Warszawa – Stolica Polski. Jedno z najbogatszych miast w Europie. Bardzo nowoczesne, z najlepszą komunikacją miejską na starym kontynencie. Nowoczesne i pełne możliwości, ale czy to miasto turystyczne??? Być może, ale na pewno historyczne i właśnie pod kątem historycznym przedstawimy Wam miasto Warsa i Sawy, oczywiście okiem Polski Ludowej.

Będziecie mile zaskoczeni, a nasza podróż po Warszawie będzie równie miłym wspomnieniem.

Przed Wami Stara Warszawa i Osiedle Drewnianych Domków w samym środku Stolicy…

Osiedle „Przyjaźń” na warszawskim Bemowie to piękna historia sama w sobie, która trwa do dzisiaj

Krótka Historia Drewnianych Domków…

W 1952 roku zaczął powstawać Pałac Kultury i Nauki, gdzieś trzeba było ulokować kilka tysięcy radzieckich budowniczych. Ekipy radzieckie przywiozły ze sobą elementy drewnianych domków, które zmontowano na Jelonkach. Gdy Pałac Kultury stanął już w całej swej okazałości, budowniczowie opuścili Polskę, a po nich osiedle domków pozostało. Władze miejskie przekazały domki wyższym uczelniom na domy studenckie. I tak 1 września 1955 roku(I rok studiów rozpoczynał wtedy naukę we wrześniu)zamieszkało tutaj około trzech tysięcy studentów, a osiedle nazwano „Przyjaźń”.

Osiedle „Przyjaźń” nie było i nie jest typowym „akademikiem”, ale prawdziwym osiedlem z własnymi sklepikami, apteką, kinem, klubokawiarnią, biblioteką, przychodnią zwaną nawet „szpitalikiem”.

Warto dodać, że w tamtych czasach Jelonki były jedną z wielu warszawskich wsi. Dzisiaj to piękne, zielone osiedle w dzielnicy Bemowo, z mnóstwem domów mieszkalnych i metrem.

Kolorowa Galeria pośród zieleni…

Sentymentalne Tabliczki na domkach…

Prywatnie…

Na zdjęciach moja Mama, Ewa Gach wraz ze swoją rodzoną siostrą, Haliną Florczyk cenioną psychoterapeutką, znaną choćby z ekranów telewizji gdzie była ekspertem w dziedzinie rozwiązywania problemów społecznych. Zdjęcia zostały wykonane pod koniec lat 70-tych, a dokładnie w 1979 roku, właśnie na Osiedlu „Przyjaźń”, w czasach studenckich Mamy i Halinki. Więcej fotografii z „Życia w PRL”, w zakładce pod tytułem – „Wesołe Życie w PRL”:

https://przystanekprl.pl/wesole-zycie-prl/

Mama mieszkała pod numerem 9, a Halinka w domku z numerem 11. „Jedenastki” niestety już nie ma, została rozebrana ze względu na zły stan techniczny.

Od tamtego czasu, a więc od ponad trzydziestu lat nie zmieniło się właściwie nic…

W czarno-białym kolorze…

Klub Studencki – Karuzela…

Klub Studencki – Karuzela to już legenda, która cały czas działa i ma się całkiem nieźle.

„Przyjaźń”, kolorowe osiedle w samym sercu Warszawy, i tak jest od ponad 65 lat…