Latarnia morska w Kołobrzegu, prawdziwa perła dzisiejszego Bałtyku

Tym razem będzie troszkę inaczej niż zwykle, ale jak najbardziej ciekawie i z klimatem Polski Ludowej. W kolejną podróż śladami tamtych lat odbyliśmy w Kołobrzegu. Bezsprzecznie możemy stwierdzić, że Kołobrzeg to prawdziwa stolica Pomorza. Nie Sopot, nie Gdańsk, ale Kołobrzeg. Tutaj można na prawdę odpocząć. My wybraliśmy się zimą. Kto był nad morzem zimą , ten wie. Właśnie zimą morze jest najspokojniejsze i stąd nasza podróż do Kołobrzegu.

Kołobrzeg – to właśnie Kołobrzeg stał się jedną z bardziej ciężkich bitew w czasach II wojny światowej w wyzwolenie na ziemiach polskich, a samo miasto zostało zniszczone w 95%.

18 marca 1945 r. miały miejsce zaślubiny Polski z morzem. Od tego dnia nastąpiła sukcesywna odbudowa polskiego Kołobrzegu w duchu Polski Ludowej, a co zobaczyliśmy okiem skierowanym jak Kołobrzeg prezentuje się śladami tamtych lat prezentujemy w naszym kolejnym wyjazdowym reportażu.

Za polski Kołobrzeg…

Cmentarz Wojenny w Kołobrzegu to jedna z największych metropolii z okresu II światowej w Polsce.

Pomnik Chwały poświęcony żołnierzom Polskim i Radzieckim w bitwie o wolny Kołobrzeg.

Płyty z nieistniejącego już pomnika Wdzięczności Żołnierzom Radzieckim w Kołobrzegu

Szybka notka z Koszalina…

Trwa w najlepsze bezsensowna dezubekizacja, która po kolei zadaje śmiertelne ciosy niszcząc naszą historię przez rozbieranie kolejnych pomników stawianych w okresie Polski Ludowej. Na szczęście w Koszalinie jednak wiedzą, że historii się nie fałszuję i nie burzy miejsc związanych z historią.
W prawdzie pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej został przeniesiony z głównego placu miasta na cmentarz, ale został przeniesiony, a nie zburzony i teraz stoi w kwaterze ku czci poległych żołnierzy radzieckich na Cmentarzu Komunalnym.

Na zdjęciach, z lewej strony  Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zwany także „Zwycięskiej
Armii Radzieckiej” albo potocznie nazywany przez mieszkańców „Kindaperem”. Z prawej strony Pomnik „Ku czci poległych żołnierzy radzieckich”.

W Koszalinie czy tym bardziej w Kołobrzegu dbają o historię i prawdę historyczną. Wszystkie pomniki są w odpowiednich lokalizacjach i nikt nie ma z tym problemu.

Miejsca uświęcone krwią o wyzwolenie Ziemi Kołobrzeskiej…

Dwa rozwinięte sztandary czyli Pomnik Bohaterskim Żołnierzom Poległym w Walce o Wyzwolenie Kołobrzegu

Jedyny w Polsce i Europie pomnik oddający cześć sanitariuszkom, pomnik Sanitariuszki

Bitwa o Kołobrzeg…

Pomniki przedstawiające wizerunek żołnierzy, którzy walczyli w bitwie o Kołobrzeg przy jednym z sanatoriów.

Wystawa plenerowa w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu prezentuje bogate zbiory wojskowe.

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem…

 

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem w Kołobrzegu w pięknym modernistyczno-socrealistycznym stylu to symbol upamiętniający zaślubiny Polski z morzem w dniu 18 marca 1945 roku.

Sanatorium „Bałtyk”…

Na pewno już legendarne i kultowe Sanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk w iście pięknym modernistycznym stylu to prawdziwa wizytówka Kołobrzegu.

Po zabiegach w sanatorium, spacer wzdłuż kołobrzeskiej promenady jest wspaniałym ukojeniem i również zabiegiem dla duszy

Społem…

Sanatorium Bałtyk funkcjonuję do dzisiejszego dnia. Sklepy Społem równie. Na zdjęciu oryginalny neon Społem na jednym z budynków w centrum Kołobrzegu.

Plaża w Kołobrzegu i falochrony portowe w zimowej scenerii o zachodzie słońca

Polski Bałtyk to Polski Bałtyk, ale czym Bałtyk byłby bez Sopotu…

Krótka przygoda w Sopocie…

Sopot – perła Bałtyku, ale i perła Polskiej turystyki. Jedno z najliczniej odwiedzanych miejsc w Polsce.

Do Sopotu wybraliśmy się wczesną wiosną. Właśnie wiosną lub jesienią Sopot jest najprzyjemniejszy. Bez niepotrzebnego zgiełku i dzikich tłumów.

Przed Wami kilka fotografii i ostatnich miejsc, które jeszcze przedstawiają Sopot znany z PRL-u…

Legendarne i na pewno kultowe wejście na Molo w Sopocie

Sopocka balustrada z charakterystyczną zabudową dla lat 80-tych. Widok od Placu Zdrojowego

Górne piętro Balustrady, tym razem widok o ulicy Monte Casino

Pomnik, Żołnierzy Armii Czerwonej…

Pomnik – cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej

U stóp Wzgórza Olimpijskiego przy ul. Moniuszki stoi pomalowana na biało betonowa płyta z czerwoną gwiazdą i inskrypcją o treści „Cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej poległych w walkach o wyzwolenie Sopotu w marcu 1945 roku”.

Socrealistyczny Mural i Sopocka Balustrada. Chciałoby się tylko powiedzieć, kiedyś to było…

Gdynia…

Bez Sopotu nie ma Bałtyku, a bez Gdyni nie ma Zatoki. Nikomu o tym nie trzeba przypominać. W skrócie Gdynia to niewątpliwie najbardziej nowoczesne miasto w Polsce po Warszawie.

Wiele inwestycji, nowoczesna infrastruktura i co ważne piękne położenie oraz wyjątkowa przestrzeń. To wszystko sprawia, że właśnie Gdynia jest najprężniej rozwijającym się miastem w Polsce.

Na Przystanku PRL zaprezentujemy oczywiście kilka fotografii śladem tamtych lat, a dokładnie okiem z Polski Ludowej…

Słynna fontanna na Skwerze Kościuszki, powstała w latach 70-tych. Wzorowana na Berlińskiej fontannie Przyjaźni Narodów, która mieści się na słynnym Alexanderplatz.

Słynna „Róża Wiatrów” i typowa zabudowa dla socrealistycznej architektura z lat 70-tych

W wielu turystycznych miejscowościach za równo w Polsce jak w byłych demoludach można do dzisiejszego dnia spotkać takie architektoniczne perełki i podziwiać po dziś dzień

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w „Róży Wiatrów” bawiła się cała śmietanka towarzyska PRL-u

Gdańsk…

O Gdańsku nie będziemy się rozpisywać ponieważ nie ma takiej potrzeby. Gdańsk od zawsze był i jest powiewem wolności. Aczkolwiek prezentujemy ostanie miejsce związane z magiczną epoką Polski Ludowej…

Oryginalny mural reklamującego sklepy SPOŁEM, a właściwie jego pozostałość, który znajduje się na jednej z kamienic nieopodal ścisłego centrum Gdańska. Dokładnie na ulicy o równie magicznej nazwie tzw. Gdyńskich Kosynierów, którzy nieodłącznie wiążą się ze ruchem społecznym tudzież chłopskim, pospolitym ruszeniu.

I niech tak zostanie…