W Londynie dla poszukiwaczy oznak socjalistycznych czasów grób Karola Marksa to naprawdę ogromna atrakcja

Londyn – Stolica Wielkiej Brytanii, tego miejsca chyba nikomu nie trzeba opisywać. Największa metropolia w Europie po Moskwie, największe centrum finansowe Europy, największa liczba emigrantów ze wszystkich kontynentów świata. I tak jeszcze długo naj,naj… moglibyśmy wyliczać, wymieniać i zachwycać się tym ponad ośmio-milionowym miastem.

My natomiast zaprezentujemy Londyn nieco od innej strony, a dokładnie od strony pewnej osoby związanej poniekąd z tym mglistym miastem, Karola Marksa, który mieszkał w Londynie przez większość czasu swojego życie i tam też tworzył swoje dzieła(w tym swoje największe dzieło czyli nieśmiertelny ”Kapitał”). W Londynie został także pochowany i właśnie to zamierzamy Wam zaprezentować…

Cmentarz Highgate i jego tajemnica…

030

Cmentarz Highgate w pełnej okazałości

Cmentarz Highgate to cmentarz i muzeum w jednym. To właśnie tutaj zostało pochowanych wiele znamienitych osobowości ze świata kultury, sztuki, muzyki czy sportu. Największą atrakcją jest grób najbardziej cenionego myśliciela w socjalistycznym świecie, Karola Marksa. W czasach kurtyny zimnej wojny, przyjeżdżała pod grób Marksa co najmniej raz w tygodniu delegacja partii zrzeszonych w Międzynarodówce Socjalistycznej czy wyznających idee marksistowskie, oddając mu hołd.

Grób twórcy socjalizmu naukowego w 1895r. odwiedził ten, który jako pierwszy wcielał w życie nauki Karola Marksa, a więc nie kto inny jak Włodzimierz Lenin. Ponoć atmosfera zadumy i myśli nad grobem filozofa sprawiły, że na ławeczce przyszły największy rewolucjonista świata zostawił swój kapelusz, choć tak ciekawostka nie jest całkowicie potwierdzona.

Intymne listy czy goździki(nazywane dla żartu gwoździkami)najpopularniejsze kwiaty wśród prawdziwych socjalistów to stały element składany na grobie Karola Marksa.

029

Wejście na Highgate Cemetery of London

Madame Tussaud…

Najbardziej znane na  świecie Muzeum Figur Woskowych, które zostało założone w 1835 roku przedstawiające rozmaitych ludzi ze świata polityki, kultury czy sportu. Zwiedzając muzeum nie mogliśmy pominąć dwóch postaci ze świata największej polityki, którzy mieli i mają wielki wpływ na współczesny kształt Europy i świata.

A w Muzeum Figur Woskowych…

… Spotkaliśmy Włodzimierza  Iljicza i Władimira Władimirowicza, dwie postacie które mają największy sentyment oraz poparcie wśród Rosjan i byłych obywateli Związku Radzieckiego(Zdjęcia nie są najwyższej jakości, z prostej przyczyny, wewnątrz muzeum jest przygaszone światło, temperatura nie może być za wysoka no i nie można używać lampy błyskowej).

 

Na koniec mały rarytasik rodem z Polski Ludowej, mianowicie broszura książkowa o angielskiej Partii Pracy, wydawnictwa CZYTELNIK z 1951r

Jednak zaduma nad monumentem Karola Marska pozostaje…