Budowniczy Polski Ludowej…

Ostatnie mozaiki, które zostały po socrealistycznej Warszawie. Mozaiki można zobaczyć na jednej z kamienic Mariensztatu przy ulicy Bednarskiej 11. Jak widać doskonale w zielonej obwolucie, chłopi budujący Warszawę oraz oczywiście w czerwonej ramie, robotnicy odbudowujący stolicę.

MDM również ma swoją mozaikę, która mieści się w samym sercu Placu Konstytucji(przy budynku Pl. Konstytucji 5 oraz 6)

Oprócz najbardziej znanej mozaiki, na której umieszczona jest nazwa osiedla oraz data powstania MDM-u, znajdują się również mozaiki ukazujące Ludzi Pracy w Ludowej Ojczyźnie.

Co ciekawe, owe mozaiki wykonali absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych z siedzibą, w Sopocie. Dzisiaj jest to Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. To właśnie w Sopocie trwała ośmiomiesięczna, ciężka praca zespołu, który liczył czternaście osób.

Wzdłuż Placu Konstytucji wraz z Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową zwaną MDM rozciągają się potężne, socrealistyczne rzeźby prezentujące Obywateli klasy robotniczej Polski Ludowej. Plac Konstytucji obok PKiN był jednym ze szlagierowych inwestycji założeń urbanistyki socrealizmu. Otwarcie słynnego MDM-u nastąpiło 22 lipca w 1952 roku na cześć Konstytucji PRL.

Na dwóch budynkach przy ulicy Marszałkowskiej mamy przepiękną serię rzeźb socrealistycznych przedstawiających cykl powstania Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Zaczynając od architektów kończąc na murarzy czy innych budowniczych.

Socrealistyczne dzieło upamiętniające otwarcie najważniejszej inwestycji mieszkaniowej w Warszawie. Taki cud architektury socrealizmu znajdziemy przy Placu Konstytucji 3(od strony ul. Waryńskiego). Warto zwrócić uwagę na powiewające sztandary oraz kartusz z datą – 22 lipca 1952.

Nie można oczywiście zapominać o Mokotowskiej 4/6 i zapomnianych już Robotnikach, na których niezależnie od pory roku zawsze pada cień, a przecież nie powinni być w cieniu… Tych wspaniałych robotników można znaleźć na budynku gdzie mieściła się siedziba Zarządu Głównego nieistniejącego już Związku Zawodowego Pracowników Budownictwa Ceramiki i Pokrewnych Zawodów w Polsce Ludowej.

Pamiątkowy proporzec na cześć Rady Zakładowej Związku Zawodowego Metalowców w Polsce… w Polsce Ludowej ma się rozumieć!

Nieprawdopodobna rzeźba pt. „Przedszkolaki”, która zdobi przedszkole na Warszawskim Mariensztacie przy ulicy Sowiej 4

Płaskorzeźby budowniczych oraz żołnierzy, którzy walnie przyczynili się do budowy i obrony Polski Ludowej, które mieszczą się wewnątrz tunelu Trasy W-Z.

Trasa W-Z została oddana do użytku 22 lipca 1949r. i była w Warszawie największą inwestycją drogową po wojnie. Trasa W-Z pozostaje jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych i szokuje nowoczesnością po dziś dzień.

Ten wątek kończymy modernistyczną mozaiką upamiętniającą żołnierzy Gwardii Ludowej, którzy dokonali udanego zamachu na hitlerowską kawiarnię cafe-club. Mozaika typowa dla socrealistycznej sztuki znajduje się na kamienicy przy Nowym Świecie na rogu Alei Jerozolimskich.