W połowie kwietnia bieżącego roku pojechaliśmy do Rąblowa Lubelskiego z misją, a przy okazji mieliśmy nadzieję poznać ciekawą i prawdziwą lekcję historii. Rąblów Lubelski to wieś położona w pobliżu Kazimierza Dolnego nad Wisłą.

Jest to miejsce związane ze zwycięską bitwą Armii Ludowej przy pomocy partyzantki radzieckiej pod dowództwem Mieczysława Moczara naprzeciw oddziałom Wehrmachtu i zmotoryzowanej piechoty 5 Dywizji Pancernej SS „Wiking”. Potyczka miała miejsce w maju 1944 roku.

W pierwszej kolejności chcieliśmy zobaczyć pomnik na cześć partyzantów Armii Ludowej, którego odsłonięcie nastąpiło w 1969 roku, w miejscu samej bitwy.

Monumentalny pomnik pod Rąblowem Lubelskim na cześć partyzantów polskich i radzieckich, autorstwa Stanisława Strzyżyńskiego.

Jednak najważniejsze dla nas było zobaczyć grób pochowanego w tym miejscu Mieczysława Moczara.

Mieczysław Moczar, budowniczy Polski Ludowej i jedna z najbardziej prominentnych osób w całej epoce Polski Ludowej. Nacjonalista, ale w pozytywnym tego słowa wymiarze. Aktywny społecznie do końca swoich dni.

Naszą misją było wyczyścić i przywrócić do porządku po okresie zimowym miejsce jego spoczynku.

Zobaczcie efekt naszej pracy, a przy tym zachęcamy do takiej aktywności.

Niestety takich miejsc prawdziwej, naszej historii jest już coraz mniej…

Stan przed przystąpieniem do naszej misji…

Jeszcze te bazgroły czerwoną farbą. Po tym widoku mieliśmy spore obawy, na końcowy sukces przyjazdu w to jakże urokliwe miejsce.

Stan po…

Udało się!!! Efekt jest piorunujący. Najważniejsze, że udało się usunąć ten ohydny napis czerwoną farbą!!!

Grób Mieczysława Moczara, który został pochowany na własne życzenie, na polu bitwy, w której dowodził jednym z oddziałów Armii Ludowej.