Takie monumenty są niemal w każdym polskim mieście, głównie w małych miastach i miasteczkach. Jednak te najbardziej znane i najbardziej charakterystyczne występują w dużych aglomeracjach, o ile jeszcze są. Te pomniki, które są dziełem, realnego socjalizmu są zapomniane i porzucone na śmietnik historii.

Na zdjęciach powyżej Pomnik Wyzwolicielom Ojczyzny. Na pomniku wyrzeźbione głowy żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego i poszczególnych formacji wojskowych, do których należeli, wraz ze szlakiem bojowym Lenino-Warszawa-Berlin. Pomnik znajduje się w podwarszawskim Pruszkowie.

To już pomnik w Puławach ku czci Bohaterom wspólnych walk o wyzwolenie Puław zwany potocznie „Bolkiem i Lolkiem” przez okolicznych mieszkańców

Łuków i pomnik poświęcony Bohaterom Armii Radzieckiej w pięknym anturażu województwa Lubelskiego

Dębe Wielkie i Wielki pomnik „ku czci radzieckich wyzwolicieli”…

Pomnik ku czci Żołnierzy Radzieckich doskonale nawiązujący do wspaniałej architektury ZSRR. Położony we wsi, Dębe Wielkie w okolicach Mińska Mazowieckiego.

Bobolice i Biały Bór…

Bobolice i Biały Bór w województwie zachodniopomorskim to miasteczka, w których możemy podziwiać Pomniki „Wdzięczności ku czci żołnierzy radzieckich”. Kształt i forma pomników jak widać doskonale, zachowane cały czas w głębokim nurcie stylistyki radzieckiej.