Pomniki i banknoty…
Oprócz wszelkich pomników i monumentów sztuka socrealizmu występowała także na banknotach…
…A kto się bardzo przysłużył ideom komunizmu mógł znaleźć się zarówno na pomnikach jak i na banknotach…
Ludwik Waryński – najwybitniejszy przedstawiciel pierwszego pokolenia polskich socjalistów. W 1882r. stworzył pierwszą partię robotniczą w Polsce o nazwie, Socjalno-Rewolucyjna Partia Proletariat. Waryński uważał, że najważniejsza jest równość i sprawiedliwa własność środków produkcji kierowana przez społeczeństwo. Jako nieliczny potrafił dotrzeć do większości ówczesnych ośrodków przemysłowych i z poparciem robotników zorganizować liczne manifestacje, które kończyły się ustępstwami właścicieli fabryk na rzecz robotników. Zmarł mając 33 lata w Szlisselburgskim więzieniu koło Petersburga.
Na zdjęciach banknot stu złotych z 1986r. z Ludwikiem Waryńskim. Na rewersie, winieta redagowanej przez Waryńskiego gazety ”Proletariat” z 1883 roku. Niemal sztandarowy banknot z okresu PRL.
W środku, popiersie Ludwika Waryńskiego, które dobrych kilka lat, decyzją właściciela Bumar-Waryński S.A. było umieszczone w jednym z magazynów zakładu na Warszawskiej Woli.
15.03.2014r. po wielu latach nastąpiła uroczysta reaktywacja odsłonięcia pomnika. Dzięki wielu zwolennikom popiersie Ludwika Waryńskiego z powrotem wróciło na warszawską Wolę. Został utworzony piękny skwer, a sam pomnik zrewitalizowany. Tym samym, Warszawa ma jeden z najpiękniej odnowionych pomników socrealizmu. Zdjęcia poniżej.
Pomnik Ludwika Waryńskiego na warszawskiej Woli
Na Starym mieście, w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu 16/18, warto odnaleźć tablicę upamiętniającą akcję bojową grupy specjalnej Gwardii Ludowej im. Ludwika Waryńskiego, która przeprowadziła taką właśnie akcję w tym domu, w maju 1943 roku.
Puławy i Skwer Niepodległości, w którym możemy podziwiać rzeźbę Ludwika Waryńskiego w otoczeniu pięknych kwiatów
Jedna z nielicznych książek o Ludwiku Waryńskim, o lekkim tytule -”Opowieść o Ludwiku Waryńskim”, bardzo cenionego i popularnego wydawnictwa w PRL-u jakim było wydawnictwo CZYTELNIK. Książka godna polecenia.
Generał ”Walter” Świerczewski i słynne 50-dziesiąt złotych. Początkowo projekt banknotu zakładał umieszczenie generała bez czapki. Ostatecznie ze względu na powagę postaci, jakim był Karol Świerczewski został z czapką. Banknot z 1988r. Na rewersie, Krzyż Grunwaldu. Ciekawostką jest także fakt, że za swego patrona obrali sobie Świerczewskiego tzw.”Walterowcy”, do których należeli m.in. Jacek Kuroń czy Adam Michnik.
Grób słynnego ”Waltera” na Cmentarzu Wojskowym na Warszawskich Powązkach(Warto zwrócić uwagę na wyrzeźbione ”orły” bez korony oraz nazwy miejsc szlaków bojowych charakterystycznych dla pomników Świerczewskiego jak i samej 2 Armii Wojska Polskiego, a także innych dowódców Armii Ludowego Wojska Polskiego).
Tablica umieszczona na murach wjazdu do tunelu Trasy W-Z w okolicach Starego Miasta jeszcze z imieniem jednego z głównych autorów Polski Ludowej, Generała Karola Świerczewskiego.
Ostatnia tablica z nazwiskiem Karola Świerczewskiego. Ocalała tylko dlatego, że jest właściwie niewidoczna pod nieistniejącym już wiaduktem Feliksa Pancera.