PKiN i jego tajemnice…

Najbardziej znaną i na pewno największą budowlą socrealizmu jest oczywiście dar Stalina, dowód podkreślający wielką przyjaźń narodu Radzieckiego. PKiN został oddany dla obywateli w 1955 roku i był budowany trzy lata. Ciekawostką jest fakt, że ówczesne władze miały wpływ na gest ze strony Związku Radzieckiego, mogli wybierać między Pałacem Kultury i Nauki, a linią metra. Zdecydowali się na PKiN, który jest do dzisiaj wizytówką Warszawy i prawdziwym przykładem realizmu socjalistycznego.

Pamiątki związane z Pałacem Kultury i Nauki. Na pocztówkach oczywiście PKiN oraz Warszawa. Pocztówki pochodzą z połowy lat 60-tych. Warto zwrócić uwagę na kopertę i znaczek z PKiN datowaną na 1956 rok, a więc rok po budowie tej najsłynniejszej budowli PRL-u. W czasach stalinizmu PKiN nosił imię Stalina. Na szczęście, ten zły demon przeszłości już minął i mamy nazwę Pałac Kultury i Nauki.

Odkrywamy tajemnice Pałacu Kultury i Nauki…

Rzeźby robotników oraz robotnic z narzędziami symbolizującymi wykonywaną pracę. Warto wiedzieć, że pióro w socjalizmie to symbol ”pracującego intelektualisty”

Robotnik z dziełami Marksa, Engelsa i Lenina. Wcześniej widniało nazwisko Stalina, ale zostało usunięte po 1956 roku. Bezsprzecznie najciekawsza rzeźba, a zarazem ciesząca się największym zainteresowaniem wśród zagranicznych turystów.

Marks, Engels, Lenin. Trzej piewcy filozofii Marksistowsko-Leninowskiej na jednej okładce książki(wydawnictwo Książka i Wiedza – 1984 rok). Tytuł może kontrowersyjny, ale tak wielkie osobistości po prostu musiały mieć wiedzę na każdy temat.

Temat naszego Państwa też nie był obcy wspomnianym wcześniej, Wielkim Piewcom Socjalizmu. Doskonale zdawali sobie sprawę, że zrównoważona Europa nie może istnieć bez naszego kraju.

Wieniec z datą roku 1955 symbolizujący zakończenie budowy i oddanie w ręce obywateli Pałacu Kultury i Nauki.

 

Pałacowe latarnie, a dokładnie charakterystyczne kandelabry, które wspaniale prezentują piękno sztuki socrealizmu.

  Odbicie PKiN na kultowym hotelu Mariott

Trybuna honorowa przy Placu Defilad to legendarne miejsce, na którym najważniejsi Towarzysze partyjni zasiadali na najważniejszych uroczystościach Państwowych w Polsce Ludowej.

Nieopodal PKiN i Placu Defilad znajduje się drogowskaz kilometrowy albo po prostu warszawski kilometr zerowy z informacją o odległościach do europejskich stolic i najważniejszych miast w Polsce, który mierzony jest od warszawskiej stolicy. Jak widać doskonale, najważniejszym miastem jest Moskwa, która jest jedynym i właściwym kierunkiem w międzypaństwowej przyjaźni dla Warszawy.

Słynna syrenka w barwach reprezentacji Rosji podczas EURO 2012, w tle PKiN. Profanacja czy zabawa, a może po prostu powrót do korzeni…

Dla zainteresowanych poznaniem bliżej tajemnic, które skrywa Pałac Kultury i Nauki, warto obejrzeć film pt.-”Pałac” w reżyserii Tomasza Wolskiego, oprócz zarejestrowanych ciekawostek przedstawiona jest też codzienność najwyższego budynku w Polsce.

„Przyjaźń na mur”, Szymon Kobyliński, 1952r.

„Warszawiacy coraz bardziej zadzierają nosa”, Stanisław Gratkowski i Jerzy Jankowski, 1953r.