Kapitał Marksa i Manifest Komunistyczny…

Dzieła dwóch największych myślicieli SOCJALIZMU, Karola Marksa i Fryderyka Engelsa w pełnej okazałości oczywiście w wydaniu ”socjalistycznym”. Warto zwrócić uwagę, na bardzo ozdobną obwolutę, oczywiście w twardej oprawie. Jednak ”dzieła” pionierów tamtych czasów miały podwójne znaczenie. Zarówno ideologiczne, jak i podłoże wizualne.

Najważniejsze dzieło Karola Marksa i Fryderyka Engelsa to ”Manifest Komunistyczny”, które dotyczyło przede wszystkim problemów proletariatu, a więc klasy robotniczej i wyzysku człowieka przez człowieka.

Manifest Komunistyczny był pierwszym dokumentem programowym socjalizmu naukowego.

Ciekawostką jest, iż Karol Marks często popadał w tarapaty finansowe, ale zawsze mógł liczyć na pomoc ze strony Fryderyka Engelsa, który wspierał go systematycznie. Marks pomimo problemów natury finansowej został pochowany w tradycyjny sposób, na cmentarzu w Londynie. Natomiast Engels, pochodzący z zamożnej rodziny został skremowany, a jego prochy rozsypane nad Atlantykiem, zgodnie z  jego życzeniem.

”Filozofia Marksa” we współczesnym wydaniu. Wydana, jak najtańszym kosztem, mało treściwa, a raczej brak treści, bo jak można zmieścić dzieło Marksa, raptem na ”dwustu” stronach. Taki ponury znak dzisiejszych czasów. ”Byle szybko, byle prędzej, byle jak”.

”Kapitał Marksa” wczoraj(po lewej) i ”Kapitał Marksa” dzisiaj(po prawej). Różnice są widoczne na pierwszy rzut oka. Nie pozostawiają złudzeń, jak kiedyś książka miała wielkie znaczenie dla obywateli.

Na zdjęciach oryginał pierwszego tomu ”Kapitału Marksa”(wydanie z 1951 roku), który zawierał analizę i prawa rozwoju kapitalizmu pod kątem ekonomicznym czy gospodarczym. Najprościej mówiąc była to krytyka ekonomii kapitalizmu.

Dodatkowo można powiedzieć, że pierwszy tom był właśnie pierwszym i ostatnim tomem ”Kapitału”, pomimo wydania w trzech tomach. Drugi i trzeci tom zostały opracowane na podstawie pozostawionych przez Karola Marksa notatek oraz wydane, po jego śmierci przez najbliższego współpracownika i bliskiego towarzysza, Fryderyka Engelsa.

W naszej przystankowej biblioteczce, nie może zabraknąć Manifestu Komunistycznego. Identyczna niemal sytuacja jak w przypadku „Kapitału”. Wersja wydana w minionych czasach i wersja powszechna. Warto, nieco dłużej spojrzeć na „Manifest” w starym wydaniu. To jedno z pierwszych lektur „Manifestu Komunistycznego”, jakie pojawiło się w Polsce. Absolutnie biały kruk, wśród takich już, prawdziwych dokumentów historycznych. Rok wydania, 1948.

Oprócz książek i podręczników opisujących myśli Marksa była także seria, do której należała BIBLIOTEKA KLASYKÓW MARKSIZMU I LENINIZMU, gdzie były umieszczane myśli dwóch największych osobistości socjalistycznego świata. W tej serii impas swoich myśli dotyczących niesprawiedliwości społecznej i pokoju na świecie skupili oczywiście filozof Karol Marks i wykonawca jego myśli Tow. Włodzimierz Lenin.