Dwa zdania o Zakładach UNITRA…

UNITRA – Dokładnie Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego, w skład którego wchodziło około trzydziestu zakładów zajmujących się branżą elektro-techniczną na terenie całego kraju.

Dzisiaj możemy, już tylko pomarzyć o własnej branży elektronicznej czy elektrycznej. I to jest bardzo przykry znak czasów bo UNITRA miała na swoim koncie wiele sukcesów i nowinek technicznych, nie wspominając już o wspieraniu rodzimej gospodarki… a tak wspieramy innych.

Patronem nieistniejących już Zakładów Radiowych UNITRA w Warszawie był Marcin Kasprzak. Jedna z najważniejszych postaci polskiego ruchu robotniczego oraz obrońca w walce o prawa robotników w XIX wieku. Organizator pierwszej manifestacji 1-majowej na ziemiach polskich oraz współzałożyciel pierwszych kółek socjalistycznych na ziemiach polskich.

Jeden z założycieli pierwszej partii robotniczej, Polskiej Partii Socjalno-Rewolucyjnej Proletariat. Stał na czele tzw. II Proletariatu.

Podzielił los założyciela ”Proletariatu”, Ludwika Waryńskiego. Został powieszony na stokach Cytadeli Warszawskiej w 1905 roku.

Tablica pamiątkowa na cześć Marcina Kasprzaka w Warszawie

UNIMOR TV…

Telewizor kolorowy UNIMOR – model SIESTA, produkowany przez GDAŃSKIE ZAKŁADY ELEKTRONICZNE UNIMOR, które wchodziły w skład zakładów UNITRA. Produkcja z połowy lat 80-tych.