Latarnia morska w Kołobrzegu, prawdziwa perła dzisiejszego Bałtyku

Tym razem będzie troszkę inaczej niż zwykle, ale jak najbardziej ciekawie i z klimatem Polski Ludowej. W kolejną podróż śladami tamtych lat odbyliśmy w Kołobrzegu. Bezsprzecznie możemy stwierdzić, że Kołobrzeg to prawdziwa stolica Pomorza. Nie Sopot, nie Gdańsk, ale Kołobrzeg. Tutaj można na prawdę odpocząć. My wybraliśmy się zimą. Kto był nad morzem zimą , ten wie. Właśnie zimą morze jest najspokojniejsze i stąd nasza podróż do Kołobrzegu.

Kołobrzeg – to właśnie Kołobrzeg stał się jedną z bardziej ciężkich bitew w czasach II wojny światowej w wyzwolenie na ziemiach polskich, a samo miasto zostało zniszczone w 95%.

18 marca 1945 r. miały miejsce zaślubiny Polski z morzem. Od tego dnia nastąpiła sukcesywna odbudowa polskiego Kołobrzegu w duchu Polski Ludowej, a co zobaczyliśmy okiem skierowanym jak Kołobrzeg prezentuje się śladami tamtych lat prezentujemy w naszym kolejnym wyjazdowym reportażu.

Za polski Kołobrzeg…

Cmentarz Wojenny w Kołobrzegu to jedna z największych metropolii z okresu II światowej w Polsce.

Pomnik Chwały poświęcony żołnierzom Polskim i Radzieckim w bitwie o wolny Kołobrzeg.

Płyty z nieistniejącego już pomnika Wdzięczności Żołnierzom Radzieckim w Kołobrzegu

Szybka notka z Koszalina…

Trwa w najlepsze bezsensowna dezubekizacja, która po kolei zadaje śmiertelne ciosy niszcząc naszą historię przez rozbieranie kolejnych pomników stawianych w okresie Polski Ludowej. Na szczęście w Koszalinie jednak wiedzą, że historii się nie fałszuję i nie burzy miejsc związanych z historią.
W prawdzie pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej został przeniesiony z głównego placu miasta na cmentarz, ale został przeniesiony, a nie zburzony i teraz stoi w kwaterze ku czci poległych żołnierzy radzieckich na Cmentarzu Komunalnym.

Na zdjęciach, z lewej strony  Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zwany także „Zwycięskiej
Armii Radzieckiej” albo potocznie nazywany przez mieszkańców „Kindaperem”. Z prawej strony Pomnik „Ku czci poległych żołnierzy radzieckich”.

W Koszalinie czy tym bardziej w Kołobrzegu dbają o historię i prawdę historyczną. Wszystkie pomniki są w odpowiednich lokalizacjach i nikt nie ma z tym problemu.

Miejsca uświęcone krwią o wyzwolenie Ziemi Kołobrzeskiej…

 

Dwa rozwinięte sztandary czyli Pomnik Bohaterskim Żołnierzom Poległym w Walce o Wyzwolenie Kołobrzegu

Jedyny w Polsce i Europie pomnik oddający cześć sanitariuszkom, pomnik Sanitariuszki

Operacja Pomorska czyli bitwa o Kołobrzeg…

Pomniki przedstawiające wizerunek żołnierzy, którzy walczyli w bitwie o Kołobrzeg przy jednym z sanatoriów.

Wystawa plenerowa w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu prezentuje bogate zbiory wojskowe.

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem…

 

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem w Kołobrzegu w pięknym modernistyczno-socrealistycznym stylu to symbol upamiętniający zaślubiny Polski z morzem w dniu 18 marca 1945 roku. Warto zerknąć i zwrócić uwagę na malowidło orła piastowskiego, który był symbolem dla Ludowego Wojska Polskiego.

Sanatorium „Bałtyk”…

Na pewno już legendarne i kultowe Sanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk w iście pięknym modernistycznym stylu to prawdziwa wizytówka Kołobrzegu.

Po zabiegach w sanatorium, spacer wzdłuż kołobrzeskiej promenady jest wspaniałym ukojeniem i również zabiegiem dla duszy

Społem…

Sanatorium Bałtyk funkcjonuję do dzisiejszego dnia. Sklepy Społem równie. Na zdjęciu oryginalny neon Społem na jednym z budynków w centrum Kołobrzegu.

Widok na Bałtyk w Kołobrzegu

A Szczecin… to przecież też morze…

Po Kołobrzegu, wizyta w Szczecinie jest po prostu obowiązkowa…

Szczecin, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego. Może Szczecin nie jest tak atrakcyjny i nie ma tak ciekawej historii jak sam Kołobrzeg czy Trójmiasto. Jednak kilka zdjęć warto zaprezentować, tym bardziej że po 1945 roku Szczecin stał się jednym z najważniejszych miast Polski Ludowej oraz był kołem zamachowym i gałęzią przemysłu stoczniowego i morskiego.

Pomnik „Poległym w walce o wyzwolenie Dąbia” ku czci żołnierzy radzieckich i polskich, którzy wspólnie zdobyli Dąbie, doprowadzając do odwrotu wojska niemieckie. To ostatni pomnik na cześć żołnierzy radzieckich, który możemy jeszcze podziwiać na ulicach Szczecina.

Społem POMORZE do dzisiejszego dnia oferuję szeroki asortyment produktów, w końcu są to delikatesy…

„Grzybek” to prawdziwa perełka architektury dla PRL. Wybudowany w końcówce lat 60-tych. W tamtych czasach pożerał nowoczesnością i musiał pożerać. To była siedziba marki „Baltona”, luksusowych sklepów w Polsce Ludowej.

Kończymy pięknym pomnikiem „Marynarza”, który pełni rolę sternika. Przepięknie przedstawiona forma marynarza, człowieka wywodzącego się z ludu w nurcie sztuki socrealistycznej

Polski Bałtyk to Polski Bałtyk, ale czym Bałtyk byłby bez Sopotu…

Krótka przygoda w Sopocie…

Sopot – perła Bałtyku, ale i perła Polskiej turystyki. Jedno z najliczniej odwiedzanych miejsc w Polsce.

Do Sopotu wybraliśmy się wczesną wiosną. Właśnie wiosną lub jesienią Sopot jest najprzyjemniejszy. Bez niepotrzebnego zgiełku i dzikich tłumów.

Przed Wami kilka fotografii i ostatnich miejsc, które jeszcze przedstawiają Sopot znany z PRL-u…

Legendarne i na pewno kultowe wejście na Molo w Sopocie

Sopocka balustrada z charakterystyczną zabudową dla lat 80-tych. Widok od Placu Zdrojowego

Górne piętro Balustrady, tym razem widok o ulicy Monte Casino

Pomnik, Żołnierzy Armii Czerwonej…

W leśnych zakamarkach Sopotu, a dokładnie na Wzgórzu Olimpijskim można się natknąć jak i możemy znaleźć Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, na którym pochowanych 646 poległych żołnierzy, którzy zginęli w walkach o wyzwolenie Sopotu.

Pomnik na cześć Żołnierzy Armii Radzieckich Sopockim lesie, nieopodal Opery Leśnej

Płyty informujące o Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich. Jedna z płyt jest na samym cmentarzu, u stóp Wzgórza Olimpijskiego.

Druga natomiast płyta znajduję się przy ul. Moniuszki z interesującą inskrypcją o treści „Cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej poległych w walkach o wyzwolenie Sopotu w marcu 1945 roku”.

Socrealistyczny Mural i Sopocka Balustrada. Chciałoby się tylko powiedzieć, kiedyś to było…

Gdynia…

Bez Sopotu nie ma Bałtyku, a bez Gdyni nie ma Zatoki. Nikomu o tym nie trzeba przypominać. W skrócie Gdynia to niewątpliwie najbardziej nowoczesne miasto w Polsce po Warszawie.

Wiele inwestycji, nowoczesna infrastruktura i co ważne piękne położenie oraz wyjątkowa przestrzeń. To wszystko sprawia, że właśnie Gdynia jest najprężniej rozwijającym się miastem w Polsce.

Na Przystanku PRL zaprezentujemy oczywiście kilka fotografii śladem tamtych lat, a dokładnie okiem z Polski Ludowej…

Słynna fontanna na Skwerze Kościuszki, powstała w latach 70-tych. Wzorowana na Berlińskiej fontannie Przyjaźni Narodów, która mieści się na słynnym Alexanderplatz.

Słynna „Róża Wiatrów” i typowa zabudowa dla socrealistycznej architektura z lat 70-tych

W wielu turystycznych miejscowościach za równo w Polsce jak w byłych demoludach można do dzisiejszego dnia spotkać takie architektoniczne perełki i podziwiać po dziś dzień

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w „Róży Wiatrów” bawiła się cała śmietanka towarzyska PRL-u

Gdańsk…

O Gdańsku nie będziemy się rozpisywać ponieważ nie ma takiej potrzeby. Gdańsk od zawsze był i jest powiewem wolności. Aczkolwiek prezentujemy ostanie miejsce związane z magiczną epoką Polski Ludowej…

Oryginalny mural reklamującego sklepy SPOŁEM, a właściwie jego pozostałość, który znajduje się na jednej z kamienic nieopodal ścisłego centrum Gdańska. Dokładnie na ulicy o równie magicznej nazwie tzw. Gdyńskich Kosynierów, którzy nieodłącznie wiążą się ze ruchem społecznym tudzież chłopskim, pospolitym ruszeniu.

I niech tak zostanie…

Po słowie…

… jednak Lenin wiecznie żywy choć to tylko nazwa na cześć bitwy, która miała miejsce na terenie dzisiejszej Białorusi. Ulica Bitwy pod Lenino na Gdańskim Chełmie to wyjątkowy wyjątek przez duże W, w mieście wolności.