Zabytkowy neon Wola, który powrócił po wielu latach, znowu rozświetla budynek nad wejściem Domu Towarowego Wola.
Powszechny Dom Towarowy Wola, w skrócie PDT Wola. Jeden z najbardziej znanych Domów Towarowych w Warszawie.
Budynek został ukończony w 1956 roku według projektu Michała Przerwy Tetmajera. PDT Wola to typowy przykład realizmu socjalistycznego. Jedno z ostatnich takich miejsc na mapie socrealistycznej Warszawy.
Najciekawszym elementem, który zdobi budynek Domu Handlowego Wola są płaskorzeźby wedle sztuki starożytnej attyki.
Płaskorzeźby umieszczone są w każdym rogu, na ostatniej kondygnacji budynku. Owe „rzeźby” ściśle nawiązywały do asortymentu jaki można było dostać w Domu Towarowym Wola, takim jak zabawki, rowery, sprzęt sportowy, kwiaty, konfekcja, instrumenty muzyczne oraz wiele innych dóbr konsumenckich czy usług.
Płaskorzeźby na budynku Powszechnego Domu Towarowego Wola inspirowane sztuką attyki.
Osiedle Robotnicze na Kole i tablice na Starej Woli…
Warszawska Wola to nie tylko Dom Handlowy Wola. Warto wybrać się na osiedle Koło. Oprócz legendarnego bazarku, z którego słynie Koło, możemy zobaczyć między innymi Osiedle Robotnicze imieniem Stefana Żeromskiego.
Dzieje pierwszych Towarzystw Osiedli Robotniczych sięgają 1934 roku, których celem była budowa tanich mieszkań dla robotników.
Osiedle robotnicze imienia Stefana Żeromskiego na warszawskim Kole jest nie lada gratką dla poszukiwaczy ciekawostek historycznych w Stolicy.
To już stara Wola, ulica Ogrodowa i tablice na cześć wspomnianego wcześniej Stefana Żeromskiego oraz Stefana Okrzei, młodocianego działacza Polskiej Partii Socjalistycznej i bojownika o wolność Ojczyzny.