Zapomniane pomniki Warszawy…

Pomnik Powstańców Czerniakowa i Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, który jak Pomnik „Sapera” również znajduje się w parku im. Edwarda Rydza Śmigłego. Na tablicy upamiętniającej walki z września 1944r. na równi wymienione są oddziały Armii Krajowej oraz Armii Ludowej. Jest to na pewno najbardziej braterski pomnik dotyczący Wojska Polskiego.

Najbardziej zapomniane pomniki w Warszawie…

Pomnik Partyzantom Bojownikom o Polskę Ludową zwany także Pomnikiem Partyzanta przy rondzie Charles’a de Gaulle’a na warszawskim Śródmieściu. Najważniejszy pomnik w Warszawie dla każdego prawdziwego socjalisty. W tym miejscu co roku, 1 maja zbierają się prawdziwi socjaliści, marksiści, komuniści i inni dla, których nie jest obojętny los drugiego człowieka. Manifestują, walczą, dopominając się o sprawiedliwość i lepsze, normalne, jednym słowem godne jutro dla najsłabszych i tych najbardziej odrzuconych przez dzisiejszy system.

*** W 2014 roku dokonano renowacji Pomnika Partyzanta. Jednak oprócz samej renowacji została przy tym odświeżona historia, w której Pomnik Partyzantom Bojownikom o Polskę Ludową stał się „Partyzantom Walczącym o Wolną Polskę w czasie II Wojny Światowej”. Tak fałszuje się historię pod płaszczykiem remontu…***

Pomnik Żołnierza 1 Armii Wojska Polskiego na osiedlu Muranów, w dzielnicy Śródmieście. Na cokole widnieją lata oraz nazwy miejscowości na szlaku bojowym 1 Armii Wojska Polskiego: ”1943 Lenino-Warszawa-Kołobrzeg-Berlin 1945”.

Jeszcze raz Warszawa i pomniki na cześć Armii Radzieckiej…

Monolit wykonany z piaskowca – „Miejsce uświęcone krwią Żołnierzy Polskich i Radzieckich zamordowanych przez hitlerowców w latach 1941–1943”, znajdujący się na Placu Hallera w dzielnicy socrealistycznych bloków na tzw. Nowej Pradze.

Głaz ku czci Żołnierzy Polskich i Radzieckich, którzy polegli w 1944 roku nieopodal stacji kolejowej Warszawa – Międzylesie w dzisiejszej dzielnicy Wawer.