Towarzysz ”Wiesław” Sekretarzem…
Po wypadkach czerwcowych w Poznańskich zakładach Cegielskiego na VIII Plenum Partii dnia 21 X 1956r. Pierwszym Sekretarzem KC PZPR został Władysław Gomułka.
Na wielkim wiecu dla mieszkańców Warszawy na Placu Defilad 24 X 1956r. Gomułka stwierdził, że robotnicy Poznania nie protestowali przeciw socjalizmowi, lecz przeciw jego wypaczeniom.
Zapowiedział zmianę metod zarządzania i rozwój rolnictwa.
Podkreślił, że stosunki Polsko-Radzieckie nie powinny opierać się na zasadzie ”kultu jednostki” i sprowadzać jedynie do osoby Stalina, lecz mają opierać się na zasadzie suwerenności.
Po tych słowach zyskał wielkie poparcie i zaufanie społeczne, które w pełni było szczere, co było niespotykane, w tamtych czasach.
Czy je wykorzystał…..
Zobaczcie sami…..
Słynne przemówienie Towarzysza ”Wiesława” na placu Defilad w Warszawie, otrzymał tam niespotykane poparcie. Choć pożegnał zebranych słowami: ”Dość wiecowania i manifestacji! Czas pójść do codziennej pracy”. Ludzie wierzyli w nowego przywódcę i zarazem nową twarz socjalizmu. Jednak Gomułka już na samym początku zmarnował ten wielki kapitał zaufania, jakim został obdarzony.
To zdjęcie znają niemal wszyscy. Portret I sekretarza można było ujrzeć w urzędach, komisariatach policji, szkołach, dosłownie wszędzie.
I sekretarz Partii przemawia…
Władysław Gomułka między jednym, a drugim czytaniem popijał herbatę, robiąc ”minutową” przerwę, tym samym wprawiając w nieopisaną konsternację zebranych towarzyszy. Jednym słowem, robił to genialnie!!!
Gomułka nigdy nie doczekał się biografii z prawdziwego zdarzenia, wzorem innych ”partyjnych dygnitarzy”. Może po prostu, nie był ciekawą postacią dla historyków.
„Polityczne dylematy Władysława Gomułki”. Tych akurat nie brakowało w życiu politycznym Towarzysza ”Wiesława”. Wydawnictwo Czytelnik z 1985 roku.
„Pierwszy z trzech zwrotów czyli rzecz o WŁADYSŁAWIE GOMUŁCE”, którego autorem jest były minister z ramienia PZPR, Jan Ptasiński…
…Drugi zwrot pod wdzięcznym tytułem,”GOMUŁKA u szczytu powodzenia”, trzeciego zwrotu nie doczekaliśmy się…
Nieliczne egzemplarze książek o Władysławie Gomułce, wszystkie oczywiście wydane przed 1989r.
Natomiast najbardziej znaną pozycją książkową o Towarzyszu Gomułce jest książka Marii Ewy Ozóg z 1989r. Nie wiadomo z jakich przyczyn powstał tylko pierwszy tom biografii o Gomułce. Czyżby autorka była tak znudzona jego postacią…???
Grób Towarzysza ”Wiesława” na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach(w tle, grobowiec Generała Karola Świerczewskiego).