„Szlakiem Bitwy o Wał Pomorski”!!!

29 stycznia czeka nas kolejna rocznica bitwy o Wał Pomorski, a dokładnie o przełamanie Wału Pomorskiego.

Celem tej operacji było zdobycie pasa niemieckich umocnień Wału Pomorskiego oraz utorowanie sobie drogi do Pomorza i Bałtyku.

Walki trwały do 10 lutego 1945 roku, zakończyły się całkowitym zwycięstwem 1 Armii Wojska Polskiego.

Było to pierwsze, samodzielne zwycięstwo przeprowadzone przez Wojsko Polskie. Zwycięska batalia była preludium do wygranej bitwy o Kołobrzeg i powrotu morza do macierzy.

Wartym dodania jest fakt, że walki o Wał Pomorski toczyły się w wielu miejscach i trwały zarówno w lutym, jak i w marcu 1945 roku.

Przed Wami, pierwsza część naszego kolejnego reportażu, śladami tamtych lat, pod tytułem „Szlakiem Bitwy o Wał Pomorski”.

Drawsko Pomorskie…

Drawsko Pomorskie i dwa czołgi T-34 w centrum miasta. Pomnik powstał w celu upamiętnienia żołnierzy Armii Czerwonej poległych o Ziemię Drawską. Te czołgi to symbol miasta i żołnierzy, którzy przeciwstawili się w walce z hitlerowcami.

Golce…

Wieś Golce, jedno z najważniejszych miejsc bitwy o Przełamanie Wału Pomorskiego i charakterystyczne miecze Grunwaldu.

Głaz ku czci żołnierzy 1 Armii Ludowego Wojska Polskiego, w walkach o przełamanie Wału Pomorskiego we wsi Golce.

Wałcz…

Wjeżdżamy do Wałcza…

Pomnik Zdobywców Wału Pomorskiego w Wałczu. Pomnik jest autorstwa Edmunda Majkowskiego, przedstawia grupę żołnierzy w pozycji atakującej.

Wałcz i miecze Grunwaldu, symbol upamiętniający ostatnie, krwawe walki polskich żołnierzy o Wał Pomorski.

Czaplinek…

Czaplinek i pomnik samolot Lim-6M. Pomnik upamiętniający lotników, którzy zginęli nad mirosławieckim niebem. Tutaj, także toczyły się walki o przełamanie Wału Pomorskiego, stąd Bitwa o Czaplinek.