646

Gruzini należą do najbardziej przyjaznych ludzi na świecie. Życzliwość mają we krwi i nikogo nie zostawią bez pomocy. Na zdjęciu, taksówkarz na lotnisku w Kutaisi.

Gruzja, żadne słowa nie oddadzą, tego jak pięknie jest położony ten malowniczy i niewielki kraj z najbardziej przyjaznymi mieszkańcami na świecie. Tutaj na pewno turysta nie zostanie pozostawiony samemu sobie i zawsze może liczyć na troskliwość gruzińskiej społeczności.

Państwo leży w zachodniej Azji, otoczone jest górami Kaukazu, powodując nieprawdopodobne wrażenie, które zapiera dech w piersiach.

Cała Gruzja jest po prostu bajkowa i nie ujrzymy tutaj komercji, wielkich metropolii, pośpiechu. To jest nikomu niepotrzebne, wszystko dzieje się w innym tempie jakby z innej epoki.

Wszystko, za sprawą mieszkańców, którzy robią co mogą aby każdy czuł się wyjątkowo, kto odwiedzi najpiękniejszy kraj Kaukazu z największą ilością dóbr kulturalnych(wyjątek stanowi Rosja)wśród byłych republik Radzieckich.

My, oczywiście skupimy się przede wszystkim na Gori, niewielkim mieście, w którym urodził się jeden z największych przywódców na świecie, będąc przy tym największym tyranem. To nie kto inny jak Józef Stalin, właściwie Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili, dlaczego zatem Józef Stalin? To bardzo proste, pragnął aby jego osoba była kontynuacją tego co zostawił po sobie największy rewolucjonista świata czyli Włodzimierz Lenin. Imię Józef ponieważ jest to imię czysto słowiańskie. Dla przypomnienia, nazwisko Lenina pochodziło od skały, a Stalina od stali, i był jak prawdziwa ”stal”.

Zapraszamy do naszego kolejnego reportażu śladami tamtych lat…

Matka Gruzja…

Pomnik Matki Gruzji to najbardziej charakterystyczny pomnik dla całej Gruzji i samych Gruzinów. Usytuowany jest na szczycie najstarszej części stolicy Tbilisi.

Matka Gruzja w lewej dłoni trzyma naczynie z winem, które przeznaczone jest dla przyjaciół Gruzińskiego narodu natomiast w prawej, trzyma miecz dla wrogów. Ten monumentalny pomnik został oddany w 1958 roku i ma około dwudziestu metrów wysokości.

Ślad przyjaźni Gruzińsko-Radzieckiej…

Pomnik Przyjaźni Gruzińsko-Radzieckiej w samym środku Kaukazu

Malownicze góry z bajkowym obrazem

Takie obrazki to tylko w Gruzji

Muzeum Stalina i ”jego” Gori…

Gori, w tym niespełna 50-tysięcznym miasteczku, przyszedł na świat Józef Stalin. Tak, Józef Stalin, jeden z największych i najbardziej brutalnych tyranów. Na jego rozkaz zostało wymordowanych, miliony niewinnych ludzi, w imię czego… w imię systemu zwanego Stalinizmem, w imię kultu jednostki samego Stalina, ale przede wszystkim przez jego chorobliwą nieufność do wszystkich ludzi oraz strachem o własne życie.

Niemniej jednak trzeba to jasno i wyraźnie powiedzieć. Tylko dzięki Stalinowi możemy zawdzięczać, że po II wojnie światowej funkcjonowaliśmy jako samodzielne Państwo, oczywiście(w stu procentach zależne od Związku Radzieckiego), ale nie jako szesnasta Republika Związku Radzieckiego, jak chciała większość Towarzyszy, którzy tworzyli kształt i obraz Polski Ludowej. Gdyby Polska stała się Republiką Radziecką, konsekwencje byłyby nie tylko dramatyczne, a wręcz opłakane dla nas.

Dosyć już jednak tej historii, przed Wami fotoreportaż, w którym szliśmy za tropem największego Generalissimusa ZSRR…

Na początek Muzeum Stalina…

Budynek, w którym znajduje się muzeum Stalina, wygląda bardzo okazale, biała kolorystyka i styl to typowa architektura dla socrealizmu Rosji Radzieckiej z lat 30-tych.

Wewnątrz muzeum, czas naprawdę zatrzymał się w miejscu i mamy wrażenie jakbyśmy cofnęli się do lat 50-tych, XX wieku. Wszystko, utrzymane w surowym stylu socrealizmu. Już na samym początku wita nas rzeźba Wielkiego Ojca Narodu Radzieckiego.

Dary, dokumenty, eksponaty, fotografie, obrazy, pamiątki… Wszystko na cześć dla Wielkiego Obrońcy Pokoju…

Fotografie, które można zobaczyć w muzeum pokazują jego całą ścieżkę kariery, od wczesnych lat 20-tych do końca panowania nad ZSRR(Na zdjęciach, spotkania Stalina z Włodzimierzem Leninem czy Feliksem Dzierżyńskim).

Obrazy, w tym jeden szczególny, na którym znajduje się Józef Stalin wśród Towarzyszy, w tle pomnik Lenina, a na ścianie obraz Karola Marksa. Takie sfabrykowane i fikcyjne wydarzenia przelane na płótno mogły mieć miejsce tylko za czasów Wielkiego Wodza Związku Radzieckiego.

Eksponaty czy rzeczy osobiste Stalina można podziwiać w muzeum, a liczba pamiątek po Największym Myślicielu Narodu jest naprawdę imponująca.

W bardzo ciekawy sposób jakie rekwizyty zostały po Wielkim Stalinie przedstawia niewielka książeczka pt. – ”Nasz Stalin”. Jednym z autorów tej pozycji książkowej, oczywiście z przymrużeniem oka jest znany satyryk opisujący życie w PRL-u, Michał Ogórek. Wydawnictwo BOSZ, seria między sierpem, a młotem.

Radziecka gazeta ”Prawda”, oficjalna i najważniejsza prasa Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego

Dom Stalina…

Dom J. Stalina, w którym spędził swoje dzieciństwo będące jednocześnie muzeum

Wagon, którym Wielki Stalin pokój zwyciężył…

Wagon, którym podróżował Stalin(oczywiście, przed ewentualnym zamachem na swoje życie)był w pełni wyposażony, zaczynając od łaźni, gabinetu, salonu, kończąc na kuchni. Spoglądając na wystrój i wygody wagonu, do dzisiejszego dnia powala nowoczesnością i elegancją. Wystarczy wspomnieć nasze skromne PKP(Polskie Koleje Państwowe). Warto dodać, że ów wagon został podarowany w 1985r. przez muzeum Stalina w Moskwie.

Kończymy wizytę w muzeum, spoglądając na pomnik Generalissimusa przed wejściem do głównego budynku muzeum Stalina w Gori.

Spacerkiem po Gori, szukając śladów tamtych lat…

Muzeum Wojskowe i pomnik na cześć poległych żołnierzy w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej – potocznie dla Rosjan, II wojny światowej

Idąc ulicami Gori i największych miast w Gruzji… (Tbilisi oraz Kutaisi)…

Idąc śladem tamtych lat, warto pokazać tabliczki głównej ulicy w Gori. Patronem, oczywiście jest Józef Stalin. Dodatkowo natknęliśmy się na szablonowe graffiti z podobizną Ojca Narodu.

Tym razem nie będziemy prezentować w jakim budownictwie mieszkają Gruzini. Oprócz bloków z tzw. ”wielkiej płyty” i typowej zabudowy dla krajów byłego Związku Radzieckiego warto pokazać to zdjęcie. To wejście do jednego z parków w centrum Kutaisi, charakterystyczna architektura dla Rosji Radzieckiej z lat 30-tych.

Metro…

Metro w Gruzji działa tylko w stolicy kraju, ale posiada stacje, które są najgłębiej położonymi stacjami metra na świecie. Bardzo często, oczekując na pociąg metra można poczuć nieprzyjemny fetor siarkowodoru z powodu tak dużej głębokości, na których usytuowane są poszczególne stacje gruzińskiego metra.

Wieża telewizyjna…

Wieża telewizyjna znajdująca się w Tbilisi to symbol socjalistycznej techniki w Krajach Demokracji Ludowej(KDL).

Radzieckie dzieła samochodowe na ulicach Gruzji…

Auta produkcji Radzieckiej, prawdziwe perełki na drogach. Niektóre w niezbyt idealnym stanie, ale i tak robią fajne wrażenie. No i ten Kamaz…

Źródełko w samym środku Tbilisi, uroki Gruzińskiej stolicy. Na zdjęciach Filip Gach, administrator i właściciel platformy Przystanku PRL.

Karykatura Stalina w postaci Simpsonowego bohatera, i to będzie najtrafniejsze podsumowanie fotoreportażu o Stalinie, i niech tak zostanie…