Latarnia morska w Kołobrzegu

Kołobrzeg – to właśnie Kołobrzeg był jedną z cięższych bitew w czasach II wojny światowej w wyzwolenie na ziemiach polskich, a samo miasto zostało zniszczone niemal w stu procentach.

18 marca 1945r. miały miejsce zaślubiny Polski z morzem. Od tego dnia, nastąpiła sukcesywna odbudowa polskiego Kołobrzegu w duchu Polski Ludowej, a co zobaczyliśmy w Kołobrzegu śladami tamtych lat, zaprezentujemy w naszym kolejnym wyjazdowym reportażu.

Za polski Kołobrzeg…

Cmentarz Wojenny w Kołobrzegu to jedna z największych tego typu metropolii, z okresu II wojny światowej w Polsce.

Pomnik Chwały poświęcony żołnierzom Polskim i Radzieckim w bitwie o wolny Kołobrzeg.

Płyty z nieistniejącego już pomnika Wdzięczności Żołnierzom Radzieckim w Kołobrzegu.

Szybka notka z Koszalina…

Trwa w najlepsze, bezsensowna dezubekizacja, która po kolei zadaje śmiertelne ciosy niszcząc naszą historię przez rozbieranie kolejnych pomników stawianych w okresie Polski Ludowej. Na szczęście, w Koszalinie jednak wiedzą, że historii się nie fałszuje i nie burzy miejsc związanych z historią.
Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej został przeniesiony z głównego placu miasta na cmentarz, ale został przeniesiony, a nie zburzony i teraz stoi w kwaterze ku czci poległych żołnierzy radzieckich na Cmentarzu Komunalnym.

Na zdjęciach, w pierwszej kolejności, wspomniany pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zwany także „Pomnikiem Zwycięskiej Armii Radzieckiej” albo potocznie nazywany przez mieszkańców „Kidnaperem” oraz pomnik „Ku czci poległych żołnierzy radzieckich”.

W Koszalinie czy tym bardziej w Kołobrzegu dbają o historię i prawdę historyczną. Wszystkie pomniki są w odpowiednich lokalizacjach i nikt nie ma z tym problemu.

Miejsca uświęcone krwią o wyzwolenie Ziemi Kołobrzeskiej…

Dwa rozwinięte sztandary czyli Pomnik Bohaterskim Żołnierzom Poległym w Walce o Wyzwolenie Kołobrzegu.

Pomnik Sanitariuszki, jedyny w Europie pomnik oddający cześć sanitariuszkom.

Operacja Pomorska czyli bitwa o Kołobrzeg…

Przy jednym z sanatoriów możemy zobaczyć pomniki przedstawiające wizerunek żołnierzy, którzy walczyli w bitwie o Kołobrzeg.

Wystawa plenerowa w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu prezentuje bogate zbiory wojskowe.

Ludowe Wojsko Polskie sformowane w ZSRR, obrazki z wnętrza Muzeum Oręża w mieście Kołobrzeg.

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem…

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem w Kołobrzegu to symbol upamiętniający zaślubiny Polski z morzem w dniu 18 marca 1945 roku. Warto zerknąć i zwrócić uwagę na malowidło orła piastowskiego, który był symbolem dla Ludowego Wojska Polskiego.

Mural „Zaślubin Polski z Morzem”

Latarnia morska w Kołobrzegu…

Latarnia Morska w Kołobrzegu i płaskorzeźba nawiązująca do Związku Radzieckiego i Armii Czerwonej. Takich obrazków już nie zobaczymy…

Przy okazji, warto przypomnieć, że 1 Armia Wojska Polskiego, która wygrała bitwę o Kołobrzeg została w całości sformowana i utworzona w ZSRR, dlatego właśnie nie warto niszczyć śladów historii…

Sanatorium „Bałtyk”…

Na pewno już, kultowe Sanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk w iście pięknym modernistycznym stylu jest cały czas prawdziwą wizytówką Kołobrzegu.

Po zabiegach w sanatorium, spacer wzdłuż kołobrzeskiej promenady jest wspaniałym ukojeniem dla ciała i dla duszy.

Społem…

Sanatorium Bałtyk funkcjonuje do dzisiejszego dnia, sklepy Społem również. Na zdjęciu, oryginalny neon Społem na jednym z budynków w centrum miasta.

Widok na Bałtyk w Kołobrzegu