Dzisiaj słowniki, leksykony czy nawet już encyklopedie właściwie przeszły lub przechodzą do lamusa i mało kto zagląda do takich periodyków. Zastępuje je wirtualna wiedza, zawarta w Wikipedii, słownikach, czy niezliczone ilości tłumaczy dostępne w internecie. Wiedza zawarta w książkach powoli odchodzi na śmietnik, tak na śmietnik bo mieszkanie w nowoczesnym stylu jest niegodne książek które tylko zaśmiecają dom i szpecą salon. A DOM BEZ KSIĄŻKI, TO JAK PLAŻA BEZ PIASKU…
My oczywiście zaprezentujemy, jak kiedyś wydawano takie skarbnice wiedzy, w których do dzisiaj można znaleźć niezliczoną ilość wiedzy, interesujących zagadnień, haseł i wiadomości, które nie mają sobie równych, z falą bardzo często błędnej wiedzy w internecie.

Sejmowo…

Sejmowe Dzienniki Ustaw miały niespotykaną, jak na dzisiejsze czasy obwolutę i wymiar. W końcu polityka była bliska każdemu obywatelowi, nawet jeśli ktoś stronił od polityki.

Powyżej to już oryginały uchwał działania Komitetu Centralnego Partii, z początku lat 70-tych

Słów kilka o słownikach…

Słownik Rosyjsko-Polski był obowiązkowo, w każdym domu. Wszak, w szkołach językiem obcym, był właśnie język rosyjski. Po 1989 roku systematycznie zastąpiony językiem angielskim. Zmiana została podjęta zbyt chaotycznie, a na pewno pochopnie. Moda na rosyjski powraca. Zarówno w wymiarze cywilizacyjnym, jak i w sferze zawodowo-biznesowej. Na zdjęciach słownik z 1947 roku, wydawnictwa Książka i Wiedza.

Powyżej mamy poprawione i na nowo uzupełnione wydanie tego samego słownika Polsko-Rosyjskiego z roku 1950. Różnica w porównaniu z wydaniem z 1947r. jak widać jest spora, przede wszystkim w użytkowaniu.

Słowniki: Francusko-Rosyjski oraz Polsko-Rosyjski/Rosyjsko-Polskim. Na temat małej historii słownika Polsko-Rosyjskiego już pisaliśmy(patrz powyżej).

Słownik Francusko-Rosyjski był obowiązkową pozycją dla prawdziwego socjalisty. Pod koniec lat 60-tych moda na socjalizm i miłośników Marksizmu zapanowała we Francji. Przybrała nieoczekiwanych rozmiarów, przede wszystkim wśród młodych, dla którym głównym pionierem i osobą do naśladowania stał się kubański rewolucjonista Ernesto Che Guevara.

Po Dziennikach Ustaw… czas na  system polityczny Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej…

Warto zwrócić uwagę na kontrowersyjny tekst wpisu(”bardzo ważna książka!!!”)w podręczniku ”Typ i forma państwa socjalistycznego”.

Leksykony…

”Encyklopedia spraw międzynarodowych i ONZ” Edmunda Jana Osmańczyka oraz ”Ciekawa historia ONZ”, tego samego autora. Warto zwrócić uwagę na drugą pozycje, gdzie treści są poprzedzone wieloma zdjęciami, kolorowymi mapami oraz licznymi dokumentami dotyczącymi historii ONZ.

Encyklopedia ”Organizacji Międzynarodowych” i Zarys encyklopedyczny „Partii Socjaldemokratycznych” nie mogą obejść się bez siebie. Wydane w połowie lat 80-tych, świadczą o tym nie tylko kolorowe okładki książek, ale również tytuły które świadczą o widocznej odwilży w lekturach naukowych dotyczących zagadnień współczesnej polityki międzynarodowej.

Jeśli mówimy o organizacjach międzynarodowych czy partiach socjaldemokratycznych nie możemy zapomnieć o Partiach komunistycznych i robotniczych świata. W końcu równowaga musi zostać zachowana, a w demokracji ludowej to podstawa.

Rewolucja Październikowa…

Rewolucja Październikowa… To rewolucja, która zmieniła oblicze całego świata. Wprowadzając ideologię ”socjalistyczną”, która w późniejszych latach rozprzestrzeniła się na wszystkie kontynenty. Cudzysłów nie jest przypadkowy. Ideologia socjalistyczna, dwóch największych myślicieli socjalizmu, a więc Karola Marska i Fryderyka Engelsa została wypaczona bo opierała się przede wszystkim na krwawym terrorze. Warto dodać, że największy rewolucjonista w historii, Włodzimierz Lenin jako jedyny wielki przywódca był przeciwny stosowaniu i prześladowaniu swoich obywateli. Choć zawsze powtarzał, że ”rewolucja nie może obejść się bez ofiar”- choć to jest oczywiste…

Na zdjęciach…

1. ”Encyklopedia Rewolucji Październikowej”.

2. ”Dziesięć dni, które wstrząsnęły światem”- Johna Reeda opisująca zagadnienia istoty rewolucji proletariatu. Z cała stanowczością polecana przez wodza rewolucji Towarzysza Lenina.-Wydanie pierwsze, 1956r.

3. ”Echa zwycięskich walk”- Album opisujący bardzo szczegółowo piętnaście Republik Związku Radzieckiego plus największego brata i przyjaciela ZSRR, a więc Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej(PRL).

Socjalizm zwycięża na ziemi i w kosmosie

Mała historia ZSRR…

Wszyscy wiemy, że  przez wiele lat Związek Radziecki był naszym wielkim ”Bratem” i sojusznikiem w walce z imperialistycznym zachodem.

Od ponad dwudziestu lat jest inaczej. Kraje demokracji ludowej przestały istnieć, a razem z nią ”żelazna kurtyna”.

Jednak do dzisiejszego dnia Rosjanie nie mogą i nie są w stanie zrozumieć skąd tyle nienawiści w polskim społeczeństwie w stosunku do nich.

Rosjanie nie potrafią zrozumieć myślenia Polaków, że Związek Radziecki wyrządził wiele trosk i krzywd w narodzie polskim skoro tyle im dał.

Błędne myślenie? Być może… Ale to Rosjanie kochają Polskę i Polaków, a Polacy gardzą nimi. Czas zmienić stereotypy i stosunek do wschodnich sąsiadów bo z nimi możemy wiele. Przeciwko nim, nie możemy nic…

…A, przed Wami kilka lektur dotycząca historii ZSRR, oczywiście z czasów PRL…

Historia Związku Radzieckiego w lekturach z okresu PRL. Wszystkie książki pochodzą z końca lat 40-tych, do pierwszej połowy lat 50-tych.

Warto zwrócić uwagę na ”Historię Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii”, a więc Partii Bolszewików, która następnie przekształciła się w Komunistyczną Partię Związku Radzieckiego. Na zdjęciach  ostatnia pozycja to ”Materiały XX Zjazdu Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego”.

Polska Rzeczpospolita Ludowa…

Nie tylko historia Związku Radzieckiego obfitowała w periodyki. PRL też miał swoje lektury przedstawiające dzieje Polski Ludowej. Zarówno w postaci naukowej, jak i w ilustrowanej. Wszystko jest jasne i przejrzyste, jak Nasza Ludowa Ojczyzna…

A na koniec prawdziwy ”biały kruk” wśród encyklopedii…

Kieszonkowa encyklopedia PWN(Państwowe Wydawnictwo Naukowe) z 1966 roku. To prawdziwy ”biały kruk”, i nie chodzi tylko o wydawnictwa rodem z PRL-u, ale jako prawdziwy rarytas wśród encyklopedii PWN.

To jeden z nielicznych egzemplarzy, które się zachowały. Czytając tą encyklopedie można na prawdę cofnąć się w czasie i poczuć klimat tamtych lat…