Paryż – Kolejną, naszą wyprawą śladami tamtych lat jest stolica Francji. Paryża nie trzeba bliżej przedstawiać. Wszyscy doskonale wiedzą, że stolica V republiki to jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miast świata. Oczywiście nie będziemy pisali o urokach stolicy Francji, ale na pewno też będzie romantycznie. Romantycznie i rewolucyjnie. Wszak, właśnie Francja i jej rewolucja francuska była wzorem i impulsem do działania dla wielu rewolucjonistów z całego Świata.
Zaczynamy od Metra – Metro Stalingrad…
Stacja metra Stalingrad została nazwana na cześć żołnierzy Radzieckich i Armii Czerwonej, którzy zwyciężyli w bitwie pod Stalingradem.
Architektura stacji metra Stalingrad, nie pozostawia złudzeń na jakiej stacji się znajdujemy. Monumentalna zabudowa pozwala zrozumieć dlaczego Stalingrad był tak ważny w czasach II wojny światowej.
Stalingrad to nie tylko stacja metra, to także liczne sklepy i usługi, które funkcjonują pod tą samą nazwą.
Komuna Paryska i Jarosław Dąbrowski…
Tablica pamięci Komuny Paryskiej na Cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu
Na tym cmentarzu został również pochowany Jarosław Dąbrowski, jeden z największych polskich strategów i dowódców wojskowych. Po nieudanym spisku wobec Caratu w Warszawie stanął na czele wojsk Komuny Paryskiej.
Banknot z Jarosławem Dąbrowskim z 1988r. Na rewersie widoczna Ściana Komunardów, która znajduje się także na Cmentarzu Père-Lachaise, upamiętniająca rozstrzelanych uczestników Komuny Paryskiej.
Place de la Concorde…
Place de la Concorde, po prostu Plac Zgody lub Pomnik Rewolucji. Dla Karola Marksa najważniejszy pomnik w Paryżu, czasem nazywany pomnikiem Marksa na cześć filozofa i twórcy Manifestu Komunistycznego.
Souveniry…
Pamiątki z podobizną Che Guevary nie powinny nikogo dziwić. Między innymi właśnie kubański rewolucjonista był wzorem dla Francuskich studentów, którzy w 1968 roku protestowali na ulicach całej Francji.
Tytułem końca nie mogło zabraknąć lektury z naszej domowej biblioteczki. Książka Jacquesa Duclosa, francuskiego działacza Francuskiej Partii Komunistycznej. Książka i Wiedza 1952r.