Socrealistyczna Warszawa…

Pomnik Braterstwa Broni. Pierwszy pomnik, który stanął w Warszawie po II wojnie światowej, oczywiście w stylu socrealizmu, nazywany powszechnie pomnikiem ”czterech śpiących”. Ciekawostką jest, że ten jakże hipnotyzujący monument powstał z łusek artyleryjskich pochodzących bezpośrednio z Berlina wschodniego.

W listopadzie 2011 roku pomnik Braterstwa Broni został zdemontowany w związku z budową II linii metra. Do dnia dzisiejszego nie powrócił na swoje miejsce, pozostawiając opustoszały cokół. Dla tych, co chcieliby powspominać Starą, dobrą Pragę z nieodzowną legendą ”czterech śpiących” wystarczy udać się do pobliskiej klubokawiarni ”Wileńska 3”, nieopodal tego jakże historycznego miejsca.

Pomnik Kościuszkowców na Pradze. Monumentalna rzeźba żołnierza ma dwanaście metrów wysokości natomiast cała kompozycja przekracza wysokość 16-stu metrów i jest najwyższym pomnikiem w Warszawie. W środku, magiczne zaklęcie Lenino-Warszawa-Berlin, szlaku bojowego 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty Ludowego Wojska Polskiego im. Tadeusza Kościuszki.

Ostatnie zdjęcia wizerunku Radzieckiego żołnierza na Pomniku. Na jesieni 2018 roku, nastąpił demontaż pomnika!!!

Na tylnej ścianie pomnika umieszczono wiersz autorstwa Tadeusza Kubiaka, napisany w 1946r.

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej w parku Skaryszewskim.

Pomnik Chwała Saperom w parku im. Edwarda Rydza Śmigłego(wcześniej Centralny Park Kultury i Wypoczynku)przy Wisłostradzie w Warszawie. Pomnik m.in. składa się z sapera nad rozbrajaną miną oraz żołnierzy wbijających słup w dno rzeki. W środku posążek ze stali za wybitne osiągnięcia wojskowe, który został odwzorowany na przykładzie pomnika Sapera w Warszawie.

Trzecia część pomnika Chwała Saperom znajdująca się w przejściu podziemnym pod Wisłostradą. Piękna płaskorzeźba upamiętniająca desant żołnierzy Trzeciej Dywizji I Armii Wojska Polskiego.

Niezwykły album o Warszawie, wydawnictwa ”Arkady” z 1984r. Album jest bogato ilustrowany w piękne zdjęcia przedstawiające socrealistyczną Warszawę w latach 1945-1984.

Co ciekawe, w tym jakże niespotykanym portrecie miasta można znaleźć nawet zdjęcia pierwszej linii metra(Natolin-Huta Warszawa), dokładnie dwóch stacji metra, mianowicie stacji Anielewicza i Konstytucji.

„Polsza”, Rosyjskie albumy o Polsce Ludowej poparte wieloma kolorowymi fotografiami wraz z pełną treścią i informacjami. Wydania były w formie albumu jak i w formie kieszonkowej. Takich zdjęć jakie zawarte są w tych albumach nie zobaczymy już nigdzie…

Proporczyki miasta stołecznego Warszawy z lat 80-tych. Warto zwrócić uwagę na postać Syrenki, która jest w niezmienionej postaci i nie jest w żaden sposób przerobiona w nowoczesny design, jak to często miewa współcześnie. I oczywiście godło Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej czyli Orzeł bez korony.

Spacerownik Warszawy śladami PRL-u, przewodnik który zaprowadzi i podpowie gdzie mamy szukać w stolicy śladów Polski Ludowej. Warto nabyć i sprawdzić dla samej ciekawości, ale dla nas osobiście wiele ważnych miejsc dla tego okresu w tym przewodniku zostało pominiętych jak chociażby monumenty z epoki prawdziwego socrealizmu. Być może celowo z racji tego, że opis miejsc i komentarz jest dodatkowo w języku angielskim. Jednak to już tajemnica autora. Podręcznik do nabycia w wydawnictwach Gazety Wyborczej.