Krym…

Pierwszym zagranicznym fotoreportażem śladami PRL-u jaki zaprezentujemy będzie półwysep Krymski, ale nie od strony urokliwych miejsc, niepowtarzalnych widoków, czy pięknej architektury, z czego słynie do tej pory całkowicie nie odkryty ten region morza czarnego, a szkoda bo jest niezwykły.

I na pewno jest to miejsce, gdzie na prawdę można wyciszyć się i odpocząć, a o to właśnie chodzi na urlopie.

My pokażemy jednak Krym od innej strony, oczywiście od strony z nostalgią do tamtych czasów, gdzie czas po prostu się zatrzymał…

Zdjęcia zostały wykonane oczywiście w Odessie czyli najważniejszym węźle komunikacyjnym, z którego można dostać się na półwysep Krymski, Sewastopolu stolicy Krymu, Symferopolu największym mieście tego regiony, a także kilka ujęć z Bakczysaraju, dokładnie tak, to jest ten sam Bakczysaraj, o którym pisał nasz wieszczu Adam Mickiewicz.

350

Rozwarstwienie społeczne na Ukrainie jest ogromne, a takie obrazki to niestety normalność

Dworce, relikty sztuki i socjalizmu…

Dworce na Krymie(z resztą, jak i na całej Ukrainie)to prawdziwe dzieła sztuki, ale na każdym dworcu, zarówno na wielkich gmachach, jak i tych bardziej kameralnych, od razu widać ducha socjalizmu. Gwiazdy rewolucji, żołnierze, marynarze walczący o pokój i wolność socjalistycznej ojczyzny czy odznaczenia Związku Radzieckiego, to tylko niektóre symbole dające jasno do zrozumienia, że socjalizm jest wiecznie żywy.

Pomniki, monumenty, obeliski…

Pomniki, monumenty były ważnym elementem życia w budowie idei socjalizmu. Im potężniejsze, tym bardziej przemawiały do społeczeństwa. Te na Krymie są bardzo zróżnicowane, ale każdy obelisk, niezależnie od swojej potęgi, wielkości ma niepowtarzalny wygląd, pasję i piękną kartę historii. Błędem byłoby nie dodać, że zarówno Odessa, jak i Sewastopol mają zaszczytny tytuł ”Miasta-Bohatera” Związku Radzieckiego, stąd najwyższe odznaczenie ZSRR, jakim jest Złota Gwiazda Bohatera ZSRR oraz jednocześnie każde z tych miast otrzymywało Order Lenina.

Flota Czarnomorska…

Flota Czarnomorska w Sewastopolu. Mieszkańcy największego miasta na Krymie, z resztą jak i całego półwyspu Krymskiego nie wyobrażają sobie aby flota miała zniknąć z nabrzeży morza Czarnego.

Krym, region rosyjskich marynarzy…

467

60% wszystkich mieszkańców półwyspu Krymskiego to Rosjanie, którzy pomimo że mieszkają na Ukrainie, czują się Rosjanami, kochają Rosję i uważają że Krym jest rosyjski dlatego właśnie Krym posiada status autonomicznej republiki z własnym parlamentem i rządem. Region Krymski jest najbardziej poukładanym i na pewno jednym z ciekawszych miejsc naszych południowo-wschodnich sąsiadów. Chyba tylko Lwów pod kątem historycznym oraz turystycznym konkuruję z Krymem jako największa atrakcja dla turystów na Ukrainie.

113

I. Judim – WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO MARYNARZE- 1973r.

Auta-Radzieckie, oczywiście…!!!

Moskwicz, Łada, Wołga, Gaz… to tylko niektóre kultowe marki radzieckiej myśli samochodowej…

Z resztą, sami zobaczcie…

Tak się mieszka na Krymie…, dzień dobry lata 80-dziesiąte…

Tytułem końca, Lenin i „Żukow” oczywiście wiecznie żywy…

 

 

***Zdjęcia zostały wykonane na jesieni 2011r. przed ekspansją Krymu do Federacji Rosyjskiej***

 

Mińsk – Stolica dzisiejszej Białorusi i największe miasto zamieszkałe przez około dwóch milionów mieszkańców. Ogółem Białoruska Republika liczy niespełna dziesięć milionów obywateli.

Białoruś to najbardziej izolowane państwo w Europie. I wielka szkoda bo Białoruś to jedno z najładniejszych Państw w Europie. My zaprezentujemy Mińsk Białoruski, stolicę kraju które zostało najbardziej dotknięte podczas przejść historycznych, które miały miejsce w XX wieku.

Postaramy się przedstawić Mińsk, z jak najgłębszej strony oczywiście pod kątem tamtych lat, ale pokażemy też dzisiejszą teraźniejszość stolicy Białorusi.

Mińsk może śmiało konkurować z największymi metropoliami w Europie. Miasto jest bardzo zadbane, czyste i poukładane.

Zapewne wiele osób czytając te słowa, zapewne pomyśli co to za brednie?

To nie są żadne brednie tylko prawdziwa rzeczywistość tego najbardziej zamkniętego kraju na kontynencie europejskim.

Polskie media aż huczą jak tam jest źle, a prawa człowieka są nad gminnie łamane. Panuję przekonanie, że Białoruś jest powszechnie zacofana natomiast ulice wyglądają jak w latach głębokiego PRL-u. Niestety w naszym pięknym, jedynym i jakże niepowtarzalnym kraju zamiast propagować aby w końcu narody słowiańskie się pogodziły i zaczęły ze sobą ściśle współpracować to robi się wszystko abyśmy postrzegali i mieli takie zdanie jak najgorsze o naszych wschodnich sąsiadach, a przede wszystkim o Białorusi i samych Białorusinach włącznie.

Postaramy się zmienić ten zafałszowany stereotyp, przedstawiając stolicę Białorusi w fotoreportażu bogatym w wiele zdjęć z licznym komentarzem.

Zapraszamy do tego jedynego jaki jest na polskich stronach internetowych, i tak dogłębnego fotoreportażu o Mińsku i Białorusi…

163

Na pierwszy ogień, Plac Zwycięstwa…

Idąc na Plac Zwycięstwa, w podziemiu znajduję się tzw. ”strefa ciszy” dla uczczenia pamięci tych, którzy zginęli w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej a więc w II wojnie światowej po agresji Niemiec hitlerowskich na Związek Radziecki.

Plac Zwycięstwa to najważniejsze miejsce dla Białorusinów zarówno w kontekście historycznym oraz jako punkt docelowy spotkań mieszkańców stolicy.

Centrum stolicy…

Centrum Mińska ma niską zabudowę i są to budynki najwyżej sięgające 5-go piętra. Wśród wielu ciekawych miejsc, obowiązkowo trzeba się zatrzymać przy punkcie zero i sprawdzić ile mamy kilometrów do innych miast.

104

W samym centrum miasta warto zobaczyć kościół św. Szymona i Heleny w otoczeniu fontann ozdobionymi herbami najważniejszych miast Białorusi

Lenin w samym centrum miasta…

Spoglądając na lewą stronę od kościoła św. Szymona i Heleny, rozciąga się monumentalny kompleks budynków rządowych z Domem Rządowym czyli parlamentem republiki Białorusi. Przed gmachem parlamentu jest ustawiony pomnik największego wodza rewolucji w pozycji przemawiającego z piedestału do proletariatu.

222

Takie obrazki czczenia Związku Radzieckiego w Mińsku są na porządku dziennym bo miasto Mińsk jest jednym z miast, które za odwagę mieszkańców podczas II wojny światowej nosi tytuł ”Miasta-Bohatera”. Podobnie jak Sewastopol czy Odessa, stolica Białorusi jest odznaczona Złotą Gwiazdą ZSRR.

Instytucje i organizacje rządowe Republiki Białoruś…

Spośród budynków administracji rządowej warto zatrzymać się przy siedzibie Białoruskiego KGB(Komitet Bezpieczeństwa Państwowego). Na przeciwko gmachu służb specjalnych znajduję się popiersie i plac Feliksa Dzierżyńskiego, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać.

Starówka…

W okolicach starówki natkniemy się na bardzo ważny i jakże wymowny Pomnik płaczących matek za synami, którzy zginęli walcząc w Afganistanie w latach 1979-1989.

Stare miasto położone jest nad Świsłoczą. W okolicach jest mnóstwo zieleni oraz przepiękny park z ławeczką Aleksandra Puszkina, w którym pisarz sam bywał i spędzał czas.

235

Panorama starego miasta w Mińsku w pełnym wydaniu

Współczesność czyli nowoczesna metropolia…

Północna część miasta to dzielnica wysokościowców, drogich hoteli biurowców oraz olbrzymich apartamentowców. Każda cześć miasta jest odgraniczona od siebie aby zachować i architektoniczny styl miasta. Kilka lat temu wzniesiony został nowoczesny budynek dworca kolejowego(dwa ostatnie zdjęcia).

Idąc centrum Mińska tablice ulic z nazwiskami wielkich Patronów absolutnie nikogo nie dziwią i nie robią na nikim większego wrażenia…

… A przechadzając się po mieście warto mieć ze sobą trochę gotówki, która jest niezbędna. Mało tego, na Białorusi każdy może się poczuć milionerem. Monet w obiegu nie ma, a w portfelu same banknoty. Prawdziwa wygoda dla ludzi i samego portfela.

Jedna z najbardziej imponujących płaskorzeźb jakie można spotkać na tej szerokości geograficznej. Widok na klasę robotniczą, która się raduje, idąc po zwycięstwo zapiera dech w piersiach. Przy tym nie można przejść obojętnie.

 Najpiękniej oświetlone miasto w Europie…

145

137

Budynek Biblioteki Narodowej w Mińsku, to jedna z najbardziej niezwykłych(ze względu na budowlę)i największych bibliotek świata. Wysokość tego jakże zapierającego dech w piersiach budynku to 23 piętra i około 74 metrów.

Pomnik Wolności i Muzeum Wojskowe…

Pomnik Wolności i Muzeum Wojskowe w formie globusa z rozciągającymi się skrzydłami na tle Pomnika Wolności. W tym miejscu 3 lipca odbywają się liczne uroczystości, festyny, koncerty z okazji Święta Niepodległości Białorusi.

Plac dworcowy niczym Pałac Kultury i Nauki…

Najbardziej charakterystyczne budynki Mińska, które umiejscowione są na przeciwko dworca kolejowego. My mamy swój Pałac Kultury i Nauki, a Białorusini Plac Dworcowy.

Oczywiście to tylko zalążek tego co można zobaczyć w Mińsku i nie tylko o stolicę chodzi, ale i cały kraj bo Białoruś to kraina jezior oraz wielu wyjątkowych miejsc. Wystarczy chociażby wymienić Grodno czy Brześć.

Zdjęcia zostały wykonane w iście prawdziwej ”rosyjskiej zimie”, gdzie temperatura przekraczała minus 20 stopni Celsjusza. Z trudem można było utrzymać aparat w rękach, ale co chwila raczyliśmy się gorącą herbatą i słodkim ciastkiem w kawiarnianych miejscach, których w Mińsku nie brakuje.

Souvenir(mocno paździerzowy, ale dzięki temu bardzo urokliwy)z obowiązkowymi punktami dla chętnych odwiedzających stolicę Białorusi.