646

Gruzini należą do najbardziej przyjaznych ludzi na świecie. Życzliwość mają we krwi i nikogo nie zostawią bez pomocy. Na zdjęciu taksówkarz na lotnisku w Kutaisi.

Gruzja – Cokolwiek byśmy nie napisali to żadne słowa nie oddadzą tego jak pięknie jest położony ten malowniczy i niewielki kraj z jednymi z najbardziej przyjaznymi mieszkańcami na świecie. Tutaj na pewno turysta nie zostanie pozostawiony samemu sobie i zawsze może liczyć na troskliwość gruzińskiej społeczności.

Państwo leży w zachodniej Azji, otoczony jest górami Kaukazu, robiąc przy tym ogromne wrażenie aż zapiera dech w piersiach.

Cała Gruzja jest po prostu bajkowa i w dodatku tutaj nie ujrzymy komercji, wielkich metropolii, pośpiechu. To jest nikomu niepotrzebne, wszystko dzieje się innym tempem jakby z innej epoki.

A to wszystko za sprawą ludzi, którzy robią wszystko aby każdy czuł się wyjątkowy kto odwiedzi najpiękniejszy kraj Kaukazu z największą ilością dóbr kulturalnych(wyjątek stanowi Rosja)byłej republiki Radzieckiej.

My oczywiście skupimy się przede wszystkim na Gori, niewielkiej mieście w którym urodził się jeden z największych przywódców na świecie będąc przy tym największym zbrodniarzem. To nie kto inny jak Józef Stalin właściwie Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili, dlaczego zatem Józef Stalin? To bardzo proste, pragnął aby jego osoba była kontynuacją tego co zostawił po sobie największy rewolucjonista świata czyli Włodzimierz Lenin. Imię Józef ponieważ jest to imię czysto słowiańskie. Dla przypomnienia nazwisko Lenina pochodziło od skały, a Stalina od stali, i był jak prawdziwa ”stal”. I tak to wszystko się zaczęło…

Zapraszamy do naszego kolejnego reportażu śladami tamtych lat…

Matka Gruzja…

Pomnik Matki Gruzji to najbardziej charakterystyczny pomnik dla całej Gruzji i samych Gruzinów. Usytuowany jest na szczycie najstarszej części stolicy Gruzji – Tbilisi.

Matka Gruzja w lewej dłoni trzyma naczynie z winem, który przeznaczony jest dla przyjaciół Gruzińskiego narodu natomiast w prawej trzyma miecz dla wrogów. Ten monumentalny pomnik został oddany w 1958r. i ma około 20-stu metrów wysokości.

Ślad przyjaźni Gruzińsko-Radzieckiej…

255

Pomnik Przyjaźni Gruzińsko-Radzieckiej w samym środku Kaukazu. Malownicze góry z bajkowym obrazem. Takie obrazki to tylko w Gruzji.

Muzeum Stalina i ”jego” Gori…

Gori – W tym niespełna 50-tysięcznym miasteczku przyszedł na świat nie kto inny jak Józef Stalin. Tak, tak Józef Stalin. Jeden z największy i najbardziej brutalnych zbrodniarzy. Na jego rozkaz zostało wymordowanych miliony niewinnych ludzi, w imię czego… w imię systemu zwanego Stalinizmem, w imię kultu jednostki samego Stalina, ale przede wszystkim przez jego chorobliwą nieufność do wszystkich ludzi oraz strachem o własne życie.

O Stalinie możemy mówić wyłącznie w negatywnym świetle, ale jest jedna pozytywna rzecz, o której trzeba napisać. Tylko dzięki Stalinowi możemy zawdzięczać, że po II wojnie światowej funkcjonowaliśmy jako samodzielne Państwo, oczywiście(w stu procentach zależne od Związku Radzieckiego), ale nie jako szesnasta Republika Związku Radzieckiego, jak chciała większość towarzyszy, którzy tworzyli kształt i obraz Polski Ludowej. Gdyby Polska stała się Republiką Radziecką konsekwencje byłyby tylko dramatyczne,a wręcz opłakane dla Nas.

Ale dość już tej historii, oto przed Wami fotoreportaż, w którym szliśmy za tropem największego Generalissimusa ZSRR…

Na początek Muzeum Stalina…

Budynek muzeum Stalina prezentuję się bardzo okazale, biała kolorystyka i styl to typowa architektura dla socrealizmu Rosji Radzieckiej z lat 30-tych.

W środku, czas na prawdę zatrzymał się w miejscu i mamy wrażenie jakbyśmy cofnęli się do lat 50-tych XX wieku. Wszystko utrzymane w surowym stylu socrealizmu. Już na samym początku wita nas rzeźba z Wielkiego Ojca Narodu Radzieckiego.

Dary, dokumenty, eksponaty, fotografie, obrazy, pamiątki… Wszystko na cześć i dla Wielkiego Obrońcy Pokoju…

Fotografie, która można zobaczyć w muzeum pokazują jego całą ścieżkę kariery od wczesnych lat 20-tych do końca panowania nad ZSRR(Na zdjęciach też spotkania Stalina z Włodzimierzem Leninem czy Feliksem Dzierżyńskim).

Obrazy… w tym jeden szczególny, na którym znajduję się Józef Stalin wśród Towarzyszy, w tle pomnik Lenina, a na ścianie obraz Karola Marksa. Takie sfabrykowane i fikcyjnie wydarzenia przelane na płótno mogły mieć miejsce tylko za czasów Wielkiego Wodza Związku Radzieckiego.

050

Eksponaty czy rzeczy osobiste Stalina do którego należały można podziwiać w muzeum, a liczba pamiątek po Największym Myślicielu Narodu jest na prawdę imponująca.

W bardzo ciekawy sposób jakie rekwizyty zostały po Wielkim Stalinie przedstawia niewielka książeczka pt. – ”Nasz Stalin”. Jednym z autorów tej pozycji książkowej, oczywiście z przymrużeniem oka jest znany satyryk opisujący życie w PRL-u, Michał Ogórek. Wydawnictwo BOSZ, z serii między sierpem a młotem.

Radziecka gazeta ”Prawda”, oficjalna i najważniejsza prasa Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego.

Dom Stalina…

Wagon, którym Wielki Stalin pokój zwyciężył…

Wagon, którym podróżował Stalin, oczywiście ze strachu przed zamachem. Wagon był w pełni wyposażony, zaczynając od łaźni, gabinetu, salonu, kończąc na kuchni. Spoglądając na wystrój i wygody w jaki sposób podróżował Stalin, nawet do dzisiejszego dnia powala nowoczesnością, jak tylko wspomnimy nasze skromne PKP(Polskie Koleje Państwowe). Warto dodać, że ów wagon został podarowany w 1985r. przez muzeum Stalina w Moskwie.

181

Kończymy wizytę w muzeum na pomniku Generalissimusa przed wejściem do głównego budynku muzeum Stalina w Gori.

Spacerkiem po Gori, szukając śladów tamtych lat…

212

Muzeum Wojskowe i pomnik na cześć poległych żołnierzy w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej – potocznie dla Rosjan II wojny światowej

Idąc ulicami Gori i największych miast w Gruzji… (Tbilisi oraz Kutaisi)…

Idąc śladem tamtych lat warto pokazać główną ulicę w Gori, patronem jest nie kto inny jak Józef Stalin. W Tbilisi natknęliśmy na szablonowe graffiti z podobizną Ojca Narodu.

Tym razem nie będziemy prezentować w jakim budownictwie mieszkają Gruzini. Oprócz bloków z tzw. ”wielkiej płyty” i typowej zabudowy dla krajów byłego Związku Radzieckiego warto pokazać to zdjęcie. To wejście do jednego z parków w centrum Kutaisi, charakterystyczna architektura dla Rosji Radzieckiej z lat 30-tych.

Metro…

Metro w Gruzji funkcjonuję tylko w stolicy kraju, Tbilisi ale jest jednym, jak nie najgłębszym metrem na świecie. Często będąc na stacji metra można poczuć nieprzyjemny fetor siarkowodoru z powodu tak dużej głębokości, na których usytuowane są poszczególne stacje metra.

Wieża telewizyjna…

Wieża telewizyjna znajdująca się w Tbilisi, symbol socjalistycznej techniki w Krajach Demokracji Ludowej(KDL).

Radzieckie dzieła samochodowe na ulicach Gruzji…

Auta produkcji Radzieckiej, prawdziwe dzieła sztuki na drogach. Niektóre w nie najlepszym stanie, ale i tak robią ogromne wrażenie.

011

Karykatura Stalina w postaci Simpsonowego bohatera, i to będzie najtrafniejsze podsumowanie fotoreportażu o Stalinie, i niech tak zostanie…