Paryż – Kolejną naszą wyprawą śladami tamtych lat jest stolica Francji. Paryża nie trzeba bliżej przedstawiać. Wszyscy doskonale wiedzą, że stolica V republiki to jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miast świata. Oczywiście my nie będziemy pisali o urokach stolicy Francji, ale na pewno też będzie romantycznie. Romantycznie i rewolucyjnie. Wszak, właśnie Francja i jej rewolucja francuska była wzorem i impulsem do działania dla wielu rewolucjonistów z całego Świata.

Zaczynamy od Metra – Metro Stalingrad…

054

Stacja metra Stalingrad została nazwana na cześć żołnierzy Radzieckich i Armii Czerwonej, którzy zwyciężyli w bitwie pod Stalingradem.

Architektura stacji metra Stalingrad, nie pozostawia złudzeń na jakiej stacji się znajdujemy. Monumentalna zabudowa pozwala zrozumieć dlaczego Stalingrad był tak ważny wczasach II wojny światowej.

Stalingrad to nie tylko stacja metra to także liczne sklepy i usługi, które funkcjonują pod tą samą nazwą.

Komuna Paryska i Jarosław Dąbrowski…

179

Tablica pamięci Komuny Paryskiej na Cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu.

Na tym cmentarzu został również pochowany Jarosław Dąbrowski jeden z największych polskich strategów i dowódców wojskowych. Po nieudanym spisku wobec Caratu w Warszawie stanął na czele wojsk Komuny Paryskiej.

Banknot z Jarosławem Dąbrowskim z 1988r. Na rewersie widoczna Ściana Komunardów, która znajduję się także na Cmentarzu Père-Lachaise, upamiętniająca rozstrzelanych uczestników Komuny Paryskiej.

Place de la Concorde…

Place de la Concorde, po prostu Plac Zgody lub Pomnik Rewolucji. Dla Karola Marksa najważniejszy pomnik w Paryżu, czasem nazywany pomnikiem Marksa na cześć filozofa i twórcy Manifestu Komunistycznego.

 Souveniry…

Pamiątki z podobizną Che Guevary nie powinny nikogo dziwić. Między innymi właśnie kubański rewolucjonista był wzorem dla Francuskich studentów, którzy w 1968 roku protestowali na ulicach całej Francji.

Tytułem końca nie mogło zabraknąć lektury z naszej domowej biblioteczki. Książka Jacquesa Duclosa, francuskiego działacza Francuskiej Partii Komunistycznej. Książka i Wiedza 1952r.