Pomnik Zygmunta Berlinga…

Pomnik Zygmunta Berlinga, Generała Broni Ludowego Wojska Polskiego, a przede wszystkim dowódcy legendarnej 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Postać Zygmunta Berlinga, którego na pewno nie można jednoznacznie oceniać, nawet przy jego poczynaniach, które na pierwszy rzut oka mogą być negatywnie odbierane. Pomnik znajduje się na Wale Miedzeszyńskim przy Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Warto zwrócić uwagę na zdjęcia wiązanek, a dokładnie na wstążki, jaką niosą treść. Interpretacja należy do Was…

***Generał Zygmunt Berling może nie zasługuję na tak zaszczytne miejsce w naszej historii, ale 1 kwietnia 2016r. sejm przegłosował ustawę dekomunizacyjną, która jasno i dosadnie mówi,”…o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej…”, a więc wszelkie pomniki, obeliski, nazwy ulic, dróg czy sławetne pomniki-czołgi, które są związane z tamtym ustrojem będą burzone i zrównane z ziemią rękoma polityków, którzy absolutnie nie mają pojęcia o historii.

Nie trzeba jednak nikomu przypominać jaką szczególną rolę odegrał w życiu robotników choćby działacz socjalistyczny Ludwik Waryński czy nawet sama Armia Ludowa, która walczyła z hitlerowcami i uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim.

Nawet, jeśli się nie zgadzamy z pewnymi ideałami czy przekonaniami historycznymi, które miały miejsce to jest niedopuszczalne aby w ten sposób postępować z historią. Nie ma nic gorszego niż dewastowanie i burzenie naszej własnej historii.***

W sierpniu 2019 roku, pomnik Generała Berlinga został przewrócony i zniszczony przez grupę ludzi z Adamem Słomką, na czele!!!