Książkowe kolekcje naszych, pięknych wspomnień z dzieciństwa i młodości…

Kolekcja albumów „IS” dla kolekcjonerów, wydawanych przez Krajową Agencję Wydawniczą na przełomie końca lat 70-tych i prawie całą dekadę lat 80-tych.

Łącznie wydano 27 albumów, dotyczyły tematów historii, kultury, nauki czy sportu.

Jednym zdaniem, przez zabawę poznajemy bliżej świat…

Bajki…

Na pewno wielu z Was pamięta kolekcję tzw. ”Dobranocek”, które wiele razy czytali nam rodzice. Seria bajeczek państwowego programu ”Poczytaj mi Mamo” powinna obowiązywać do dzisiejszego dnia. Co jakiś czas ten program jest reaktywowany przez różne instytucje, ale to już nie to samo. I to jest wielki błąd, bo nic tak nie rozwija umysłu oraz wyobraźni naszych najmłodszych, jak właśnie bajka… A idealna do tego jest właśnie taka ”Dobranocka”…

Na zdjęciach owe ”Dobranocki” z połowy lat 70-tych do końca 80-tych, wydawanych przez wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Seria bajeczek pod wdzięczną nazwą „Poczytaj mi Mamo” cieszyła się ogromną popularnością

”Tytus Romek i Atomek”- każdy z nas doskonale zna przygody bohaterów Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego jako Papcio Chmiel. Jest to najdłużej ukazująca się seria książkowa w postaci komiksu, od 1957r. Na zdjęciach popularne ”Tytusy”- wydane w latach 80-tych. Warto zwrócić uwagę, że w owym czasie strony w książeczkach otwierane były od siebie czyli od góry, a nie jak współcześnie od prawej do lewej.

Czarno-biały komiks „Gucio i Cezar”, w którym „budują rakietę”. Dwie różne postacie, dwa różne charaktery, które podbiły serca dzieci w latach 70-tych ubiegłego stulecia. Gucio, dobroduszny i wiecznie głodny hipopotam, mający naturę marzyciela. Podatny na wpadanie w tarapaty, z których wyciąga Gucia, jego przyjaciel o imieniu, Cezar. Smukły, bezogoniasty pies. Energiczny, mądry i bardziej odważny. Przygody tej dwójki ilustrował niezapomniany Bohdan Butenko.

Julian Tuwim i „Lokomotywa”. Jeden z najchętniej recytowanych wierszy dla dzieci, który sprawia trudność wielu aktorom. W tym wydaniu, z 1983 roku znajdziemy również kultowe już wiersze: „Rzepka” i „Ptasie radio”.

W naszej bajkowej galerii, nie mogło oczywiście zabraknąć przeuroczej książeczki o równie wdzięcznym tytule. Wystarczy wypowiedzieć, „Ferdynand Wspaniały”, którego autorem jest Ludwik Jerzy Kern, a miłe wspomnienia powracają bardzo szybko…

Historia, publicystyka, powieści…

Szczęśliwa Siódemka – przygody, sensacje, podróże, historia, sztuka, sport, dzieje myśli ludzkiej, nauka i jej tajemnice to wszystko można było znaleźć w tej wyjątkowej serii. Te pasjonujące lektury wydała Krajowa Agencja Wydawnicza(KAW)w latach 70-tych i 80-tych.

Warto przypomnieć, że Krajowa Agencja Wydawnicza była częścią Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „PRASA-KSIĄŻKA-RUCH”.

Książki autorstwa Stanisława Grzesiuka, legendarnego pieśniarza warszawskiego Czerniakowa opowiadające o jego życiu, przygodach, biedzie, w której się wychował czy pobyt w niewoli niemieckiej, którą przetrwał. Twórczość Stanisława Grzesiuka jest bardzo barwna tak jak barwne było jego życie. Na zdjęciach wydania z przełomu lat 70-tych i 80-tych, oczywiście wydawnictwa Książka i Wiedza. Sam Grzesiuk angażował się politycznie i był głęboko przekonany, że ustrój socjalistyczny i tym samym PRL wyrówna szanse na wyjście z wszechobecnej biedy i wyzysku, którym epatowały czasy II Rzeczypospolitej. Właśnie dlatego, nie mogło zabraknąć Historii Polski. Od powstania Państwa Piastów do 1948 roku, a więc do ukształtowania się Polski Ludowej. Wydania z lat 80-tych, wydawnictwa PWN.