o Węgrzech to tylko wydanie z okresu PRL

Na zdjęciach przewodnik, wydawnictwa Wiedza Powszechna z 1988 roku

Po prostu Budapeszt…

Berlin – Stolica Niemiec, a zarazem jedna z największych metropolii oraz najpotężniejszych miast świata. Niegdyś, była stolica Niemieckiej Republiki Demokratycznej(NRD).

Berlin jako jedyne miasto zza wschodniej kurtyny nie pozbyło się nazw ulic pionierów tamtej epoki. Znaczną część miejsc sztuki socrealizmu odświeżyli, wabiąc przy tym rzesze turystów z całego świata, a przy okazji robiąc świetną promocję dla miasta.

A swoją drogą, polskie miasta gdzie historia jest obecna na każdym kroku, mogą się tylko uczyć i brać przykład od Berlina, w jaki sposób można wykorzystać historię do promocji miasta i kraju, marząc o tak wielkiej ilości wycieczkowiczów, którzy przyjeżdżają zobaczyć kawał pięknej historii.

Przed Wami, szybka notka tego potężnego miasta oczywiście śladami socjalizmu, które przetrwały do dzisiejszego dnia…

Marksizm w działaniu…

Tych dwóch dżentelmenów nie trzeba przedstawiać(na zdjęciach, oczywiście Karol Marks i Fryderyk Engels)

Z Fryderykiem, zawsze pod rękę… Na zdjęciu(trzymający za rękę, a dokładnie za palec – w tym przypadku akurat za lewy kciuk)Filip Gach, administrator i właściciel platformy Przystanku PRL.

Róża Luksemburg…

Nazwy ulic(m.in. stacji metra)dawnych druhów socjalizmu można spotkać na każdym kroku, w całym Berlinie.

O Róży Luksemburg również nie zapominają. W końcu to jedna z najważniejszych postaci w historii ruchu robotniczego nie tylko dla PRL, ale również dla NRD. Jednym zdaniem mówiąc, wspólna idea socjalistycznego świata!!

Magiczne miejsca NRD…

Fontanna Przyjaźni Narodów

Poszczególne elementy muru Berlińskiego, dla wielu zwykły mur dla innych prawdziwa relikwia

Wieża telewizyjna, najwyższa budowla w Niemczech mająca obecnie ponad 368 metrów wysokości!!!

Warto zwrócić uwagę na zdjęcia, gdzie na tle wieży widoczna jest hala dworca Alexanderplatz. Właśnie na Alexanderplatz powstał Plac Socjalistyczny, na którym pojawiły się kultowe miejsca NRD dla wschodnich Berlińczyków.

Zegar Urania wskazujący czas światowy. To dzieło NRD-owskiego socjalizmu odmierza czas w 24-strefach czasowych.

Osiągnięcia socrealistycznej architektury…

Centrum Berlina i charakterystyczne wieżowce, wybudowane na przełomie lat 70-tych. Do złudzenia przypominają największe polskie miasta jak Warszawa, Łódź czy Gdańsk, w których to największy rozkwit architektury socrealizmu był właśnie w latach 70-tych.

Jeden z budynków z charakterystyczną reklamą dla Krajów Demokracji Ludowej

Bloki z tzw. wielkiej płyty do dzisiejszego dnia możemy spotkać na ulicach Berlina!!!

W płaszczu Armii Czerwonej…

Cmentarz-Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Berlinie

Checkpoint Charlie…

Podział Berlina na strefy okupacyjne

Checkpoint Charlie, najbardziej znane przejście graniczne między Berlinem Wschodnim, a Berlinem Zachodnim

Historia, wiecznie żywa jak Lenin…

Takie obrazki możemy zobaczyć tylko w Berlińskim metrze, a na zdjęciach przywódcy socjalistycznego świata. Towarzysz „Wiesław” z premierem Cyrankiewiczem czy przywódca Kuby, Fidel Castro.

Żołnierze Armii Czerwonej i Amerykańskiej razem…? Pod bramą Brandenburską wszystko jest możliwe. Fotka z takimi wojskowymi to wyjątkowa atrakcja dla każdego turysty, który pragnie mieć nietuzinkową pamiątkę z wyjazdu. Na zdjęciach Filip Gach(rzecz jasna w samym środku), administrator i właściciel platformy Przystanku PRL.

DDR…

Plakat oraz jedna ze ścian Muzeum DDR

Tablica rejestracyjna Niemieckiej Republiki Demokratycznej

Władze PRL-u nie tylko utrzymywały kontakty z NRD, ale także z Niemcami, z RFN. Kontakty polityczne reaktywowane zostały w latach 70-tych przez Edwarda Gierka, sekretarza Partii, który otworzył Polskę Ludową w stronę zachodniego świata…