Kolejną naszą podróżą jest Kraków, a dokładnie Nowa Huta i znajdujące się w tym miejscu Muzeum PRL.

Krakowa nie będziemy przedstawiać, ale warto wspomnieć kilka słów o Nowej Hucie.

Początki Nowej Huty to rok 1949. Nowa Huta wchodziła w skład Planu sześcioletniego Polski Ludowej i miała być prawdziwą perłą socjalizmu jak i sukcesu na gruncie socjalistycznej gospodarki, urbanistyki i wzorowego społeczeństwa.

Generalnie, idea była wspaniała. Niestety społeczeństwo, które zamieszkało na terenach Nowej Huty nie było gotowe aby mieszkać w mieście, ale przede wszystkim nie było gotowe mentalnie aby nieść wzór jak powinno wyglądać idealne, robotnicze miasto żyjące wraz z harmonią socjalizmu, będąc wzorem dla całej Polski Ludowej.

Wina leży oczywiście po obu stronach, po stronie ówczesnej władzy jak i prostych ludzi, którzy zamieszkali w nowym mieście.

Po upadku socjalistycznej ojczyzny, a więc po 89 roku mieszkańcy Nowej Huty zostali pozostawieni samym sobie wraz z całą infrastrukturą, która niszczała z roku na rok, a ludzie popadali w coraz większą biedę. Bardzo szybko po kolei, wszystko zaczęło upadać. Kina, domy kultury, a następnie zamykane szkoły, przedszkola i rodząca się ogromna przestępczość.

Na szczęście czas nieudolnej transformacji, jaki zaserwowały nam władze wybrane w wolnych wyborach już poza nami. Dzisiaj mamy już inne czasy, a Nowa Huta przetrwała i stopniowo oraz w odpowiednim tempie się reaktywuje. Odrestaurowane budynki, we wspaniałym połączeniu socrealistyczno-modernistycznej zabudowie i oryginalnym wnętrzu lat 50-tych dzisiaj robią wrażenie i funkcjonują jako kawiarnie, lodziarnie, domy kultury czy sztuki. Nowa Huta staje się miejscem modnym, ale i niezmienionym pod kątem infrastruktury łącznie z reliktami Polski Ludowej.

Za kilka lat Nowa Huta będzie miejscem szczególnym, pod kątem kulturalnym jak i na pewno turystycznym, ale właśnie też mieszkaniowym ponieważ wyczuwa się tutaj na każdym kroku kameralną atmosferę, a mieszkańcy doskonale się znają, wzajemnie sobie pomagając, a przy tym żyjąc spokojnie i bez pośpiechu.

Po tym krótkim, aczkolwiek intensywnym wstępie, prezentujemy to co udało nam się zobaczyć przez trzy dni, odwiedzając Nową Hutę…

Muzeum PRL w Krakowie…

Widok na charakterystyczne i już historyczne kominy, które są nieodłącznym krajobrazem Nowej Huty i tej części Krakowa.

***Widok z dachu Muzeum PRL w Krakowie***

Muzeum PRL-u działa od marca 2013 roku i jest współprowadzone przez gminę Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mieści się w dawnym budynku kina Światowid, w ścisłym centrum socrealistycznej zabudowy Nowej Huty(os. Centrum E-1).

Kino Światowid wzniesiono w latach 1955-57, według projektu Andrzeja Uniejewskiego. Ma 3480 metrów kwadratowych powierzchni i dwie sale projekcyjne.

Stara projektornia kina Światowid…

Stara projektornia, która mieści się na samej górze Muzeum. Ogromne i kolorowe projektory pokazują dynamikę dawnego kina.

Widownia w nieistniejącym kinie. Widać doskonale jak pięknie było wykończone wnętrze kina

Jedno z wejść na widownię

Podziemia Kina Światowid…

W Muzeum PRL-u można oglądać jedną z wystaw pt: „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”.

W podziemiach budynku oraz w dawnym schronie kina Światowid, można oglądać półstałą wystawę poświęconą zimnej wojnie i schronom pod Nową Hutą. To część projektu zmierzającego do utworzenia trasy „Podziemna Nowa Huta”, który od trzech lat realizuje Muzeum PRL. Powstała również dedykowana temu projektowi strona internetowa: www.schronywnowejhucie.pl.

“Atomowa groza” i bombowce w podziemiach Muzeum PRL

Widok na część zabudowy Nowej Huty i socrealistyczne filary na dachu Muzeum

Piękna ekspozycja prezentująca typowy pokój rodem z lat 50-tych

Ryszard Kaja i plakat turystyczny pt: “Nowa Huta”

***Serdecznie chcielibyśmy podziękować Muzeum PRL w Krakowie, a w szczególności panu Ryszardowi Kozikowi za udostępnienie miejsc na co dzień niedostępnych dla zwiedzających oraz panu Zbigniewowi Semikowi za pokazanie owych miejsc i ciekawy przy tym komentarz. Dziękujemy!!!***

Nowa Huta…

Dawna Aleja Przyjaźni i Plac Centralny Nowej Huty

Aleja Róż, a więc Aleja Przyjaźni…

Plac Centralny i Aleja Róż, to właśnie w tym miejscu stał przez szesnaście lat pomnik Włodzimierza Lenina. Pomnik został usunięty z placu, w grudniu 1983 roku.

Część Muralu(Mural Silver Rerum), jednego z największych murali na świecie, który przedstawia historię Krakowa. Na zdjęciu czasy Polski Ludowej prezentujący robotników, murarzy budujących Polskę Ludową, a w tle pomnik Towarzysza Lenina, który był nieodłączną częścią Nowej Huty.

Pamiątkowe tabliczki, które do dzisiejszego dnia znajdują się na poszczególnych budynkach Alei Róż

Na jednym z osiedli Nowej Huty jest wyeksponowany Radziecki czołg Is-2 mający za sobą szlak bojowy. Obok, znajduje się Muzeum Czynu Zbrojnego. Takie obrazki możemy oglądać wyłącznie w Nowej Hucie.

Plakat propagandowy z 1963 roku, zachęcający do zwiedzana huty im. Lenina jak i samej Nowej Huty. Autor plakatu, Janusz Trzebiatowski.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego…

Na krakowskim Kazimierzu możemy zobaczyć Pomnik Czynu Zbrojnego Proletariatu w Krakowie. Pomnik zbudowany w 1986 roku, upamiętniający dni walki i chwały klasy robotniczej Krakowa. Wielkość i rozpiętość pomnika po prostu zapiera dech w piersiach.

Good Bye Lenin, Good Bye Nowa Huta, Good Bye Kraków…

Połączenie historii i nowoczesnej turystyki przynosi wymierne korzyści. Neony z wizerunkiem Lenina na krakowskich hostelach nikogo nie szokują.

Trabancik na słonecznych ulicach Nowej Huty. Odjeżdżamy z Krakowa…