Muzeum Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego

Celem naszej kolejnej podróży była wizyta u Pana Michała Sabadacha, właściciela i kustosza prywatnego Muzeum Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego w Uniejowicach na Dolnym Śląsku.

W podróż do Uniejowic wybraliśmy się samochodem i taki transport jest wskazany bowiem Muzeum mieści się dokładnie w Uniejowicach w gminie Zagrodno niedaleko Złotoryi.

Muzeum Pana Michała jest przepięknie położone. Otoczone lasem, ogromną ilością zieleni i przepływającym strumykiem.

Generalnie o Michale Sabadachu wiedzieliśmy niewiele. Raptem kilka zdjęć czy artykułów na stronach internetowych.

Jednak czuliśmy, że może to być prawdziwa przygoda z historią.

Po ponad sześciu godzinach jazdy przybywamy do posiadłości Pana Michała. To poniemiecki dworek z zabudowaniami gospodarczymi.

Pan Michał wyczekiwał na nas, a następnie witał nas na werandzie swojego domu, a tym samym obiektu, w którym mieści się Muzeum.

Zostaliśmy wspaniale ugoszczeni. Na samym wejściu przywitała nas rosyjska muzyka oraz przekąski abyśmy mogli się posilić po długiej podróży.

U Pana Michała Sabadacha spędziliśmy dwa dni. Rozmawialiśmy na wiele ciekawych tematów, w których dostaliśmy solidną dawkę historii, pełną wrażliwości i to w jaki sposób powinno się pojmować historię i dzisiejszą rzeczywistość. Szlachetność, honor to najważniejsze cechy dla Pana Michała oraz to aby czuć się patriotą i krzywdy nikomu nie robić.

Wykonaliśmy kilkadziesiąt zdjęć. Wybraliśmy, naszym zdaniem te najciekawsze i najbardziej interesujące.

Zapraszamy do obejrzenia najbardziej wyjątkowego muzeum w Polsce, gdzie liczy się żołnierz, człowiek, a nie żaden system totalitarny, który panował w Związku Radzieckim i był swego rodzaju imperium zła. Jednak Związek Radziecki i Armia Radziecka to ludzie, którzy oddali życie za innych…

Muzeum Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego w Uniejowicach

Budynek Muzeum…

Budynek Muzeum to poniemiecki dworek, który rodzina Pana Michała dostała w ramach rekompensaty za dobra pozostawione na Kresach, skąd pochodzi rodzina Sabadachów.

W około Muzeum, które jest również domem dla Pana Michała możemy zobaczyć relikty historyczne, jak chociażby mapę ze szklakiem bojowym 2 Armii Wojska Polskiego.

Wyeksponowane płaskorzeźby polskich i radzieckich żołnierzy z pomnika Układu Warszawskiego, który znajdował się na wojskowym lotnisku w Legnicy.

Pan Michał pozwala przymierzać i paradować w mundurach, których jest bez liku w Muzeum. Jak się dowiadujemy ma do tego dystans. Po to są te eksponaty aby właśnie poczuć historię dosłownie na sobie.

Gabinet polowy dowódcy w wojsku radzieckim

Pamiątki związane Konstantym Rokossowskim, najwybitniejszym i najbardziej ludzkim dowódcą Armii Czerwonej dla którego liczył się każdy żołnierz. Minimalizacja strat i odpowiednia strategia na froncie warianty, które dla Marszałka Rokossowkiego były najważniejsze.

Tablice pamiątkowe i godło Rzeczpospolitej Ludowej

Popiersie Lenina na i kilim Towarzystwa Przyjaźni Polski-Radzieckiej

Pamiątek po pierwszym przywódcy Związku Radzieckiego jest sporo. Pamiątek po pierwszym przywódcy Związku Radzieckiego jest sporo. Dla Pana Michała, Lenin do diabeł wcielony w ludzką skórę, który zrobił bardzo wiele zła dla Polaków i dla Rosjan. Jednak w Muzeum znalazł się kącik dla pierwszego Wodza Rewolucji choćby dlatego, że każdy powinien wiedzieć, że taki człowiek istniał i funkcjonował w społeczeństwie.

Marks, Engel, Lenin. Wykorzystanie pięknych idei robotniczych w celach politycznych, wiadomo jak to się skończyło…

W muzeum znajdziemy również popiersia tych, którzy tworzyli Polskę Ludową m.in. Gen. Karola „Waltera” Świerczewskiego czy Marcelego Nowotko. W środku posążek Sapera za wybitne osiągnięcia wojskowe, odwzorowanego na przykładzie pomnika Sapera w Warszawie.

Przepięknie wykonana szklana plansza ze szlakiem bojowym przyszłego szpitala Północnej Grupy Wojsk(PGW)

Muzeum, której jest domem…

Pamiątkowe dyplomy i podziękowania dla Pana Michała można podziwiać w korytarzu, który jest swego rodzaju przedsionkiem dla gości i tym czego możemy się spodziewać po samym muzeum oraz z jak nietuzinkową osobowością jest Pan Michał Sabadacha.

Biblioteka i zbiory Pana Michała to około dwadzieścia tysięcy periodyków, w których połowa pisanych po rosyjsku

Gabinet i centrum dowodzenia podpułkownika Michała Sabadacha

Trzydzieści cztery pomieszczenia i nie lada skarby, które możemy znaleźć w niemal każdym kącie

Większość pokoi jest pozostawiony i nienaruszona z lat 50-tych. Tutaj na prawdę czuje się klimat tamtych lat. Dzięki czemu łatwiej można zrozumieć jakie idee są najważniejsze dla Michała Sabadacha.

Pomniki…

Słynny „Walter”

Najważniejszy i najbardziej okazały pomnik w całym obiekcie. Marszałek dwóch narodów. Polak, Konstanty Rokossowski. To właśnie przy monumencie Marszałka Rokossowkiego można zrozumieć czym jest prawdziwa historia…

Po słowie…

Panie Michale, dziękujemy serdecznie!!!

Powrót, bardzo wskazany…

*****

Dzień Zwycięstwa w Uniejowicach

Tak jak obiecywaliśmy, słowa dotrzymaliśmy. Po dwóch miesiącach od pierwszej wizyty u Pana Michała Sabadacha złożyliśmy ponowną wizytę. Tym razem był to 9 maja, Dzień Zwycięstwa nad faszyzmem.

Tego dnia pogoda nie rozpieszczała. Było deszczowo i zimno. U Pana „Pułkownika” zjawiło się około 150 osób aby wspólnie świętować ten ważny dzień. Byli przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń Wojskowych i Kombatanckich. Konsul oraz pracownicy Konsulatu Federacji Rosyjskiej z Poznania. Można było spotkać wojskowych, weteranów i pasjonatów historii.

Mimo niekorzystnej pogody udało się nam zrobić kilka zdjęć. Jednak będą to tylko fotografie, bez komentarza. Komentarz pozostawiamy Wam.

Druga wizyta, o której możemy jeszcze raz powiedzieć, że była magiczna, po prostu wyjątkowa. U Pana Michała Sabadacha zawsze można liczyć na wspaniałą gościnność i przyjacielską atmosferę.