Tej postaci nie trzeba przedstawiać. Włodzimierz Lenin, a właściwie Władimir Iljicz Uljanow budzi mieszane uczucia oraz jest na pewno postacią kontrowersyjną. Jednak przywódca rewolucji październikowej wywarł i wywiera do dzisiejszego dnia ogromny wpływ, oczywiście ten historyczny, ale także wpływ na dzisiejszą kulturę masową. Jednych fascynuje i ekscytuje. U innych, wzbudza nienawiść, a nawet obrzydzenie. Ocenę pozostawiamy historykom i oczywiście Wam…
Leninowskie lektury…
Wybrane pozycje książkowe o Leninie, jak i te których przywódca rewolucji, sam jest autorem.
Ostatnie dwie fotografie to współczesne biografie wodza rewolucji, a są to:
1.”Lenin”- Robert Service, Wydawnictwo ISKRY(specjalizujące się w wydawaniu biografii wielkich ludzi).
2.”Legenda Lenina” – Curzio Malaparte, pierwsza oficjalna biografia Lenina w Polsce, wydana na początku lat 90-tych.
Rzeźby, popiersia… czyli głowa Lenina znad pianina…
Włodzimierz Lenin w formie rzeźby oraz wykonany z brązu. Jeden i drugi eksponat był obowiązkowym ”umeblowaniem”, każdego pokoju czy biura instytucji państwowej, podkreślający odpowiednią drogę, oczywiście socjalistyczną drogę, którą nakreślił twórca rewolucji.
Płyta pamiątkowa oraz album z wizerunkiem Włodzimierza Lenina w Smolnym. W tym miejscu mieszkał i tworzył Towarzysz Lenin, miejsce to obecnie znajduje się w centrum miasta Sankt Petersburg.
Popiersie Towarzysza Lenina, które znajdowało się na niejednym państwowym biurku tudzież w urzędach, zakładach pracy czy w innych placówkach dla obywateli.
Pocztówki… i inne souveniry…
Dzisiaj można znaleźć wiele pamiątek z Towarzyszem Iljiczem. Są to znaczki, kubki, postery czy pocztówki.
Na zdjęciach pocztówki, oczywiście autentyczne z prawdziwym duchem socjalizmu, wydane w latach 80-tych w Związku Radzieckim oraz wybrane gadżety, produkowane współcześnie na cześć pierwszego wodza rewolucji.
Pretensjonalne, wręcz absurdalne ”Bajeczki o Towarzyszu Leninie” Michaiła Zoszczenki na płycie CD, zinterpretowane i czytane przez Janusza Horodniczego. Bajeczki w tej wersji multimedialnej ukazały się na muzycznych półkach w 2002 roku.
„Bajeczki o Towarzyszu Leninie” w wersji pierwotnej, a więc w formie książeczki. Okładka nie jest spektakularna i nie robi większego wrażenia. Jednak, jak w każdej książce, najważniejsze jest wnętrze książki i sama treść, a tak jest właśnie w opowiadaniach o największym Wodzu Rewolucji.
Plakat radziecki „Pokój Ludom”, 1961r.
O ile postaci Towarzysza Lenina nie trzeba było bliżej przedstawiać to Ernesta Che Guevary mogą nie wszyscy kojarzyć. Dlatego też trochę słów o największym rewolucjoniście współczesnych czasów…
Kim był Ernesto Che Guevara
czyli
Wspomnienie o Che…
…Dla wielu był komunistą i rebeliantem. Dla innych lekarzem, prezesem Banku Narodowego Kuby, ministrem Kubańskiego Przemysłu. Jeszcze dla innych był rewolucjonistą, miłośnikiem Marksa. Do dziś jest natchnieniem dla wielu artystów. Dla nas był zwykłym człowiekiem, który pragnął wolności dla siebie i innych ludzi.
Urodził się w argentyńskiej miejscowości Rosario w 1928 roku. Po zakończeniu studiów medycznych opuszcza Argentynę i na zawsze porzuca swój ojczysty kraj. Z plecakiem lekarstw wyrusza motocyklem w podróż po Ameryce Południowej. W Gwatemali jest świadkiem zamachu stanu zorganizowanego przez CIA. To wydarzenie zmienia go z młodego lekarza i podróżnika w buntownika i rewolucjonistę.
W Meksyku w 1955 roku spotyka kubańskich powstańców i ich przywódcę Fidela Castro. Rok później na jachcie ”Granna” wspólnie z Fidelem i jego osiemdziesięcioma kompanami wyrusza wcielać rewolucję na Kubie. Che staje na czele partyzanckiego oddziału i zdobywa miasto Santa Clara, a następnie wkracza do wiwatującej na jego cześć Hawany. Rewolucja zwycięża w 1959 roku. Che zostaje ministrem przemysłu, później szefem Banku Centralnego. Przyczynia się do zwrotu rewolucji kubańskiej w stronę komunizmu. Po jakimś czasie drogi Che i Fidela powoli się rozchodzą. Choć nadal pozostawali bliskimi przyjaciółmi, ale mieli różne pomysły na rozwój Kuby. W 1965 roku Che postanawia porzucić wszystkie stanowiska aby zorganizować rewolucyjną partyzantkę w krajach trzeciego świata oraz w krajach Ameryki Południowej. Opuszcza rodzinę i wraz z grupą kubańskich towarzyszy wspiera rewolucję w Kongo przeciw postkolonialnemu reżimowi. Następnie wyrusza do Boliwii, jednak nie znajduje tam poparcia wśród miejscowych chłopów. Zostaje pojmany przez boliwijskich żołnierzy i w dwa dni po tym(9 października 1967 roku)rozstrzelany.
W rok po śmierci Che staje się ideowym bohaterem studentów protestujących w Europie Zachodniej. Staje się fenomenem rewolucyjnego panteonu wśród uczestników ruchów studenckich, ale i także wielu grup społecznych na całym świecie. Tak pozostaje do dziś.
Ernesto Che Guevara jest prawdziwym przykładem człowieka, dla którego najważniejszy był pokój na świecie i wolność. Jego marzeniem było aby każdy człowiek miał poczucie wolności i nie był ubezwłasnowolniony.
”Queremos que sean como el Che” – ”Pionierzy bądźmy tacy jak Che”
Lektury i czasopisma:
Biografii o Che zostało wydanych mnóstwo. To niektóre z nich. Najlepszą biografię wydało wydawnictwo ”Iskry” francuskiego pisarza Jeana Cormiera. Na zdjęciach wydanie w sztywnej obwolucie oraz w mniejszej, miękkiej oprawie. Po środku dwa wydania książki autorstwa Che Guevary pt. – ”Dzienniki motocyklowe”.
Che w wersji intymnej i powieść w wersji dzisiejszej rzeczywistości…
Epizody Wojny Rewolucyjnej Ernesta Che Guevary z 1989 roku. Jeden z tytułów kolekcji literatury kubańskiej, wydawnictwa Literackiego z Krakowa.
Che Guevara jest częstym tematem w przeróżnych magazynach i to nie tylko w tych gdzie poglądy są bliskie Che, ale także w czasopismach mających diametralnie inny pogląd na jego dokonania. Warto przyjrzeć się na Głos Wybrzeża z 2003 roku, gdzie na czołówce pojawiła się postać rewolucjonisty. To największe zdjęcie na pierwszej stronie ”Głosu” w historii całej gazety
Popkultura z Che Guevarą w tle…
Podobiznę najsłynniejszego rewolucjonisty świata można znaleźć dosłownie na wszystkim, co można tylko wyprodukować i wstawić jego wizerunek. Popularne souveniry można kupić na całym świecie. A pamiątki z Che są przeróżne…
Kalendarz z Che Guevarą na 2014 rok z Rzymu to nasz ulubiony souvenir, do którego powracamy bardzo często. Oprawiony wewnątrz, serią przepięknych zdjęć z wizerunkiem Che.
Najsłynniejsze zdjęcie Ernesta Che Guevary wykonane przez kubańskiego fotografa Alberto Korde, które stało się ikoną pop kultury oraz inspiracją dla wielu artystów. Alberto Korda wykonał tę fotografię w marcu 1960 roku.