Latarnia morska w Kołobrzegu, prawdziwa perła dzisiejszego Bałtyku

Tym razem, będzie troszkę inaczej niż zwykle, ale jak najbardziej ciekawie i z klimatem Polski Ludowej. W kolejną podróż, śladami tamtych lat odbyliśmy w Kołobrzegu. Bezsprzecznie możemy stwierdzić, że Kołobrzeg to prawdziwa stolica Pomorza. Nie Sopot, nie Gdańsk, ale Kołobrzeg. Do Kołobrzegu, wybraliśmy się zimą. Kto był nad morzem zimą, ten wie. Właśnie zimą morze jest najspokojniejsze i stąd nasza podróż do Kołobrzegu.

Kołobrzeg – to właśnie Kołobrzeg był jedną z cięższych bitew w czasach II wojny światowej w wyzwolenie na ziemiach polskich, a samo miasto zostało zniszczone niemal w stu procentach.

18 marca 1945r. miały miejsce zaślubiny Polski z morzem. Od tego dnia, nastąpiła sukcesywna odbudowa polskiego Kołobrzegu w duchu Polski Ludowej, a co zobaczyliśmy w Kołobrzegu śladami tamtych lat, zaprezentujemy w naszym kolejnym wyjazdowym reportażu.

Za polski Kołobrzeg…

Cmentarz Wojenny w Kołobrzegu to jedna z największych tego typu metropolii, z okresu II wojny światowej w Polsce.

Pomnik Chwały poświęcony żołnierzom Polskim i Radzieckim w bitwie o wolny Kołobrzeg.

Płyty z nieistniejącego już pomnika Wdzięczności Żołnierzom Radzieckim w Kołobrzegu

Szybka notka z Koszalina…

Trwa w najlepsze, bezsensowna dezubekizacja, która po kolei zadaje śmiertelne ciosy niszcząc naszą historię przez rozbieranie kolejnych pomników stawianych w okresie Polski Ludowej. Na szczęście, w Koszalinie jednak wiedzą, że historii się nie fałszuje i nie burzy miejsc związanych z historią.
Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej został przeniesiony z głównego placu miasta na cmentarz, ale został przeniesiony, a nie zburzony i teraz stoi w kwaterze ku czci poległych żołnierzy radzieckich na Cmentarzu Komunalnym.

Na zdjęciach, w pierwszej kolejności, wspomniany pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zwany także “Pomnikiem Zwycięskiej Armii Radzieckiej” albo potocznie nazywany przez mieszkańców “Kidnaperem” oraz pomnik “Ku czci poległych żołnierzy radzieckich”.

W Koszalinie czy tym bardziej w Kołobrzegu dbają o historię i prawdę historyczną. Wszystkie pomniki są w odpowiednich lokalizacjach i nikt nie ma z tym problemu.

Miejsca uświęcone krwią o wyzwolenie Ziemi Kołobrzeskiej…

Dwa rozwinięte sztandary czyli Pomnik Bohaterskim Żołnierzom Poległym w Walce o Wyzwolenie Kołobrzegu

Pomnik Sanitariuszki, jedyny w Europie pomnik oddający cześć sanitariuszkom

Operacja Pomorska czyli bitwa o Kołobrzeg…

Przy jednym z sanatoriów możemy zobaczyć pomniki przedstawiające wizerunek żołnierzy, którzy walczyli w bitwie o Kołobrzeg.

Wystawa plenerowa w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu prezentuje bogate zbiory wojskowe.

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem…

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem w Kołobrzegu to symbol upamiętniający zaślubiny Polski z morzem w dniu 18 marca 1945 roku. Warto zerknąć i zwrócić uwagę na malowidło orła piastowskiego, który był symbolem dla Ludowego Wojska Polskiego.

Sanatorium “Bałtyk”…

Na pewno już, kultowe Sanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk w iście pięknym modernistycznym stylu jest cały czas prawdziwą wizytówką Kołobrzegu

Po zabiegach w sanatorium, spacer wzdłuż kołobrzeskiej promenady jest wspaniałym ukojeniem dla ciała i dla duszy

Społem…

Sanatorium Bałtyk funkcjonuje do dzisiejszego dnia, sklepy Społem również. Na zdjęciu, oryginalny neon Społem na jednym z budynków w centrum miasta.

Widok na Bałtyk w Kołobrzegu

A Szczecin… to przecież też morze…

Po Kołobrzegu, wizyta w Szczecinie jest po prostu obowiązkowa…

Szczecin, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego. Może Szczecin nie jest tak atrakcyjny i nie ma tak ciekawej historii jak sam Kołobrzeg czy Trójmiasto. Jednak kilka zdjęć warto zaprezentować, tym bardziej że po 1945 roku, Szczecin stał się jednym z najważniejszych miast Polski Ludowej oraz był kołem zamachowym i gałęzią przemysłu stoczniowego i morskiego.

Pomnik “Poległym w walce o wyzwolenie Dąbia” ku czci żołnierzy radzieckich i polskich, którzy wspólnie zdobyli Dąbie, doprowadzając do odwrotu wojska niemieckie. To ostatni pomnik na cześć żołnierzy radzieckich, który możemy jeszcze podziwiać na ulicach Szczecina.

Społem POMORZE, do dzisiaj oferuje szeroki zakres produktów, w końcu są to delikatesy…

Szczeciński “Grzybek” to prawdziwa perełka architektury Polski Ludowej. Wybudowany w końcówce lat 60-tych. W tamtych czasach pożerał i szokował swoją nowoczesnością mieszkańców Szczecina. Właśnie w “Grzybku” mieściła się niegdyś, siedziba marki “Baltona”, właściciela luksusowych sklepów w PRL.

Kończymy pięknym pomnikiem “Marynarza”, który pełni rolę sternika. Przepiękna rzeźba marynarza, człowieka wywodzącego się z ludu, a przedstawiona w nurcie sztuki socrealistycznej.

Polski Bałtyk to Polski Bałtyk, ale czym Bałtyk byłby bez Sopotu…

Krótka przygoda w Sopocie…

Sopot – perełka Bałtyku, ale i perełka Polskiej turystyki. Jedno z najliczniej odwiedzanych miast w Polsce.

Do Sopotu, wybraliśmy się wczesną wiosną. Właśnie wiosną lub jesienią, Sopot jest najprzyjemniejszy. Bez niepotrzebnego zgiełku i dzikich tłumów.

Przed Wami, kilka fotografii i ostatnich miejsc, które jeszcze przedstawiają Sopot z PRL-u…

Legendarne wejście na Molo w Sopocie

Sopocka balustrada z charakterystyczną zabudową dla lat 80-tych, widok od Placu Zdrojowego

Górne piętro balustrady, tym razem widok od ulicy Monte Casino

Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej…

W leśnych zakamarkach Sopotu, a dokładnie na Wzgórzu Olimpijskim można się natknąć na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, na którym pochowanych jest 646 poległych żołnierzy, którzy zginęli w walkach o wyzwolenie Sopotu.

Pomnik na cześć Żołnierzy Armii Radzieckiej w Sopockim lesie, nieopodal Opery Leśnej

Płyty informujące o Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich. Jedna z płyt jest umiejscowiona na samym cmentarzu, u stóp Wzgórza Olimpijskiego.

Druga, natomiast płyta znajduje się przy ulicy Moniuszki z interesującą inskrypcją o treści: „Cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej poległych w walkach o wyzwolenie Sopotu w marcu 1945 roku”.

Socrealistyczny mural i sopocka balustrada, a w myślach, kiedyś to było…

Gdynia…

Bez Sopotu nie ma Bałtyku, a bez Gdyni nie ma Zatoki. Nikomu o tym, nie trzeba przypominać. W skrócie, Gdynia to niewątpliwie najbardziej nowoczesne miasto w Polsce, po Warszawie.

Wiele inwestycji, nowoczesna infrastruktura i co ważne, piękne położenie oraz wyjątkowa przestrzeń. To wszystko sprawia, że właśnie Gdynia jest najprężniej rozwijającym się miastem w Polsce.

Na Przystanku PRL zaprezentujemy oczywiście, kilka fotografii śladem tamtych lat, a dokładnie okiem Polski Ludowej…

Fontanna na Skwerze Kościuszki, powstała w latach 70-tych. Wzorowana na berlińskiej fontannie Przyjaźni Narodów, która mieści się na słynnym Alexanderplatz.

Gdyńska “Róża Wiatrów” i typowa zabudowa dla socrealistycznej architektury lat 70-tych

W wielu turystycznych miejscowościach, zarówno w Polsce jak i w byłych demoludach można spotkać takie architektoniczne cuda i podziwiać do dzisiaj

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w “Róży Wiatrów”, bawiła cała śmietanka towarzyska PRL-u

Gdańsk…

O Gdańsku nie będziemy się rozpisywać ponieważ nie ma takiej potrzeby. Gdańsk od zawsze był i jest miastem wolności, aczkolwiek zaprezentujemy ostatnie miejsca związane z magiczną epoką Polski Ludowej…

“Tym co za Polskość Gdańska”…

Pomnik “Tym co za Polskość Gdańska”. Najbardziej Polski pomnik Gdańska, który jest symbolem historii Polaków w Gdańsku od średniowiecza, a dokładnie od czasów Krzyżackich po rok 1945.

Oryginalny mural reklamujący sieć sklepów SPOŁEM, a właściwie jego pozostałość, który znajduje się na jednej z kamienic nieopodal ścisłego centrum Gdańska. Dokładnie na ulicy o równie magicznej nazwie tzw. Gdyńskich Kosynierów, którzy nieodłącznie wiążą się z ruchem społecznym tudzież chłopskim, pospolitym ruszeniu.

I niech tak zostanie…

Po słowie…

… jednak Lenin wiecznie żywy choć to tylko nazwa na cześć bitwy, która miała miejsce na terenie dzisiejszej Białorusi. Ulica Bitwy pod Lenino w gdańskiej dzielnicy Chełm, to wyjątkowy wyjątek przez duże W, w mieście wolności jakim jest Gdańsk.