Najpiękniejsze Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich…

Cmentarze Żołnierzy Radzieckich często zapomniane, opuszczone, pozostawione samym sobie… Wszak, że do dzisiejszego dnia Armia Czerwona nie jest dobrze wspominana z powodu grabieży, gwałtów i morderstw. Jednak nie wszyscy tacy byli, postawa żołnierzy przede wszystkim zależała od dowódców, którzy na to przyzwalali, przymykając oko. Dla prawdziwych wojskowych było to nie do pomyślenia aby dochodziło do takich potwornych sytuacji(zresztą doskonale wiemy jakimi zasadami kieruje się wojna, gdzie po jakimś czasie zapomina się o prawdziwej godności i szacunku do drugiego człowieka bez względu na narodowość). Jednak byli to też ludzie, często młodzi chłopcy, którzy poświęcili swoje życie za wolność innych.

Pamiętajmy i nie zapominajmy o tym.

Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, największy cmentarz Armii Czerwonej. Powierzchnia to ponad dziewiętnaście hektarów, a pochowanych jest tu razem ponad 21 tysięcy żołnierzy.

”OSOBY PRZEBYWAJĄCE NA TERENIE CMENTARZA ZOBOWIĄZANE SĄ DO ZACHOWANIA CISZY, SPOKOJU, POWAGI I SZACUNKU NALEŻNEGO ZMARŁYM”. – Bardzo mądry napis zarówno przy wejściu jak i przy wyjściu na teren cmentarza.