Były sobie czołgi…

Pamiętacie pomniki-czołgi, które stawiano na cześć zwycięstwa nad okupantem hitlerowskim… Takich czołgów-pomników, można było spotkać niemal w każdym większym mieście. Dla przypomnienia, jeden z najsłynniejszych czołgów T-34, który był żywym symbolem, wyzwolenia i wolności Polaków i całej ojczyzny. W Polsce mamy około stu(100)takich pomników, które w doskonały sposób przypominają o tamtych czasach, a przede wszystkim o wielkim bohaterstwie Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego.

Pomnik Czołg T-34 – 1 Brygady im. Obrońców Westerplatte, który walczył o powrót Gdańska do macierzy. Ten doskonały, radziecki sprzęt prezentuje się równie doskonale na Alei Zwycięstwa i od wielu lat na dobre wpisał się w pejzaż gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz.

Czołg produkcji radzieckiej T-34 w gminie Wiśniew w okolicach Siedlec w województwie Mazowieckim

Czołg – Pomnik na cześć żołnierzy polskich i radzieckich, umiejscowiony w gminie Różan w okolicach Makowa Mazowieckiego. Ten pomnik jest wyjątkowy na tle innych czołgów. Mówiąc dosłownie i w przenośni jest po prostu wypucowany oraz pięknie wyeksponowany w centrum rynku gminy Różan, co jest dumą dla samych mieszkańców tej mazowieckiej gminy.

Mieczysław Wiśniewski, 1953r.

Lektura poświęcona najsłynniejszemu i największemu czołgowi pancernemu drugiej wojny światowej czyli radzieckiemu T-34. Wewnątrz, wiele zdjęć jak powstawały oraz jak się prezentowały owe czołgi na szlaku bojowym, z dokładnym opisem każdej części T-34. Wydawnictwo historyczno-naukowe, Bellona. Polecamy.