Kiedyś to było wojsko… Prawdziwe wojsko, znacząca liczebność żołnierzy i wojskowych oraz uzbrojenie na wysokim poziomie. Pod koniec lat 80-tych, polskie wydatki wojskowe to 15,7 mld dolarów amerykańskich oraz liczebność armii na poziomie 430 tys. żołnierzy.
A dzisiaj… Niby jest armia zawodowa, ale tak naprawdę jej nie ma… Nie ma tradycyjnego poboru do jednostki, a więc i szkolenia wojskowych też nie ma. Uzbrojenia nie ma, bo być nie może skoro nie ma jakiegokolwiek przemyślanego planu finansowego dla polskiej armii.
Warto dopowiedzieć, że w PRL-u każdy wojskowy był poważany, a obywatele dumni. Współcześnie, żołnierze zawodowi wracający z misji pokojowych to zabójcy lecący na kasę, a po służbie pozostawieni sami sobie i bez jakiejkolwiek opieki ze strony Państwa. Smutne to, ale niestety prawdziwe. Takie, dziwne czasy…
Na ten temat moglibyśmy pisać wiele, ale nie chcemy ingerować w politykę.
Na początek Fakty-Wydarzenia, miesięcznik Socjalistycznego Związku Młodzieży Wojskowej wydawany przez Zarząd Propagandy i Agitacji Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego. To Młodzieżowe pismo z racji nazwy może kojarzyć się niezbyt pozytywnie, ale to tylko pozory. Fakty-Wydarzenia na tamte czasy prezentował bardzo wysoki poziom. W całości kolorowa stopka, wiele zdjęć, mnóstwo ciekawych reportaży dotyczących każdej dziedziny życia, historycznej i bieżącej polityki, informacji z Polski i świata i oczywiście mnóstwo nowinek prosto z wojska. To był z pewnością magazyn, który był dla każdego młodego, przyzwoitego człowieka, którego interesowało otoczenie, te bliższe i te dalekie.
A dla nutki przypomnienia, gadżety wojskowe z okresu potęgi naszej armii… Komentarz jest po prostu niepotrzebny…
Okrągła 25 – rocznica powstania Układu Warszawskiego. Kultura i obronność wojskowa przed wrogami Ojczyzny w pełnym zestawieniu…
Narzuta ”Jednostki Obrony Wybrzeża”, a dokładnie Pomorskiego Okręgu Wojskowego
Książkowa pozycja pod tytułem „Ludowe Wojsko Polskie” z 1965 roku opowiadająca o dziejach oręża i walkach wyzwoleńczych w służbie Ojczyzny w czasie II wojny światowej. Autor skupia się również na współczesnej kondycji Wojska Polskiego, dwadzieścia lat po wojnie. Wydawnictwo, Książka i Wiedza.
Robotnicy na sztandary…
Takie „chorągwie” powinny być w każdym domu dobrego Towarzysza czy wzorowego Pioniera. W pierwszej kolejności flaga Związku Radzieckiego prezentowana razem z chorągiewką. Druga pozycja to flaga Białoruskiej Republiki Związku Radzieckiego. Warto zwrócić uwagę na białoruski ornament ludowy.