003

Toscania… Jeden z najpiękniejszych regionów turystycznej Europy…

Nasz cel podróży to Livorno. Drugie co do wielkości miasto(po Florencji)w regionie Toscanii liczące około 150-ciu tysięcy mieszkańców.

Livorno to przepięknie, malownicze miasto portowe, w którym życie toczy się bardzo powoli. Mieszkańcy tego miasta rozkoszują się słonecznym urokiem przez cały rok.

Oprócz tej turystycznej strony tego pięknego miejsca jej drugą cechą są właśnie mieszkańcy, a dokładniej fanatyczni kibice miejscowego klubu AS Livorno.

Kibice AS Livorno nie stronią od poglądów socjalistycznych. Na meczach piłkarskich eksponują symbole związane z komunizmem. Sierp i młot to normalność, a w większość kibiców przychodzi odziana z wizerunkiem ich największego bohatera, Ernesta Che Guevary.

I właśnie od tej strony pokażemy te miasto, z rewolucyjnymi przekonaniami jakim jest Livorno

069

Do Livorno najwygodniej udać się ze znanej z krzywej wieży Pizy. Pociągi podmiejskie są tanie, wygodne i bardzo szybkie. Podróż z Pizy do Livorno tamtejszą szybką koleją miejską to raptem niecałe 20-ścia minut. Koszt biletu w obie strony to jedyne 5 euro.

Hasła na murach…

Nieodłączoną stroną pejzażu Toscanii(niestety negatywną)jest upust poglądów w postaci haseł rewolucyjnych czy wolnościowych na ścianach, murach oraz fasadach budynków.

Zdjęcia haseł zostały wykonane na terenie miast Pizy, Livorno oraz Florencji.

Jeszcze krótka notka z Rzymu…

Te dzieło z podobizną największego z największych rewolucjonistów zastaliśmy w Rzymie w okolicach Fontanny di Trevi. Po środku kalendarz z Che Guevarą na 2014 rok, oprawiony serią pięknych zdjęć z wizerunkiem Che.

… i jeszcze jedna z regionu Kalabria…

Polski Fiat 127p znany z ulic Polski Ludowej i montażu w zakładach Fabryki Samochodów osobowych(FSO). Piękny widok w odpowiednim kolorze, czerwonego sztandaru rzecz jasna!!!

AS Livorno Calcio…

008

Stadion AS Livorno: Stadio Comunale Armando Picchi. Ta nazwa mówi wszystko…

Stadion jak widać nie jest w najlepszym stanie, ale wbrew pozorom dla najbardziej fanatycznych kibiców zarówno we Włoszech, jak i w Polsce taki kształt stadionów jest najbardziej odpowiedni dla oprawy i atmosfery na trybunach. Stadiony powinny być owalne, a nie wzorem angielskich stadionów prostopadłe. Prostopadłe mogą być teatry, ale nie stadiony. Takie komentarze to oczywistość wśród najbardziej zagorzałych kibiców.

101

Nasza wizyta wywoła nieprawdopodobne zainteresowanie i wielką gościnność. Na obiekt stadionu zostaliśmy zaproszeni przez tamtejszych kibiców, którzy są zarazem społecznymi pracownikami klubu.

053

Oprawa na trybunach AS Livorno, symbole sierpa i młota oraz wizurenek Che to normalność i tradycja, nikogo to tutaj nie dziwi, a na pewno nie szokuje.

 Hasła na murach stadionowych… z miłości do klubu…

Gwiazda nieodłączny symbol rewolucji…

325

Symbol gwiazdy znajduję się na wielu produktach, nie tylko spożywczych. Przypadek… czy może celowe zagranie marketingowe…?

Souveniry…

353

 Pamiątki AS Livorno w pobliskim sklepiku na dworcu centralnym w Livorno.

024

Logo AS Livorno Calcio