W Londynie dla poszukiwaczy oznak socjalistycznych czasów, grób Karola Marksa jest ogromną atrakcją i wielkim przeżyciem

Londyn – Stolica Wielkiej Brytanii, tego miejsca chyba nikomu nie trzeba opisywać. Największa metropolia w Europie po Moskwie, największe centrum finansowe Europy, największa liczba emigrantów ze wszystkich kontynentów świata. I tak jeszcze długo naj, naj… moglibyśmy wyliczać, wymieniać i zachwycać się tym ponad ośmio-milionowym miastem.

My natomiast, zaprezentujemy Londyn nieco od innej strony, a dokładnie od strony pewnej osoby związanej poniekąd z tym mglistym miastem. Oczywiście mamy na myśli Karola Marksa, który mieszkał w Londynie przez większość czasu swojego życia i tam też tworzył swoje dzieła(w tym swoje największe dzieło czyli nieśmiertelny ”Kapitał”). W Londynie został także pochowany i właśnie to zamierzamy Wam zaprezentować…

Cmentarz Highgate i jego tajemnica…

Cmentarz Highgate w pełnej okazałości

Cmentarz Highgate to cmentarz i muzeum w jednym. To właśnie tutaj zostało pochowanych wiele znamienitych osobowości ze świata kultury, sztuki, muzyki czy sportu. Największą atrakcją jest grób najbardziej cenionego myśliciela w socjalistycznym świecie, Karola Marksa. W czasach żelaznej kurtyny zimnej wojny, pod grób Marksa przyjeżdżała co najmniej raz w tygodniu delegacja danej partii zrzeszonej w Międzynarodówce Socjalistycznej czy wyznającej idee marksistowskie, oddając mu hołd.

Grób twórcy socjalizmu naukowego w 1895r. odwiedził ten, który jako pierwszy wcielał w życie nauki Karola Marksa, a więc nie kto inny jak Włodzimierz Lenin. Ponoć atmosfera zadumy i myśli była tak wielka nad grobem filozofa, że przyszły, największy rewolucjonista XX wieku, pozostawił na ławeczce swój kapelusz, choć ta ciekawostka nie jest do końca potwierdzona.

Intymne listy czy goździki to stały element składany na grobie Karola Marksa

Madame Tussaud…

Najbardziej znane na świecie Muzeum Figur Woskowych, które zostało założone w 1835 roku przedstawiające rozmaitych ludzi ze świata polityki, kultury czy sportu. Zwiedzając muzeum nie mogliśmy pominąć dwóch postaci ze świata największej polityki, którzy mieli i mają wielki wpływ na współczesny kształt Europy i świata.

W Muzeum Figur Woskowych…

… Spotkaliśmy Włodzimierza  Iljicza i Władimira Władimirowicza, dwie postacie, które mają największy sentyment oraz poparcie wśród Rosjan i byłych obywateli Związku Radzieckiego(Zdjęcia nie są najwyższej jakości, z prostej przyczyny, wewnątrz muzeum jest przygaszone światło, temperatura nie może być za wysoka no i nie można używać lampy błyskowej).

Na koniec mały rarytas, rodem z Polski Ludowej, mianowicie broszura książkowa o brytyjskiej Partii Pracy, wydawnictwa CZYTELNIK z 1951r.

Jednak zaduma nad monumentem Karola Marksa pozostaje… Na zdjęciu Filip Gach, administrator i właściciel platformy Przystanku PRL.