trybunaTrybuna, Głos Wybrzeża, Kapitał Marksa czy niezapomniane Kroniki Filmowe to tylko niektóre legendarne tytuły polskiego światka medialnego Polski Ludowej. Tytuły, które przenikały w życie codzienne Polaków miały łączyć klasę robotniczą o lepsze jutro… lepsze jutro socjalizmu i Polski Ludowej.

Jednym zdaniem kamuflaż naszych myśli i poglądów.

Ale czy na pewno…?

Osądźcie sami…

Jednak w pierwszej kolejności chcielibyśmy Was zaprosić na wspaniałą podróż pod tytułem – TA NASZA MŁODOŚĆ… Jak dorastało się w PRL?

PYTANIE – JAKA BYŁA MŁODZIEŻ W PRL?

•Co młodzi myśleli o polityce?
• Kiedy dziewczyny skracały sukienki, a chłopcy zapuszczali fryzury?
• Jak młodzi żyli „za te polskie dwa tysiące”?
• Jak się bawili „na dechach” i w dyskotekach?
• Kiedy brali ślub i jak walczyli o własny kąt?
• Co przyniosła rewolucja seksualna?

Po tę publikację powinni sięgnąć wszyscy! Młodzi duchem i ciałem – żeby wiedzieć więcej o swoich rodzicach i dziadkach. Młodzi już tylko duchem – żeby powspominać minione lata z łezką w oku, ale i odrobiną refleksji.

Autorzy książki – Kazimierz Kunicki i Tomasz Ławecki – mają w dorobku po kilkadziesiąt książek, w tym szereg pozycji popularnonaukowych, reportaży z kraju i ze świata, przewodników turystycznych, esejów oraz biografii sławnych Polaków.

Przystanek PRL objął patronat medialny nad tą wspaniałą lekturą, którą powinien mieć każdy kto chciałby poznać ducha czasów PRL lub powspominać tamte czasy…

*****

Domowa Biblioteczka Socjalizmu…

Każdy, porządny obywatel i towarzysz, który wierzy w nieśmiertelne idee socjalizmu powinien mieć cały przekrój książek i periodyków na temat wyższości socjalizmu nad kapitalizmem.

Historia Polskiego Rewolucyjnego Ruchu Robotniczego 1878-1948. W tej niepozornej teczce znajduje się cała historia ruchu robotniczego w Polsce. Kalendarium najważniejszych wydarzeń, opisane w trzech językach: polskim, rosyjskim i francuskim, zdjęcia pionierów ruchu robotniczego oraz dokumenty, gazety, plakaty czy ulotki.

Warto zwrócić również uwagę, że elementarz ten przetłumaczony został na język francuski i rosyjski, a więc w krajach, w których wszystko się zaczęło co wiąże się z rewolucją proletariatu.

Wiele dokumentów i ilustracji pochodzi z nieistniejącego już Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego, które mieściło się w Warszawie. To jest prawdziwy i niepowtarzalny rarytas dla miłośników wiedzy na temat historii proletariatu w Polsce(jedno z nielicznych egzemplarzy, które w ogóle się zachowało).

Historia ruchu polskiego proletariatu(dodatkowo na zdjęciu, widoczny dolny regał z dziełami od Marksa do Lenina…)

Podręczniki myśli socjalistycznej, dzięki którym studenci pogłębiali wiedzę(oczywiście socjalistyczną)w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy Komitecie Centralnym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Teoria podręcznikowa myśli przewodniej Partii

Wybrane materiały dla członków Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wskazujące odpowiednią drogę Polski Ludowej do socjalizmu. Po środku przypinka z logo PZPR, obowiązkowa w każdej klapie marynarki członka najważniejszej partii w PRL-u.

Nowe Drogi z lipca 1953 roku. Patrząc na ten egzemplarz czuć, a przede wszystkim widać prawdziwy okres Polski Ludowej. To jest piękna karta podręcznikowa PRL.

Bez statutu nie byłoby ani Partii ani PZPR-u. Statut Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej to jak testament dla rodziny i fundament dla ojczyzny, socjalistycznej oczywiście. Nie sposób o tym nie napisać. Na zdjęciach statut PZPR z 1977 roku.

To już końcówka lat 80-tych i statut Partii na “X ZJAZD PZPR”, 1986r.

Naszywka specjalnie przygotowana na VII Zjazd Partii, który miał miejsce w dniach 8–12 grudnia 1975 roku, a więc w czasie największego prosperity dla gospodarki Polski Ludowej jak i samych obywateli i obywatelek. Boom gospodarczy odczuwali po prostu wszyscy.

Myśl Marksa była najważniejsza, ale można było się zapoznać z filozofią innych myślicieli jednak nie było to konieczne, a tym bardziej wymagane. Na zdjęciu podręcznik ”filozofia niemarksistowska” z 1981r. oraz wybrane materiały dla członków KC PZPR.

Dzieła dwóch największych myślicieli SOCJALIZMU, Karola Marksa i Fryderyka Engelsa w pełnej okazałości oczywiście w wydaniu ”socjalistycznym”. Warto zwrócić uwagę, na bardzo ozdobną obwolutę, oczywiście w twardej oprawie. Jednak ”dzieła” pionierów tamtych czasów miały podwójne znaczenie. Zarówno ideologiczne, jak i podłoże wizualne.

Najważniejsze dzieło Karola Marksa i Fryderyka Engelsa to ”Manifest Komunistyczny”, które dotyczyło przede wszystkim problemów proletariatu, a więc klasy robotniczej i wyzysku człowieka przez człowieka.

Manifest Komunistyczny był pierwszym dokumentem programowym socjalizmu naukowego.

Ciekawostką jest, iż Karol Marks często popadał w tarapaty finansowe, ale zawsze mógł liczyć na pomoc ze strony Fryderyka Engelsa, który wspierał go systematycznie. Marks pomimo problemów natury finansowej został pochowany w tradycyjny sposób, na cmentarzu w Londynie. Natomiast Engels, pochodzący z zamożnej rodziny został skremowany, a jego prochy rozsypane nad Atlantykiem, zgodnie z  jego życzeniem.

”Filozofia Marksa” we współczesnym wydaniu. Wydana, jak najtańszym kosztem, mało treściwa, a raczej brak treści, bo jak można zmieścić dzieło Marksa, raptem na ”dwustu” stronach. Taki ponury znak dzisiejszych czasów. ”Byle szybko, byle prędzej, byle jak”.

”Kapitał Marksa” wczoraj(po lewej) i ”Kapitał Marksa” dzisiaj(po prawej). Różnice są widoczne na pierwszy rzut oka. Nie pozostawiają złudzeń, jak kiedyś książka miała wielkie znaczenie dla obywateli.

Na zdjęciach oryginał pierwszego tomu ”Kapitału Marksa”(wydanie z 1951 roku), który zawierał analizę i prawa rozwoju kapitalizmu pod kątem ekonomicznym czy gospodarczym. Najprościej mówiąc była to krytyka ekonomii kapitalizmu.

Dodatkowo można powiedzieć, że pierwszy tom był właśnie pierwszym i ostatnim tomem ”Kapitału”, pomimo wydania w trzech tomach. Drugi i trzeci tom zostały opracowane na podstawie pozostawionych przez Karola Marksa notatek oraz wydane, po jego śmierci przez najbliższego współpracownika i bliskiego towarzysza, Fryderyka Engelsa.

W naszej przystankowej biblioteczce, nie może zabraknąć Manifestu Komunistycznego. Identyczna niemal sytuacja jak w przypadku “Kapitału”. Wersja wydana w minionych czasach i wersja powszechna. Warto, nieco dłużej spojrzeć na “Manifest” w starym wydaniu. To jedno z pierwszych lektur “Manifestu Komunistycznego”, jakie pojawiło się w Polsce. Absolutnie biały kruk, wśród takich już, prawdziwych dokumentów historycznych. Rok wydania, 1948.

Oprócz książek i podręczników opisujących myśli Marksa była także seria, do której należała BIBLIOTEKA KLASYKÓW MARKSIZMU I LENINIZMU, gdzie były umieszczane myśli dwóch największych osobistości socjalistycznego świata. W tej serii impas swoich myśli dotyczących niesprawiedliwości społecznej i pokoju na świecie skupili oczywiście filozof Karol Marks i wykonawca jego myśli Tow. Włodzimierz Lenin.

”Problemy pokoju i socjalizmu”, miesięcznik podsumowujący istotne wydarzenia dla socjalizmu w Polsce i na świecie, styczeń 1971r. Prawdziwy kolos, jak na miesięcznik. Powala swoją szczerością i wielkością.

Warto jeszcze wspomnieć, jak powiada klasyk – ”Problemy pokoju i socjalizmu”… To Oni mieli w ogóle jakieś problemy…???

Wnętrza książek były przeróżne, ale przede wszystkim piękne i z wielką dokładnością wykonane natomiast portrety ówczesnych przywódców, myślicieli, pionierów tamtych czasów. To podkreślało, tylko wagę treści i myśli zawartych w danej pozycji.

Stalin także miał swoje dzieła, ale tą postacią nie będziemy się zajmować, z wiadomych przyczyn. Te pozycje wstawiliśmy tylko z powodów czysto historycznych.

Dzieła Wiecznego Stalina i plakat propagandowy, autorstwa Tadeusza Trepkowskiego z 1953r.

Dziennik Bałtycki, historyczne wydanie z lutego 1946 roku. Na pierwszej stronie przemówienie wygłoszone przez Ojca Narodów Generalissimusa Stalina.

Lenin i Stalin razem…??? W czasach siermiężnego stalinizmu to była norma. Marzeniem Stalina od zawsze było, być tak wielkim symbolem rewolucji jak postać Włodzimierza Lenina. Stąd zmiana nazwiska na Stalin od stali(Lenin był od skały-twardy jak skała). Jego prawdziwe nazwisko to Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili. Na zdjęciach dwie lektury wydane na przełomie końca lat 40-tych i początku 50-tych.

Marks, Engels, Lenin, Stalin cztery postacie nieodłącznie związane z filozofią i ruchem komunistyczno-socjalistycznym. Z wyjątkiem Józefa Stalina, który był właściwie zbrodniarzem, cechowały ich zarówno dobre jak i złe myśli. Negatywne jak i pozytywne zamiary. Jeśli zaczynamy rozmawiać na temat tych postaci i całego ruchu socjalistycznego najpierw powinno wyodrębnić się co to takiego jest socjalizm, na czym polega, i czemu miało służyć wprowadzenie ustroju, w którym rządzi klasa robotnicza.

Zdjęcia przedstawiają materiały do studiowania historii Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii Bolszewickiej-WKP(b) z serii ”Mała Biblioteczka Marksizmu i Leninizmu” wydanej pod koniec lat 40-tych i na początku 50-tych. Prawdziwy unikat.

Jedno z niezliczonych dzieł, na którym został uwidoczniony Józef Stalin. Przepiękne płótno, na którym Stalin przedstawiony jest jako Generalissimus spoglądający na kraj z okien Kremla. To jest cecha wielkiego przywódcy. Doglądać i myśleć o swoim Państwie. Wydaje się, że wszystko jest tak jak powinno być. Jednak to tylko pozory. Wielki Ojciec Narodu Radzieckiego właściwie nie bywał na Kremlu. Większość swojego czasu spędzał w swojej daczy pod Moskwą, o której mało kto wiedział.

Książka Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego ”Lenin” przedstawiająca przywódcę rewolucji, jak i całą rewolucję październikową w jak najgorszym świetle.

Na zdjęciach dwa wydania: ”Biały kruk”, a więc oryginalne wydanie z 1930 roku, za samo posiadanie książki Ossendowskiego, w latach 50-tych można było dostać surowy wyrok więzienia. Drugie wydanie, kolorowe to już wydanie współczesne. Różni się właściwie wszystkim, od oryginału z lat 30-tych. Naturalnie dopiero po 1989 roku wydanie o ”Leninie” mogło być ponownie oficjalnie wydane.

Tytułem końca o Wielkim Wodzu Rewolucji nie należy zapominać z tytułu niezrzeszonej liczby dzieł Towarzysza Iljicza. W wielu domach dzieła Włodzimierza Lenina były ozdobą domowej meblościanki. Historia dzieł Lenina zawsze kończyła się tak samo… albo w piwnicy albo na śmietniku. Teraz już wiemy doskonale, że książek się nie wyrzuca niezależnie od treści i autora, a dzisiaj mieć taki księgozbiór to jest coś wyjątkowego.

Eryk Lipiński, 1955r.

Plakat pod tytułem, “Książka najlepszym podarkiem świątecznym”. Zdecydowanie przyłączamy się do tego apelu. Książka jest zawsze najlepszym prezentem!!!

Imieniny, podziękowanie czy nawet z okazji Nowego Roku… Zawsze idealnym prezentem jest książka, oczywiście o treści socjalistycznej. Obowiązek i przyjemność w jednym. Charakterystyczny wpis na pamiątkę. Bez linijki i ołówka nie mogło się obejść!

Ekonomia także była ważnym czynnikiem w PRL-u oraz w socjalizmie, ale w trochę inny sposób niż dzisiaj. W końcu przecież, to tylko ekonomia…

Marks, ale w bardziej uproszczonym wydaniu i nakładzie, jednak idee Marksizmu cały czas i w pełni zachowane i wiecznie żywe.

021

Podręczniki do wychowania obywatelskiego w wersji dla uczniów, nauczycieli i w pełnej wersji encyklopedycznej, oczywiście w duchu idei socjalizmu. Każdy obywatel im głębiej będzie rozumiał szczytne cele socjalizmu, tym lepsza będzie jego własna przyszłość i lepszy dzień naszej socjalistycznej ojczyzny – Polski Ludowej.

Największe dzieło Polskiej literatury. Jedno z pierwszych wydań Pana Tadeusza po wojnie do użytku w szkołach powszechnych. Może wygląda dosyć prymitywnie, ale wartość ma ogromną. To prawdziwa książka równie z ogromną duszą. Oczywiście wydana przez Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych. Wydanie z 1947 roku, a zatwierdzone do druku w listopadzie 1946r.

Pan Tadeusz i Adam Mickiewicz to nie tylko wspaniała literatura, ale również wyjątkowe pomniki stawiane dla naszego wieszcza, które są właściwie w każdym kraju w Europie.

Adam Mickiewicz i Aleksander Puszkin w mieście portowym Burgas w Bułgarii

Tutaj w Mińsku na Białorusi

Centrum Warszawy i kamienica Wsiewołoda Istomina. Fasada kamienicy jest ozdobiona popiersiami Adama Mickiewicza i Aleksandra Puszkina. Wykonane zostały w 1887 roku przez Andrzeja Pruszyńskiego. Popiersia podczas wojny zostały zniszczone, ale odrestaurowane w 1949 roku na pamiątkę przyjaźni dwóch wielkich poetów.

Plakat propagandowy z wizerunkiem Adama Mickiewicza i Aleksandra Puszkina. Autorem plakatu jest Jan Marcin Szancer, 1953r.

Na zdjęciach egzemplarz książki z początku lat 80-tych, o czym mówi niecodzienny wpis na okładce, ale na pewno bardzo ważny…

Dni Oświaty, Książki i Prasy. Plakat autorstwa, Witolda Chmielewskiego, 1951r.

Prasa…

W Polsce Ludowej prasa była bardzo ważnym, jak nie najważniejszym źródłem codziennego przekazywania informacji dla obywateli. W dobie epoki gazetowej można było znaleźć wiele tytułów. Właściwie cała prasa była objęta cenzurą(chociaż teraz mamy znacznie większą i w dodatku można spodziewać się sprawy sądowej jeśli ktoś się poczuje dotknięty naszym artykułem na łamach prasy)w większym lub mniejszym stopniu i w zależności od rangi danej gazety czy czasopisma. Jedno jest natomiast pewne i co do tego nie ma żadnych wątpliwości, w tamtej prasie można było przeczytać artykuły i reportaże napisane prawdziwą polszczyzną, a nie półsłówkami i wyrażeniami, które nie mają nic wspólnego z językiem polskim. Współcześni dziennikarze gdyby zdawali maturę, która polegała na napisaniu opowiadania ze znajomości lektur, oblaliby egzamin dojrzałości w blokach. Po prostu nie zostaliby dopuszczeni do matury. Takie o to nastały dziwne czasy…

Lepiej powspominajmy…

Roczniki, kwartalniki, albumy czy inne wydawnictwa bardzo często przypominały tytuły gazet i czasopism, które można było powszechnie kupić w kioskach Ruchu i punktach sprzedaży prasy.

…A wybór prasy był wyjątkowo imponujący…(Na zdjęciach Kalendarz Robotniczy prezentujący dokonania Polski Ludowej od początku istnienia do 1974r. oraz z tego samego roku, piękny album prezentujący naszą, wspaniałą stolicę).

Przed Wami prasa PRL-u…

Trybuny Ludu i lokalny Głos Wybrzeża to już historyczne wręcz legendarne tytuły PRL-u

263

Krótka historia Trybuny Ludu…

Trybuna Ludu, gazeta codzienna, która była pierwszorzędnym organem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Trybuna Ludu wychodziła do stycznia 1990 roku, a więc do zakończenia i rozwiązania PZPR-u. Od tego momentu gazeta redagowana była pod tym samym tytułem, ale bez Ludu i dziennik nosił nazwę Trybuna. Codziennik był wydawany do grudnia 2009r. kiedy to został zawieszony z powodu niewydolności finansowych i Trybuna zniknęła z kiosków.

W maju 2013r. nastąpiła reaktywacja, na 1-go maja wyszedł numer zerowy, który był darmowy. Gazeta zaczęła ukazywać się pod nowym tytułem Dziennik Trybuna. Jednak dzisiejsze czasy nie są optymistyczne dla Trybuny, a wygląd dziennika jak i jego wnętrze pozostawiają wiele do życzenia. Jedynym plusem dzisiejszej Trybuny jest strona na facebooku, która jest na bieżąco aktualizowana.

267

Dla obywateli i obywatelek z Trójmiasta, Głos Wybrzeża

Dla Obywateli ze stołecznej Warszawy, Życie Warszawy

Dla klasy robotniczej: Głos Pracy

Dla młodych: Sztandar Młodych

Dla klasy Chłopskiej: Dziennik Ludowy

Dla wojskowych: Żołnierz Wolności

Dla tych co lubią sztukę i kulturę: Tygodnik Kultura

A dla chcących się troszkę rozerwać:

Przegląd Tygodniowy

Express Wieczorny, dziennik który ukazywał się w stołecznej Warszawie od 1946 do 1999 roku. Sobotnie wydanie Expressu Wieczornego nosiło nazwę Kulisy(przez pewien okres był to weekendowy dodatek).

Express Wieczorny jako samodzielna gazeta

292

Przekrój, nowoczesna szata graficzna, ciekawe artykuły. Mający spore zainteresowane czytelników. Wydawany do 2013 roku. Ponownie reaktywowany jako kwartalnik w grudniu 2016r. Jednak po tym co było kiedyś, pozostała już tylko przeszłość.

300

Tygodnik Polityka, wszyscy znają. Od zawsze w kioskach…

Prasa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w pełnej okazałości

Plakat Radzieckiej gazety codziennej ”PRAWDA”, autorstwa Jana Słomczyńskiego, 1954r.

…A na końcu od tych gazetowych emocji, coś dla zdrowia, ciała i ducha…

Miesięcznik Żyjmy Dłużej(dostępny w sprzedaży do dnia dzisiejszego)w wersji encyklopedycznej skarbnicy wiedzy o zdrowiu, w ozdobnej obwolucie.

Zabytkowy już neon nieistniejącej Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej –  RSW “PRASA-KSIĄŻKA-RUCH”

O Polskiej Kronice Filmowej słów kilka…

Wszyscy znają Polskie Kroniki Filmowe z seansów kinowych bo każdy film wyświetlany w kinie był poparty projekcją Kronik Filmowych produkowanych przez WFDiF czyli Wytwórnie Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Polskie Kroniki Filmowe były wyświetlane w latach 1944-1994. Publikowane były raz w tygodniu i był to swoisty przegląd najważniejszych wydarzeń w socjalistycznej ojczyźnie.

Czołówki Polskiej Kroniki Filmowej w pełnej krasie. Jak widać doskonale przez całe pół wieku zostały przy pierwszym i legendarnym kadrze czołówki.

734

W 2007r. Tygodnik Wprost wydał cykl pod tytułem “Najzabawniejsze Polskie Kroniki Filmowe”. Na ośmiu płytach znajdziemy, jak tworzyła się Polska Rzeczpospolita Ludowa, zaczynając od lat 40-tych, kończąc na latach 80-tych, a więc do końca istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Dla wielbicieli epoki PRL-u, warto posiadać ten ciekawy zestaw Polskiej Kroniki Filmowej bo nie tylko ilustruje owe czasy w krzywym zwierciadle, ale przede wszystkim pokazuje jak żyli na co dzień zwykli obywatele socjalistycznego kraju.