Dolny Śląsk i jego tajemnice…

Wyjątkowe miejsca pod kątem historycznym na Dolnym Śląsku to nie tylko wspomniana wcześniej Legnica i Jawor, ale wiele innym miejsc, które jeszcze ostały się przed smutnym psuciem historii, jakim jest wyburzanie tych miejsc aby pamięć o tym zaginęła na dobre.

Złotoryja i Pomnik ku czci Żołnierzy Radzieckich. Plany związane z wyburzeniem tego miejsca już są, a sam zainteresowany to wojewoda dolnośląski. Na tę chwilę pomnik chroni przed wyburzeniem miejsce na, którym znajduje się ten niewielki pomniczek, a jest to miejsce dawnego cmentarza wojennego, który już właściwie nie istnieje.

Pomnik na chwałę Polskim Lotnikom i Kosmonautom w Wołowie przedstawiający Myśliwiec Lim-5P, który był na polskiej licencji modelu MiG-17PF. Na tym właśnie modelu myśliwca latał nasz jedyny, polski kosmonauta, Generał Mirosław Hermaszewski, który jest związany z tym małym miasteczkiem. Po prostu, piękna historia w małym mieście.

Mówiąc wprost to Czołg na statku albo okręt z czołgiem, a dokładnie jest to nietuzinkowy parking w niewielkiej Ścinawie. Czołg T-34 jest w pełni związany z ciężkimi walkami na linii Odry. Wcześniej, T-34 przez lata stał na ścinawskim rynku do maja 2018, skąd po niespełna roku ponownie został wzniesiony. Tym razem jako nowoczesny parking nad Brzegiem Odry w formie okrętu wojennego, a całość wieńczy czołg T-34, który został ulokowany na dziobie okrętu. To jest właśnie nowoczesna i do tego praktyczna turystyka. Brawo dla Ścinawy!!!

Zaczęliśmy pomnikiem na cześć Armii Radzieckiej, kończymy pomnikiem na cześć 2 Armii Wojska Polskiego, który mówi o szlaku bojowym 2 Armii. Pomnik można znaleźć we wsi o nazwie Rudno w powiecie wołowskim, w gminie Wołów. Patrząc na to miejsce, przywołują się automatycznie czasy PRL-u.