Krym…

Pierwszym zagranicznym fotoreportażem śladami PRL-u jaki zaprezentujemy będzie półwysep Krymski, ale nie od strony urokliwych miejsc, niepowtarzalnych widoków czy pięknej architektury, z czego słynie do tej pory całkowicie nieodkryty ten region morza Czarnego, a szkoda ponieważ jest niezwykły.

I na pewno jest to miejsce, gdzie naprawdę można się wyciszyć i odpocząć, przecież o to właśnie chodzi na urlopie.

My, pokażemy jednak Krym od innej strony, oczywiście od strony z nostalgią do tamtych czasów, gdzie czas po prostu się zatrzymał…

Zdjęcia zostały wykonane oczywiście w Odessie(najważniejszym węźle komunikacyjnym, z którego można dostać się na półwysep Krymski), Symferopolu, stolicy Krymu oraz Sewastopolu, największym mieście tego regionu, a także kilka ujęć z Bakczysaraju, dokładnie tak, to jest ten sam Bakczysaraj, o którym pisał nasz wielki Wieszcz, Adam Mickiewicz.

Sewastopol i widok na bloki mieszkalne, pięknie położone miasto nad samym morzem Czarnym

350

Rozwarstwienie społeczne na Ukrainie jest ogromne, a takie obrazki to niestety normalność

Dworce, relikty sztuki i socjalizmu…

Odessa – największy węzeł komunikacyjny na Ukrainie

Symferopol – stolica półwyspu Krymskiego

Sewastopol – największe miasto na Krymie

Magiczny i wciąż nieodkryty Bakczysaraj

Dworce na Krymie, jak i na całej Ukrainie to prawdziwe dzieła sztuki. Na każdym dworcu, zarówno na wielkich gmachach, jak i tych bardziej kameralnych, od razu widać ducha socjalizmu. Gwiazdy rewolucji, żołnierze, marynarze walczący o pokój i wolność socjalistycznej ojczyzny czy symbole Związku Radzieckiego, to tylko niektóre symbole dające jasno do zrozumienia, że socjalizm jest wiecznie żywy.

Pomniki, monumenty, obeliski…

Sewastopol, Miasto-Bohater Związku Radzieckiego

Pomniki, monumenty były ważnym elementem życia w budowie idei socjalizmu. Im potężniejsze, tym bardziej przemawiały do społeczeństwa. Miejsca pamięci na Krymie są bardzo zróżnicowane, ale każdy pomnik czy obelisk niezależnie od swojej wielkości ma niepowtarzalny wygląd, który epatuje piękną kartą historii. Błędem byłoby nie dodać, że zarówno Odessa, jak i Sewastopol mają zaszczytny tytuł ”Miasta-Bohatera” Związku Radzieckiego. Są w gronie miast mających najwyższe odznaczenie ZSRR, jakim jest Złota Gwiazda Bohatera ZSRR oraz jednocześnie każde z tych miast otrzymało Order Lenina, który jest przyznawany wraz ze Złotą Gwiazdą Związku Radzieckiego.

Tego monumentu nie mogliśmy pominąć, pomnik na Cześć Obrony Sewastopola

Flota Czarnomorska…

Flota Czarnomorska i port w Sewastopolu

Mieszkańcy największego miasta na Krymie, jak i całego półwyspu Krymskiego nie wyobrażają sobie aby flota miała zniknąć z nabrzeży morza Czarnego.

Krym, region rosyjskich marynarzy…

60% wszystkich mieszkańców półwyspu Krymskiego to Rosjanie, którzy pomimo że mieszkają na Ukrainie, czują się Rosjanami, kochają Rosję i uważają, że Krym jest rosyjski, dlatego właśnie Krym posiada status autonomicznej republiki z własnym parlamentem i rządem. Region Krymski jest najbardziej poukładanym i na pewno jednym z ciekawszych miejsc naszych południowo-wschodnich sąsiadów. Tylko Kijów, Lwów i wspomniana Odessa pod kątem historycznym oraz turystycznym mogą rywalizować z Krymem o turystów jako miejsce na Ukrainie, które jest godne odwiedzenia.

„WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO MARYNARZE”, I. Judim, 1973r.

Auta-Radzieckie, oczywiście…!!!

Moskwicz, Łada, Wołga, Gaz… to tylko niektóre kultowe marki radzieckiej myśli samochodowej…

Sami zobaczcie…

Tak się mieszka na Krymie…, witamy w latach 80-tych…

Tytułem końca, Lenin i „Żukow” oczywiście wiecznie żywi…

Towarzysz Iljicz wiecznie żywy, My również – na Schodach Potiomkinowskich w Odessie … ;-) Na zdjęciu Filip Gach, administrator i właściciel platformy Przystanku PRL.

***Zdjęcia zostały wykonane na jesieni 2011r. przed ekspansją Krymu do Federacji Rosyjskiej***

*****

Mińsk – Stolica dzisiejszej Białorusi i największe miasto zamieszkałe przez około dwóch milionów mieszkańców. Ogółem, Białoruska Republika liczy niespełna dziesięć milionów obywateli.

Białoruś to najbardziej izolowane państwo w Europie i wielka szkoda, Białoruś to jedno z najładniejszych Państw na kontynencie europejskim.

Zaprezentujemy Mińsk oczywiście pod kątem tamtych lat, ale pokażemy też dzisiejszą teraźniejszość stolicy Białorusi.

Mińsk Białoruski, miasto które zostało najbardziej dotknięte podczas przejść historycznych jakie miały miejsce w XX wieku, mimo tych ogromnych zniszczeń, Mińsk może śmiało konkurować z największymi metropoliami w Europie. Miasto jest bardzo zadbane, czyste i poukładane.

Zapewne wiele osób czytając te słowa, zapewne pomyśli co to za brednie?

To nie są żadne brednie tylko prawdziwa rzeczywistość tego najbardziej zamkniętego kraju na kontynencie europejskim.

Polskie media aż huczą jak tam jest źle, a prawa człowieka są nagminnie łamane. Panuje przekonanie, że Białoruś jest powszechnie zacofana natomiast ulice wyglądają jak w latach głębokiego PRL-u. Niestety w naszym pięknym, jedynym i jakże niepowtarzalnym kraju zamiast propagować aby w końcu narody słowiańskie się pogodziły i zaczęły ze sobą ściśle współpracować to robi się wszystko abyśmy postrzegali i mieli jak najgorsze zdanie o naszych wschodnich sąsiadach, a przede wszystkim o Białorusi i samych Białorusinach włącznie.

Postaramy się zmienić ten zafałszowany stereotyp, przedstawiając stolicę Białorusi w fotoreportażu bogatym w wiele zdjęć z licznym komentarzem.

Zapraszamy do tego jedynego, jaki jest na polskich stronach internetowych, i tak dogłębnego fotoreportażu o Mińsku, stolicy Białorusi…

Na pierwszy ogień, Plac Zwycięstwa…

Podążając na Plac Zwycięstwa, w podziemiu znajduje się tzw. ”strefa ciszy” dla uczczenia pamięci tych, którzy zginęli w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, a więc w II wojnie światowej po agresji, Niemiec hitlerowskich na Związek Radziecki. Z zadumą można podziwiać symbole dotyczące „Wielkiej Wojny”.

Plac Zwycięstwa to najważniejsze miejsce dla Białorusinów zarówno w kontekście historycznym oraz jako punkt docelowy spotkań mieszkańców.

Centrum stolicy…

Centrum stolicy ma niską zabudowę i są to budynki najwyżej sięgające piątego piętra. Wśród wielu ciekawych miejsc, obowiązkowo trzeba się zatrzymać przy punkcie zero i sprawdzić ile mamy kilometrów do innych miast.

W centrum Mińska, warto zobaczyć kościół św. Szymona i Heleny, w otoczeniu fontann ozdobionych herbami najważniejszych miast Białorusi

Lenin, w samym centrum miasta…

Spoglądając na lewą stronę, od kościoła św. Szymona i Heleny, rozciąga się monumentalny kompleks budynków rządowych z Domem Rządowym, który jest parlamentem Białorusi. Przed gmachem parlamentu jest ustawiony pomnik największego wodza rewolucji w pozycji przemawiającego do proletariatu.

Takie obrazki czczenia Związku Radzieckiego w Mińsku są na porządku dziennym. Miasto, Mińsk jest jednym z miast, które za odwagę mieszkańców podczas II wojny światowej otrzymało tytuł, ”Miasto-Bohater”. Podobnie jak Sewastopol czy Odessa, stolica Białorusi jest odznaczona Złotą Gwiazdą ZSRR.

Instytucje i organizacje rządowe Republiki Białoruś…

Spośród budynków administracji rządowej warto zatrzymać się przy siedzibie Białoruskiego KGB(Komitet Bezpieczeństwa Państwowego). Na przeciwko gmachu służb specjalnych znajduje się popiersie i plac Feliksa Dzierżyńskiego, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać.

Starówka…

Nieopodal starówki natkniemy się na bardzo ważny i jakże wymowny Pomnik Płaczących Matek za synami, którzy zginęli walcząc w Afganistanie, w latach 1979-1989.

Stare miasto położone jest nad Świsłoczą z przepięknym parkiem z ławeczką Aleksandra Puszkina, w którym pisarz sam bywał i spędzał czas.

Panorama starego miasta w Mińsku w pełnym wydaniu

Współczesność czyli nowoczesna metropolia…

Północna część miasta to dzielnica wysokościowców, drogich hoteli, biurowców oraz olbrzymich apartamentowców. Każda część miasta jest odgraniczona od siebie aby zachować architektoniczny styl miasta.

Idąc po centrum Mińska, zobaczymy tablice ulic z nazwiskami wielkich Patronów socjalistycznego świata, które absolutnie nikogo nie dziwią i nie robią na nikim większego wrażenia…

Będąc w mieście, trzeba mieć ze sobą sporą część gotówki, która jest niezbędna i jest obowiązkiem dla każdego turysty. Na Białorusi, każdy może się przez chwilę poczuć milionerem. Monet w obiegu nie ma, a w portfelu same banknoty. Prawdziwa wygoda dla ludzi i samego portfela.

Jedna z najbardziej imponujących płaskorzeźb jakie można spotkać na tej szerokości geograficznej. Widok na klasę robotniczą, która się raduje, idąc po zwycięstwo. Przy tym monumencie, nie można przejść obojętnie.

 Najpiękniej oświetlone miasto w Europie…

Budynek Biblioteki Narodowej w Mińsku, to jedna z najbardziej niezwykłych(ze względu na budowlę)i największych bibliotek świata. Wielkość, tego jakże zapierającego dech w piersiach budynku to 23 piętra i około 74 metrów wysokości.

Pomnik Wolności i Muzeum Wojskowe…

Pomnik Wolności i Muzeum Wojskowe w formie globusa z rozciągającymi się skrzydłami na tle Pomnika. W tym miejscu, 3 lipca odbywają się liczne uroczystości, festyny, koncerty z okazji Święta Niepodległości Białorusi.

Plac dworcowy niczym Pałac Kultury i Nauki…

Najbardziej charakterystyczne budynki Mińska, które umiejscowione są na przeciwko dworca kolejowego. Warszawa ma swój Pałac Kultury i Nauki natomiast Białorusini, Plac Dworcowy.

Oczywiście to tylko zalążek tego, co można zobaczyć w Mińsku i nie tylko o sam Mińsk chodzi, ale i o cały kraj. Białoruś bowiem to kraina jezior oraz wielu wyjątkowych miejsc. Wystarczy, chociażby wymienić Grodno, Brześć, Pińsk czy Baranowicze.

Zdjęcia zostały wykonane w iście prawdziwej ”rosyjskiej zimie”, gdzie temperatura przekraczała minus 20 stopni Celsjusza. Z trudem można było utrzymać aparat w rękach, ale co chwila raczyliśmy się gorącą herbatą i słodkim ciastkiem w kawiarnianych miejscach, których w Mińsku nie brakuje.

Komentarz jest zbędny…

Souvenir(mocno paździerzowy, ale dzięki temu bardzo urokliwy)z obowiązkowymi punktami dla chętnych, odwiedzić stolicę Białorusi.