Powstanie Warszawskie, śladem Powstańców Wyklętych…
1 sierpnia 1944 roku, godzina 17:00, a dokładnie godzina W.
To data, którą powinni znać wszyscy, a na pewno wszyscy Warszawiacy oraz Ci, którzy uważają się za Warszawiaków.
Czy Powstanie Warszawskie było potrzebne? Z dzisiejszego punktu widzenia na pewno nie. Wystarczy wymienić tylko rzeź Woli i Ochoty, która zabrała życie dwustu tysięcy cywilów, a cała Warszawa znalazła się pod gruzami. Zamiast zadbać o powstańców, na okrągło stawia się pomniki tym, którzy przyłożyli do tego rękę. Mowa oczywiście, o dowódcach Armii Krajowej. Młodzi chłopcy i dziewczęta oddawali życie z pełnym poświęceniem, chcieli walczyć za wszelką cenę z Niemcami, a dowódcy zwiali do Londynu.
Warto przede wszystkim pamiętać, że Powstanie Warszawskie to nie tylko Armia Krajowa, ale żołnierze Ludowego Wojska Polskiego, Gwardii Ludowej, Czwartacy czy Syndykaliści. To żołnierze, prawdziwi bohaterowie, po których ślad zanika każdego dnia przez niezrozumiałe usuwanie pomników, pamiątkowych tablic czy kamieni, właśnie za Ich bohaterstwo, którym się wykazali podczas starć z hitlerowcami.
Przedstawiamy główne miejsca pamięci Tych cichych bohaterów. Miejsca, które można jeszcze zobaczyć lub było można zobaczyć na warszawskich ulicach, podążając za Ich bohaterskim śladem.
Pamiętajmy o Nich!! Też na to zasługują!!!
Plac Zamkowy, a dokładnie brama Zamku Królewskiego
Ulica Freta 16 na Starym Mieście
Na zdjęciach, tablica na cześć Armii Ludowej, Czwartaków i Syndykalistów, którzy wspólnie odpierali ataki hitlerowców, broniąc bohatersko Warszawy oraz tablica ku czci poległych oficerów warszawskiego sztabu Armii Ludowej.
Bohaterski Żoliborz…
W okresie Powstania Warszawskiego Żoliborz był dzielnicą, która najmniej ucierpiała. Pomimo tego faktu, właśnie na Żoliborzu możemy znaleźć najciekawsze miejsca poświęcone śladami Powstańców Wyklętych.
Ulica Krasińskiego, róg ulicy Stołecznej. Obelisk poświęcony Armii Ludowej i Armii Krajowej. W tym rejonie, w sierpniu i we wrześniu 1944 roku, oddziały żoliborskie AL. i AK. toczyły wspólnie krwawe boje z najeźdźcą hitlerowskim.
Ulica Suzina, róg Próchnika. Miejsce upamiętniające pierwszą walkę powstańczą, 1 sierpnia 1944 roku, jeszcze przed godziną Zero. IV Batalion Oddziałów Wojskowych PPS im. Jarosława Dąbrowskiego, jako pierwsi stoczyli walkę z hitlerowcami, zapoczątkowującą wybuch Powstania Warszawskiego.
Kępa Potocka i ulica Gwiaździsta 71. Kamień w miejscu dawnej fabryki “Blaszanka”, na terenie której zostały przeprowadzone akcje bojowe oddziału Gwardii Ludowej, w celu zdobycia broni.
Wybrzeże Gdyńskie, wejście do parku Hibnera i płyta ku Czci Żołnierzy Wojska Polskiego. To właśnie tutaj żołnierze 6 pułku piechoty 2 Dywizji Piechoty im. J. Dąbrowskiego 1 armii Wojska Polskiego dokonali desantu na Przyczółku Żoliborskim, w celu wsparcia powstańców, gdzie stoczyli ciężką walkę z przeważającymi siłami Wermachtu.